Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

O İş Artık Öyle Değil: 14 Maddeyle İnternetin Darbeyi Zorlaştıran Muazzam Gücü

7bPAYLAŞIM

Yaşanan başarısız darbe girişiminin üzerinden üç gün geçti ve 15 Temmuz gecesi tam olarak neler yaşandığını öğrenmek için henüz çok erken. Buna rağmen bildiğimiz bir şey var ki, bu ve buna benzer darbe girişimleri artık dünyanın hiçbir yerinde eskiden yaşandığı gibi yaşanmayacak. Bunun böyle olmasını sağlayan yeni gücün adı ise internet! İşte medium.com'da "the grugq" mahlaslı dünyaca ünlü bilgi güvenliği araştırmacısının hazırladığı o yazı:

Kaynak: https://medium.com/@thegrugq/cyberpower-...

1. Askeri müdahalenin özünde, beklenmedik bir anda harekete geçmek ve savaşı başlamadan bitirmek vardır.

Çünkü darbe girişiminde bulunanlar her zaman azınlıktadır ve bu sebeple uzun sürecek bir savaş neticesinde gâlip gelseler bile meşruiyeti ve istikrarı sağlamaları oldukça güçtür. Amaç, mevcut yönetime çok hızlı bir şekilde müdahale etmek ve daha kimsenin haberi bile olmadan yönetimi ele geçirmektir. Aynı zamanda genel nüfusun tüm bu süreçte işin dışında tutulması da oldukça önemlidir çünkü sivil halk işleri daima olduğundan daha zor bir hâle sokar.

2. Halk bu girişimden haberdâr olmadan, güç sahiplerinin bulundukları konumlardan indirilmesi gerekir.

www.buzzfeed.com

Çünkü devlet bu gücü elinde bulundurduğu sürece bir direniş organize etme imkânları her zaman vardır. Daha az kitle iletişim aracının bulunduğu eski zamanlarda, halkın haberi bile olmadan bir darbe gerçekleştirmek çok daha kolaydı.

3. Başarılı bir darbe gerçekleştirmek için kilit noktalar şöyledir ve tümünün aynı anda gerçekleşmesi işleri kolaylaştıracaktır:

www.buzzfeed.com
  • Mevcut iktidarı etkisiz hale getirmek

  • Kitle iletişim araçlarına el koymak

  • Meclisin konuşma, etkileme gücünü elinden almak

  • Yeni düzeni sağlamak ve kabul ettirmek için sokağın kontrolünü ele geçirmek 

Bu hassas süreci minimize etmek için tüm bunlar çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Durum böyle olduğunda, vatandaş yönetim gücünün askere geçtiğini kısa sürede kabul edecektir.

4. Bu tür darbenin en iyi örneklerinden bir tanesi 2006 yılında Tayland'da yaşanmıştır.

O sırada ülkenin başbakanı Birleşmiş Milletler'de konuşma yapmak üzere yurt dışındadır. Ordu gece vakti harekete geçer, Bangkok'a el koyar ve televizyon ve radyo istasyonlarının kontrolünü sağlar. Başbakan yaşananları öğrendiğinde bazı televizyonlarla iletişime geçerek halka darbe girişiminin başarısız olacağını, kendisinin hâlen görevde olduğunu bildirir ve tüm kitle iletişim araçlarını ele geçirme gücü bulunmayan asker de çözümü şehrin elektriğini kesmekte bulur. Bu şekilde olası bir direnişin önünü kesen asker, sokakların kontrolünü tamamen ele geçirir ve darbe büyük bir titizlikle gerçekleştirilmiş olur.

5. 15 Temmuz darbe girişiminde teknolojinin rolü çok büyük.

Darbe, yüksek rütbeli subaylar tarafından uçtan uca kriptolu bir uygulama olan WhatsApp üzerinden planlandı ve direniş çağrısı da cumhurbaşkanı tarafından FaceTime ile gerçekleştirildi.

6. Darbe girişiminde ilk hamle

"Askerler devlet televizyonu TRT'nin kontrolünü ele geçirdi."

7. Ve ardından gelen açıklama

Bu, dünya genelinde görülen standart bir hamledir ve amacı, medyayı ele geçirerek halkın darbeye engel teşkil etmesinin önüne geçmektir.

8. Ancak televizyon kanallarını ele geçirmek artık eskiden olduğu gibi başlı başına yeterli değildir.

www.buzzfeed.com

Günümüzde internet, televizyondan çok daha güçlü bir kitle iletişim aracıdır; özellikle de entelektüel bir toplumun elindeyse. 15 Temmuz gecesi Türkiye'de sosyal medya erişimi de kısıtlamaya uğratılmış, ancak haberleşmenin önüne geçilememiştir.

9. New York Times yazarı Zeynep Tüfekçi'nin konuyla ilgili attığı tweet

"İnternet çökmedi. Türkiye'de bilgi akışı bu tür kısıtlamalara karşı dirençlidir. Bu konuda tecrübeliyiz."

10. Ve durumun böyle olması, halkın güçlü bir direniş başlatmasına imkân tanıdı.

www.buzzfeed.com

Buna ek olarak Twitter'a ait Periscope ve Facebook Live gibi organlar, sivil insanların yaşadıkları deneyimi paylaşmasını, önemli bilgileri yaymasını ve manevi dayanışma sağlamasını mümkün kıldı.

11. Cumhurbaşkanı olaylardan haberdar olduğunda tatilini yarıda keserek İstanbul'a doğru yola çıktı.

Olaylar sırasında tatilde olması, Erdoğan'ı darbe girişiminin dışında bıraktı ve bir direniş hareketi başlatacak süreyi elde etmesini sağladı. Uçakta olduğu sırada televizyon stüdyolarına erişme imkânı olmamasına rağmen internetin gücünü kullanarak canlı yayında halka direniş çağrısı yaptı.

12. Bunun ardından, direnişi organize etme görevini camiler üstlendi.

"İstanbul'da saat 1:45. En az yarım düzine camiden ezan okunduğunu duyuyorum. (Ezan vakti olmamasına rağmen)."

"Türkiye'deki camiler, Erdoğan'ı destekleyerek cihad çağrısı yapıyor."

13. Sonuç olarak çağrı başarılı oldu.

www.buzzfeed.com

Bugün, insanlara bilgi aktaran tek medya kanalı televizyonlar değil. Türk ordusu, geçmişten bu yana dünya çapında bir standart haline gelmiş süreci uyguladı ancak yine de başarılı olamadı. Türk halkı tüm bu süreçte interneti efektif bir biçimde kullanmasını bildi.

14. Kısacası ordu içindeki bir grubun girişimi amacına ulaşamadı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir