Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ne Maske Ne Dezenfektan: Koronavirüsten Korunmak İçin Telefonunuzu Bu Şekilde Temizlemeniz Gerek!

1.6bPAYLAŞIM

Koronavirüs konusunda herkes dezenfektan kullanmaktan ya da pahalı maskeler almaktan bahsediyor ama gün boyunca elimizden bırakmadığımız telefonları temizlemezsek tüm önlemler boşa gidecek!

Koronavirüs, yeni ismiyle Covid-19 tüm dünyayı sardı.

Korunabilmek için yöntemler arayıp duruyoruz. Birkaç ay önce on liraya satılan maskeler şu an yüksek talep sebebiyle neredeyse yüz liraya satılıyor, herkes dezenfektan kullanmaya ve kendini güvence altına almaya çalışıyor.

Tüm bunların hiçbir anlamı yok çünkü elimizdeki telefonlar virüslerin yayılmasını öyle kolaylaştırıyor ki bu önlemlerin işe yarama ihtimali yok denecek kadar az.

Öncelikle ne kadar titiz olursanız olun telefonunuzun kirli ve tehlikeli olduğunu kabul edin.

Ellerimizi ne kadar temiz tutsak da telefonlarımıza sürekli dokunduğumuz için onlara yerleşmiş virüs ve bakterilerden kaçamıyoruz. Telefonumuzu koyduğumuz masadan tutun da sokakta elimizde tutarken yaşanan kirlenme durumuna dek büyük bir tehlikeden bahsediyoruz.

Endişeye mahal yok, önemli olan bunun farkında olmak ve birkaç adımlık önerilerimizi dikkate almak.

O halde konuya girelim, koronavirüs ve genel olarak hastalıklardan olabildiğince korunmak için telefonumuzu nasıl temizleyeceğimizi öğrenelim.

İlk aşama tabii ki telefonumuzu kapatmak, temizlik esnasında yeni bir telefon ihtiyacımızın oluşmasını istemiyoruz.

Şayet telefonunuz su geçirmiyorsa nemli ve biraz sabunlu bir bezle ekranını, ekranın çevresini, arka kısmını ve özellikle dokunduğumuz kısımları detaylıca siliyoruz. Şayet telefonumuzun su geçirme ihtimali varsa bir gözlük beziyle bunları yapıyoruz.

Bu iki yöntemin de etkili olmama ihtimali var ama telefon üreticileri ekrana herhangi bir ekran temizleme sıvısı temasını tasvip etmiyor.

O yüzden ikinci, alternatif yönteme geçiyoruz.

Şayet pek sevmiyor olsanız bile telefonunuzu temizledikten sonra bir ekran koruyucusu edinin, ardından birkaç saatte bir telefon ekranınızı ıslak mendille silin. Bunu ekranda bir koruyucu yokken gerçekleştirmenin telefonunuzun dokunmatik ekranına verebileceği olası zararları unutmayın.

Ekranında koruyucu olmasına katlanamayanlar birçok mağazada satılan ekran temizleme mendillerini kullanabilir, benzer bir etkisi olacaktır.

Bu mendilleri kullanırken de sadece telefonun ekranını değil detaylı olarak dört bir yanını temizlemek gerekiyor. Herhangi bir arızaya sebebiyet vermemek için ıslaklık oranını da iyi ayarlamak şart tabii.

Bu işlemleri günde en az birkaç kez tekrarlamak ve telefonla birlikte kullandığımız kulaklık ve şarj aletlerini de günde bir kez temizlemek gerekiyor.

Koronavirüs yahut diğer hastalıklardan korunmak için telefonları sadece temizlemek değil temiz tutmak da önemli. İlk bakışta garip görünse de günde en azından birkaç kez uygulamak kaydıyla telefon kullanmadan önce ve kullandıktan sonra mümkünse elleri yıkamak gerek. 

Bunun yanında kendimizi hem salgından hem de yanlış bilgiden korumak gerekiyor. Endişeye kapılmadan önce elimizden gelen her şeyi yapalım.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
badcatsero

yeni adıyla covid-19 değil asıl adı Covid - 19 zaten. biraz öğrenin amk ya

z.kaanbdk

Corona takım yıldızı desek bunlar biribirine atlar :D

ocreatus

Kolonyayla sil gitsin

Gizli Kullanıcı

A T4 Bakteriyofaji virusunu alip telefona bulastirsak bakterileri yese telefonda bakteri kalmaz. insana zarari bile yok A T4 Bakteriyofajin -> youtube. com/watch?v=ddbaul2ijw8 Covid19 virusunu yok edemez yanliz. Sadece bakteri yiyiyor

-berker-

Araştırmadım ama şu yaptığın yorumu tebrik edip hiç yoktan adam düşünüyor dedirttiğin için teşekkürler kardeşim.

aytunc.garip.7

sonunda bakteriyofaj hakkında bilgi sahibi birisi <3

bbbbb

Yalnız o bakteriyofajı üretmek telefondaki bakteriyi temizlemekten daha maliyetli.

-berker-

Yani ne yapalım adam bilmediğimi yada unuttuğumuz bir şeyi bize aktardı diye linç mi edelim bro , sende yaz senide tebrik edelim . ne demiş ünlü düşünür Falım nazar etme ne olur çiğne senin de olur.

aytunc.garip.7

tm liseliyim ama daha 9'um yani görmedik sanırım önden bilgi sahibi olmak istediğim için araştırmıştım

poyraz-bal

Bu tarz bir temizliği zaten ara ara yapmayan insan müsveddeleri varsa bence Corona olabilirler. Doğal seçilim olarak değerlendirebiliriz bu pis insanları.

aghokty

Bence bu temizlik konusunu Ömür Gedik'e soralım.. Kendisi Profosyonel yöntemler kullanıyor ((:

Görüş Bildir