Obama'dan 'Seçimler İncelensin' Talimatı

 > 
48PAYLAŞIM

Görevi devretmeye hazırlanan ABD Başkanı Obama, istihbarat yetkililerine seçim sürecinde gündeme gelen siber saldırıları yeniden incelemeleri için talimat verdi. Obama'nın isteği üzerine 2016 seçim sürecinde elektronik yazışmalar dahil tüm siber saldırılar tekrar incelenecek. Rusya'nın, Donald Trump'ın başkanlık yarışındaki yükselişine 'destek olmak' için seçimlere müdahale ettiğinden şüpheleniliyor.

Beyaz Saray sözcüsü Eric Shultz, Başkan Obama’nın bu hafta başında bu emri verdiğini ve kendisi Beyaz Saray’dan ayrılmadan konuyla ilgili soruşturma ve raporun tamamlanmasını istediğini belirtti.

Amerikalı istihbarat yetkilileri, Başkanlık seçimlerine müdahalede bulunmak amacıyla Rusya’yı, Demokrat Partili yetkililerin e-mail hesaplarını hack’lemekle suçluyor.

Schultz, Başkan’ın Trump’ın zaferini sorgulamadığını, bunu Amerika’nın siber saldırılara karşı savunmasını güçlendirmek amacıyla yaptığını kaydetti.

WikiLeaks'in yayınladığı belgelerin arkasında Rusya mı var?

Seçimler öncesinde Demokrat Parti yetkililerinin elektronik yazışmaları Wikileaks’e sızmış, birçok özel yazışma internette yayınlanmıştı.

ABD'li demokratların belgelerini Rus hackerların WikiLeaks'e ulaştırdığı düşünülüyor.

Wikileaks: Clinton'ın Gizli Konuşmalarını Sızdırdık, Assange'ın İnterneti Kesildi - onedio.com
Wikileaks: Clinton'ın Gizli Konuşmalarını Sızdırdık, Assange'ın İnterneti Kesildi - onedio.com

ABD'li yetkililer Ekim ayında Rusya'yı resmen seçimlere müdahale amacıyla siyasi kuruluşlara siber saldırı düzenlemekle suçlamıştı. Rus yetkililer bu iddiaları "saçmalık" olarak nitelemişti.

Birçok Demokrat siber saldırıların Donald Trump’a yaradığına inanıyor.

"İstihbarat örgütleri Rusya'nın Trump'a yardım ettiğinden emin"

New York Times gazetesi, CIA'in de aralarında olduğu istihbarat örgütlerinin Rusya'nın siber saldırılar üzerinden Trump'ın başkan seçilmesine yardım ettiği konusunda "oldukça emin" olduklarını aktardı.

"Rus hükümetiyle bağlantılı şüpheliler var"

Washington Post gazetesinin yer verdiği CIA incelemeleri de, benzer bulgulara işaret etti.

Washington Post'un ismini vermek istemeyen ABD'li üst düzey kaynaklara dayandırdığı haberde, istihbarat örgütlerinin "Rusya hükümetiyle bağlantılı" ve bu siber saldırılarla ilişkisi olduğu düşünülen bazı şüpheliler belirlediği ifade edildi.

Moskova ve Donald Trump suçlamaları reddediyor

Rusya, siber saldırı suçlamalarını reddederken Donald Trump'ın ekibi ise, CIA'in incelemesiyle ilgili açıklama yaparak, "Bunlar, Saddam Hüseyin'in kitle imha silahları olduğunu iddia edenlerle aynı insanlar" diye konuştu.

VOA ve BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir