Obama: Saldırganın IŞİD Tarafından Yönlendirildiğine Dair Delil Yok

 > 
16PAYLAŞIM

ABD Başkanı Barack Obama, Orlando’da gerçekleşen saldırıyla ilgili saldırgan Omar Mateen’in eylemi için "dışarıdan" bir direktif aldığına veya daha büyük bir planın parçası olduğuna dair delil bulunmadığını söyledi ve "Onun gerçekten IŞİD tarafından yönlendirildiğine dair bir delil bulunmuyor" dedi. 

ABD Başkanı Barack Obama, Oval Ofis’te FBI Direktörü James Comey, İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson, Ulusal Terörle Mücadele Merkezi Direktörü Nicholas Rasmussen’in de aralarında bulunduğu yetkililerden Orlando saldırısına ilişkin brifing aldı. 

Obama, Orlando’da eşcinsellerin gittiği gece kulübüne saldırı gerçekleştiren ABD vatandaşı Omar Mateen’in eylemi için "dışarıdan" bir direktif aldığına veya daha büyük bir planın parçası olduğuna dair delil bulunmadığını söyledi. 

Bilgilendirme sonrası basın mensuplarına kısa bir açıklamada bulunan Obama, olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diledi.

"Saldırganın dışarıdan yönlendirildiğine dair bir kanıt yok"

Obama, saldırıya ilişkin yürütülen soruşturmanın henüz başında bulunduklarını ve olayın terörizm soruşturması olarak değerlendirildiğini belirterek, saldırgan Omar Mateen’in internette yayılan aşırılık yanlısı bilgilerden esinlendiğini düşündüklerini vurguladı. Obama, şunları söyledi:

“Saldırganın internette yayılmış olan çeşitli aşırılık yanlısı bilgilerden esinlendiği görülüyor. Tüm materyaller halihazırda araştırılmakta, bunlardan faydalanılmakta. Dolayısıyla katilin bu saldırı karanını verirken izlediği yolu daha iyi anlayabileceğiz. Şu aşamada saldırganın dışarıdan yönlendirildiğine dair bir kanıt yok."

Mateen’in IŞİD’e bağlılığını ilan ettiğini anımsatan Obama, "Ancak onun gerçekten IŞİD tarafından yönlendirildiğine dair bir delil bulunmuyor. Ayrıca şu aşamada onun büyük bir planın parçası olduğuna yönelik de bir bulgu yok." diye konuştu.

Obama, Orlando olayının "ülke içindeki aşırılık vakalarının örneği" olduğuna vurgu yaparak, eylemin geçen yıl sonunda gerçekleşen San Bernardino’daki saldırıya benzediğine dikkati çekerek, "Bu olay ırka, dine, inanca veya cinsel kimliğe bakılmaksızın hepimizin Amerikalı olduğunu ve birbirimize sahip çıkmaya ve her zaman korumaya ihtiyacımız olduğunu hatırlatıyor." sözlerine yer verdi.

19 Fotoğraf ile Orlando Saldırısının Ardından ABD'de Yas... - onedio.com
19 Fotoğraf ile Orlando Saldırısının Ardından ABD'de Yas... - onedio.com

Saldırı ve saldırganla ilgili yeni ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı

Afganistan kökenli 29 yaşındaki Omar Mateen'in saldırıyı gerçekleştirirken o sırada görevde olmayan bir polis memurunun Mateen'e müdahale ettiği ve ikili arasında çatışma çıktığı belirtildi.

Rehinelerle tuvalette beklemiş

Amerikan medyasında güvenlik görevlilerine dayandırılan haberlerde, polis memurunun takviye istediği, olay yerine gelen ekipler ile Mateen arasında çatışmanın bir süre devam ettiği, Mateen'in bina içinde çekilmesi üzerine çatışmanın bir süre durduğu ifade edildi.

Mateen'in bu kez yanına en az 4 rehine daha alarak bir süre tuvalette beklediği, diğer bir tuvalette de 15-20 kişinin bulunduğu belirtildi. Bu sırada acil durum hattı 911'i arayan saldırganın polis ile görüştüğü ve konuşmada terör örgütü IŞİD'e bağlılığını dile getirdiği kaydedildi.

