Neredeyse Her Paketli Üründe Bulunan Modifiye Nişasta Sağlığımızı Tehdit mi Ediyor?

-

Marketlerden aldığımız çoğu paketli ürün ve fast food ürünün içeriğinde bulunan modifiye nişasta kafalarda soru işaretleri yarattı. Neymiş bu modifiye nişasta, neyden yapılır, zararlı mıdır? gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

Kaynak: 1, 2, 3

Modifiye nişasta, gıdaların dokusunu ve yapısını muhafaza etme kabiliyetini arttırmak için işlenmiş olan tahıl ve sebzelerden elde edilen nişastadır.

Bu günlerde neredeyse her işlenmiş gıdada modifiye nişasta bulabilirsiniz.

Aldığınız ürünlerin içerik listesini kontrol edin. Mutlaka karşılaşacaksınız.

Modifiye edilmiş gıda nişastası, bazı doğal özellikleri değiştirmek için fiziksel, enzimatik veya kimyasal olarak değiştirilerek yapılır.

Modifiye nişasta konusunda en sık karşılaşılan sorulardan biri bu gıda bileşenin genetiği değiştirilmiş ya da genetik modifiye organizmalarla ilgisi olup olmadığıdır.

Modifiye nişasta GDO'lu bir ürün olarak da düşünülebiliyor.

Modifiye, genetik olarak değiştirilmiş anlamına gelmez.

Fakat  bazı modifiye nişastalar, genetik olarak değiştirilmiş içerik maddelerinden yapılmış olabilir.

Nişasta modifiye edilerek yüksek ısıya, aside, soğutmaya, zamana veya dondurmaya dayanıklı hale getirilebilir

jelatinizasyon süresi uzatılabilir veya kısaltılabilir veya raf ömrü uzatılabilir.

Modifiye edilmiş nişastalar genellikle kendilerini "acil, hızlıca, anında" olarak yiyecekleri kalınlaştırmak için belirli bir sıcaklığa (pişirme veya dondurma sırasında) ihtiyaç duyabilecek gıdalarda kullanırlar.

Sos paketlerini, birkaç dakikada hazırlanan pudingleri, bir kutuda gelen ve minimum sürede, ısıda pişirilen ya da sadece kaynayan suya ihtiyaç duyan yemekleri düşünün.

Örneğin, modifiye edilmiş nişasta, daha iyi bir koyulaştırma maddesi olarak işlev görebilir ve bir sosu muadilinden daha hızlı bir şekilde koyulaştırabilir.

Ya da daha uzun süre koyu kıvamda kalmasını sağlayabilir.

Başka bir örnek verecek olursak dondurulmuş bir pizzanın, modifiye nişasta sayesinde pişme işlemi sırasında dokusu değişmez.

Modifiye gıda nişastasının en yaygın türleri mısır, buğday, patates ve tapyoka gibi maddelerden yapılır.

Modifiye nişasta aslında bu aynı amaçlar doğrultusunda kullanılacak olan kimyasal maddelerin yerine kullanılıyor olabilir.

Modifiye nişasta, başta gıda sektörü olmak üzere tekstil, kağıt, oluklu mukavva, tıbbi ilaçlar, tutkal ve yapıştırıcı sanayisinde de kullanılır.

Peki bu modifiye nişastası zararlı mıdır?

Modifiye nişastaların birçok farklı çeşidi var. Genetiği değiştirilmeyen ürünlerden yapılan modifiye nişastasının bilinen herhangi bir yan etkisi yok. Araştırmalara göre yalnızca oksidite nişastanın yüksek konsantrasyonları ishale neden olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozlem-akyol1

Modifiyenin hangi özellik için ne şartlarda yapıldığı bunun en önemli yeri. Yani bahsedilmeyen tek yer. Etiketleri okuyun arkadaşlar daha neler var.

ufukdiyoki

Kimyasal bir ürünün yan etkisinin olup olmadığı binlerce insanın bütün bir ömür boyunca incelenmesi ile belli olur.

viyol10sel

Bir ürün bir ürünün raf ömrünü uzatmak amaçlı ekleniyorsa ben de hemen önyargı oluşuyor. Tüm dünya toplanıp zararsız da dese bana pek masum gelmiyor böyle malzemeler...

princetk

yesinler sizin "bilinen herhangi bir etkisi yoktur sözünü", zamanında sigara endüstrisi de zararlı olmadığını iddia ediyordu. Kimyası ile oynanmış bir gıdanın zarar vermeyeceğini düşünmek çok saflık olur. Sadece bunun bilimsel olarak araştırılması uzun sürmektedir, bunun yanında bu tip şeyler üretenler çok büyük bir güce sahip olduğu için başta üniversiteler olmak üzere maddi güçlerini kullanarak sonuçları kendi lehlerine çevirmektedir. Marketteki çocuklara hoş gözüken, sağlıklı atıştırmalık vs denen çocuk ürünlerinde bol miktarda vardır. Dikkatli olunuz. Çocuğunuza bilmediğiniz, üzerini okumadığınız şeyler yedirmeyin.

Görüş Bildir