Namus ve Bekaret Vurgusuyla Tepkilerin Odağı Haline Gelen Sefirin Kızı Dizisini İnceliyoruz!

1.7bPAYLAŞIM

Bu kadar hassas konuların televizyonlarda işlenmesi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Not: Diziyi izlemediyseniz ve izlemek istiyorsanız bu içerikte bol bol spoiler mevcut. Söylemedi demeyin...

Sefirin Kızı, dün gece ilk bölümüyle ekranlara geldi. Çukur'un yayınlandığı güne koyulan dizi oldukça ilgi çekti ve izlendi.

Neslihan Atagül Doğulu ve Engin Akyürek'in başrollerinde olduğu bir dizinin izlenmeme ihtimali olduğunu pek düşünmüyoruz zaten ancak sebebi yalnızca bu değil, belki biliyorsunuzdur.

Bu arada dizinin reytingleri de açıklandı söylemeden geçmeyelim:

Dün gece dizinin yayınlandığı sırada #SefirinKizi etiketi Twitter'da en çok konuşulan konulardan biriydi. Sebebine gelmeden önce biraz diziden bahsedelim istiyoruz.

Geçmişe dönüşleriyle bugünü anlatan bir aşk dizisi Sefirin Kızı. Bu aşkı yaşayanlar da elbette Neslihan Atagül ve Engin Akyürek; dizideki isimleriyle Sancar ve Nare, ya da Narin... 

Biz diziyi şimdi kronolojik olarak anlatacağız size...

Çocukluklarından beri birbirlerine aşık olan ikili, tahminen 18 yaşına geldiklerinde kaçıp evleniyorlar.

Kaçıyorlar diyoruz çünkü Nare bir büyükelçinin kızı, Sancar ise Muğla Milas'taki en köklü ailelerden birinin oğlu. Kendisinden geçmişte "köylü" olarak bahseden Sancar, ailesiyle tatile Bodrum'a gelen Nare'ye aşık oluyor "11 yaşında". İkisi arasında masum bir ilişki başlıyor ve senelerce, Nare her Bodrum'a tatile geldiğinde görüşüyorlar. Senede bir kez görüşebilen ikili sık sık da mektuplaşıyor anladığımız kadarıyla...

Her neyse, Sancar ve Nare bir gün kaçıp gizlice evleniyorlar ve Sancar'ın ailesine ait olduğu söylenen dağ evine geliyorlar.

O gece "gerdeğe giriyor" ikili. Ancak ipler buradan sonra kopuyor.

Çünkü Nare'nin "bakire" olmadığını anlıyor Sancar.

Sancar'da ipler kopuyor, Nare'nin kendisini nasıl aldattığını bir türlü anlamıyor ve başlıyor hakaretlere...

Nare bir büyükelçinin kızı olduğu için her sene başka bir ülkeye gidiyorlar, söylendiği kadarıyla Japonya, Norveç vs. gibi...

Nare'yi oralarda başkalarıyla yatıp kalkmakla suçluyor ve kendisinin 11 yaşından beri Nare'yi sevdiğini söylüyor.

Ve "o sinirle (!)" işi hakarete ve şiddete kadar götürüyor. İnsanların tepkisini çekip sinirlenmesine sebep olan sahneler de bunlar.

Bekareti simgeleyen kırmızı kurdelenin Nare'nin suratına fırlatılması da işin son noktası oluyor. Sancar, "utanmadın mı bu kırmızı kurdeleyi sana bağlarken" diye çıkışlar da sergiliyor.

Ardından Nare'nin manevi abisi tarafından tecavüze maruz kaldığını söylemesi ve Sancar'ın kendi deyimiyle, "köylü aklıyla" buna inanmaması ayrı bir üzücü... Hatta Nare'nin söylediğine göre babası bile ona inanmamıştı.

O gece Sancar, Nare'yi kapının önüne koyuyor ve 8 sene bir daha birbirlerini görmüyorlar. O gecenin ardından böyle büyük bir aşk hakkında efsaneler ve türküler söyleniyor hatta. Çünkü Nare bir daha oraya asla dönmüyor. Ta ki işler sarpa sarana kadar.

Büyükelçinin manevi oğlu Akın, Nare ile aynı evde büyüyen, hasta ruhlu bir tip. Dizide derinlemesine işlenen bir karakter olmasa da bu çok açık. Nare'ye takıntılı...