Saldırganın yanında rehinelerin bulunması nedeniyle polisin müdahalede bulunmadığı, Mateen'in patlayıcı taşıdığına ilişkin şüphe üzerine özel polis timinin duvarı delerek kulübe girdiği ve içeridekilerin bir kısmının buradan dışarı çıkarıldığı aktarıldı. Elindeki iki silahla kulüptekilere ateş açan Mateen'in de bu delikten çıkarak polisle 3 saat boyunca çatıştığı bildirdi.

Polislerden biri miğferine isabet eden mermiyle yaralandı

Mateen'in buradaki çatışmada öldürüldüğü, bir polisin ise miğferine isabet eden mermi nedeniyle yaralandığı ifade edildi. Polis yetkilileri, çatışma sırasında polis ile saldırgan arasındaki ateş arasında kalarak hayatını kaybeden olup olmadığının araştırıldığını bildirdi.

911 hattından polisle yaptığı görüşmede Omar Mateen'in 2013'te Boston Maratonu sırasında düzenlenen bombalı saldırıdan bahsettiği belirtildi. Görüşmenin detayları hakkında bilgi verilmedi.

Orlando Emniyet Müdürü John Mina, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mateen'in 911 yetkilisi ile yaptığı görüşmede herhangi bir talepte bulunmadığını söyledi. Mina, saldırganın patlayıcılardan söz etmesi üzerine polisin harekete geçerek gece kulübüne girdiğini anlattı. Mina, saldırganın konuşma boyunca sakin olduğunu vurguladı.

Orlando Saldırısı: Bir Anne ve Oğlunun Son Mesajları - onedio.com
Orlando Saldırısı: Bir Anne ve Oğlunun Son Mesajları - onedio.com

Başka kişiler de soruşturuluyor

Öte yandan Florida Savcısı Lee Bentley, düzenlediği basın toplantısında, olaya ilişkin soruşturmanın genişletildiğini, Omar Mateen dışında bazı kişiler hakkında da soruşturma yürütüldüğünü açıkladı.

Bentley, soruşturma hakkında bilgi verirken, "Bu olayla bağlantılı olabilecek herhangi birinin halka tehdit oluşturduğuna bir durum ise söz konusu değil." dedi. Bentley, çok miktarda elektronik ve fiziki delil topladıklarını aktardı.

Güvenlik yetkilileri, Mateen'in dışarıdan destek aldığına dair ellerinde bulgu olmadığını ancak bu ihtimale karşı araştırmaların sürdüğünü açıkladı. Soruşturmayı yürüten yetkililer, Mateen'in aracında olayda kullanmadığı üçüncü bir silah bulduklarını, silahın geçmişinin araştırıldığını duyurdu.

Silahlar yasal

Mateen'in gece kulübü saldırısında kullandığı iki silahtan birinin tabanca, diğerinin AR-15 tipi yarı otomatik tüfek bulunduğu açıklandı. Daha önce bir süre güvenlik görevlisi olarak çalışan Mateen'in silahları geçen hafta yasal yollardan satın aldığı belirtildi.

Florida eyaletinde yaşayan Mateen'in eyalet kayıtlarına göre, biri güvenlik görevlilerine verilen, diğeri genel olmak üzere iki farklı silah taşıma ruhsatı sahibi bulunuyordu.

Ailesi Afganistan'dan gelerek ABD'ye yerleşen ve New York'ta dünyaya gelen Omar Mateen, cumartesiyi pazara bağlayan gece Orlando kentindeki eşcinseller arasında popüler Pulsi adle gece kulübünde silahlı saldırı düzenleyerek 49 kişinin ölümüne, 53 kişinin yaralanmasına neden oldu.

Mateen'in daha önce bir iş arkadaşını tehdit ettiği ve bir terör şüphelisiyle bağlantısı bulunduğu gerekçesiyle iki kez FBI tarafından soruşturulduğu ancak kanıt bulunamaması üzerine soruşturmaların kapandığı açıklandı.  

AA ve Reuters

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir