Görüş Bildir
Haberler
Obama'dan Erdoğan'a Basın Özgürlüğü Eleştirisi

etiket Obama'dan Erdoğan'a Basın Özgürlüğü Eleştirisi

ABD Başkanı Barack Obama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin kapanışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de basına yönelik yaklaşımın ülkeyi “sıkıntı verici bir yola sokacağı uyarısında bulundu. Obama, “Türkiye’deki bazı eğilimlerden rahatsızım” diye konuştu. Obama, Türk hükümetinin basın özgürlüğü ve demokrasi konularındaki uygulamalarını ilk kez kamuoyuna açık bir şekilde eleştirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Başkent Washington’da dördüncüsü yapılan Nükleer Güvenlik Zirvesi’nin kapanışında konuşan Barack Obama, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Bir gazetecinin , “Dün Brookings Enstitüsü’ndeki çirkin olaylardan birkaç saat sonra Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı otoriter biri olarak görüyor musunuz?” diye sordu.

Obama sözlerine, “Türkiye bir NATO müttefiki, IŞİD’le mücadelemizde olağanüstü önemli bir ortak. Uzun ve stratejik ilişkilere sahip olduğumuz bir ülke” diye başladı.

Erdoğan’la ABD Başkanlığı görevine başladığı yedi yıl önce muhatap olmaya başladığını anlatan ve değişik alanlarda verimli ortaklığa sahip olduklarının vurgulayan Obama, “Gerçek olan bir şey var ve bunu doğrudan da söyledim: Türkiye’deki bazı eğilimlerden rahatsız olduğum bir sır değil. Ben basın özgürlüğüne, din özgürlüğüne, hukuk ve demokrasiye güçlü bir şekilde inanıyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın demokratik bir süreçle seçildiğini dile getiren Obama, “Basına yönelik sergilemekte oldukları yaklaşımın Türkiye'yi çok rahatsız edici bir yola sokabileceğini düşünüyorum ve biz onlara önerilerde bulunmayı sürdüreceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, göreve demokrasi sözü vererek geldiğini hatırlattığını söyleyen Başkan Obama, Türkiye’nin derin İslam inancı ve modernliği geçmişten bu yana artan bir açılımla birlikte yaşattığını belirterek, “Erdoğan böyle bir mirasın takipçisi olmalı, bilgiyi baskı altına alan ve demokratik tartışmaya son veren bir stratejinin değil” şeklinde konuştu.

Obama bunu söylemekle birlikte, Türkiye’nin çeşitli uluslararası ve bölgesel konularda kritik işbirliği sağladığını ve sağlamaya sürdüreceğini belirtti. “Birçok dostumuz ve ortağımız gibi Türkiye’yle de birlikte çalışıyoruz diyen Obama ,“Türkiye’nin çabalarına müteşekkiriz ama görüş ayrılıklarımız da olacak. Görüş ayrılıkları olduğu zamanda bunları ifade edeceğiz. Ben de burada bunu yapmaya çalıştım” dedi.

Ne olmuştu?

Ne olmuştu?

Perşembe günü Washington’daki düşünce kuruluşu Brookings Enstitüsü’nde konuşmaya hazırlanan Erdoğan’ın korumaları, konuşmayı dinlemeye gelen ve akreditasyon sahibi muhalif bir gazeteciyi zorla salondan çıkartmış, aralarında Türk gazetecilerin bulunduğu bazı kişileri darp etmiş, bu kişilere ağır hakaretler ve küfürlerle saldırmıştı. 

Bu manzaraya tanık olan Brookings Enstitüsü yetkilileri, kendi güvenlik görevlileriyle olaya müdahale etmiş ve çıkarılan gazeteciyi tekrar salona götürüp yerine oturtmuştu. 

Ancak Erdoğan’ın korumalarının yetkilerini aşarak böyle bir olaya karışması Washington’da tatsız bir izlenime neden oldu.

Uluslararası basın örgütleri, Cumhurbaşkanlığı korumalarının yol açtığı olaydan dolayı kınama mesajları yayınladı.

VOA ve DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
423
93
47
39
18
8
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
arkadasim

Senin rezil olmana seviniyorum çünkü sonuna kadar hakediyorsun.ama güzel ülkemi bu kadar Küçük duşurduğun ve rezil ettiğin için vatanım adına kahroluyorum.

Faiki Adem

Şimdi Obama bunları dedi ya artık oda hain , diş mihrak , Türkiye'nin kötülüğünü istiyor , Erdoğan'ın yaptıkları işlerine gelmiyor olacak, Rezilliğimiz düny... Devamını Gör

kartacali

bence gayet özgür ak-it her türlü yalanı, iftirayı atıp rahatca gazete satabiliyor!!!