Tecavüze yeltendiği sahne, evde geçen koşuşturmacalar, en son da gerçekleşen bıçaklanma sahnesi, hepsi ama hepsi korkunç.

Nare'nin Akın'ı öldürdükten sonra kızı Melek'in gelmesi ve cesedi görmesi çok daha kötüydü bize kalırsa...

Her neyse, Nare kızını da alıp Türkiye'ye kaçıyor sonunda... Planı Melek'i babası Sancar'a emanet edip intihar etmek. Çünkü babası kamera kayıtlarından her şeyi izliyor ve Nare çok emin babasının kendisini polise vereceğinden. Henüz sonuçlarını bilemiyoruz ancak artık dayanamadığı çok ortada bu sahnelerde. 

Güvenlik kamerası kayıtlarındaki sahnede oynadığı tek kişilik dev gösteri ise bir ayrı muhteşemdi. Neslihan Atagül'ün oyunculuğunu ayakta alkışlamak gerekiyor.

Melek demişken, bütün dizi boyunca ağladı neredeyse Beren Gençalp. Harika bir çocuk oyuncu gerçekten...

Ve gönüllerin babası Uraz Kaygılaroğlu... Dizide şans eseri Nare ile karşılaşan, Sancar'ın ortağı ve sağdıcı, Amerika'da okumuş Gediz'i canlandırıyor.

Herkesten daha umursamaz, daha modern, ancak başka başka planları olduğu çok açık biri Gediz. Nare'yi takip edip çocukla birlikte evine alan ardından onun adeta hayatını kurtaran Gediz, muhtemelen ilerleyen bölümlerde çok daha farklı planlara sahip olacak.

Bizce dizinin en mağdur bir diğer ismi Menekşe... Ortada kalan gelin rolünde Tülin Yazkan.

Nare, Melek'i de alıp Türkiye'ye, Sancar'ın evine geldiği sırada Sancar nikah masasındaydı. En başından beri gönülsüz ve sevgiden yoksun bir şekilde bu evliliği kabul ettiği çok bariz olsa da, Menekşe Sancar'a sırılsıklam aşık. Gerdek gecesi Nare çıkıp geldiği için yıkık vaziyette...

Her neyse bu sırada Sancar bir kere daha Nare'yi bu sefer çocuğuyla birlikte kapının önüne koyuyor.

Ancak arkasından bir şekilde ikna olup babalık testi yaptırmayı kabul ediyor. Haliyle Melek %99,9 Sancar'ın çıkınca çocuğu kabul ediyor ve bir tur daha ağlama sahnesi izliyoruz. 

Ardından Nare 8-9 sene önce Sancar'la "gerdeğe girdiği" kulübenin tepesindeki uçuruma çıkıp tam intihar etmek üzereyken dizinin ilk bölümü son buldu. Şaşırdık mı? Yoo...

Bu arada söylemeden geçmeyelim, dizinin senaristleri Sen Anlat Karadeniz'in şiddet sahneleriyle çok büyük tepki toplayan Ayşe Ferda Eryılmaz ve Nehir Erdem.

Ayşe Ferda Eryılmaz ve Nehir Erdem aynı zamanda yazar ve ikilinin dizilerinin çok büyük alametifarikaları var: Kadına şiddet, şiveli konuşan karakterler, töre ve namus meseleleri, konaklar ve hanımağalar...

İşte Sefirin Kızı genel olarak böyle başladı. İnsanlar dizinin konusunun ne kadar klişe ve ağır olduğunu söylerken, oyunculuklara hayran kalanlar da vardı...

Diziye sert tepki gösterenler kadar, diziyi destekleyenler de oldu. İşte o tepkilerden bazıları...

1.

twitter.com

2.

twitter.com

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

Siz de düşüncelerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rabidus

TRT de belkide şimdiye kadar yapılmış en iyi ve değişik konusu olan bir dizi vardı hani bildiniz mi? Adı "HALKA" madem değişik birşeyler lazımdı niye izlemediniz izleseydiniz rağbet gösterseydiniz rafa kalkmasaydı ilgi görünce sayıları artsaydı demek ki neymiş değişik birşey istemiyormuşuz sonuç bu. Şuan devam eden "VUSLAT" var mesela topluma örnek olduğu için yayın hayatına devam etmesi sağlanıyor raitingleri normalde kötü içerik değişik konu güzel niye izlemiyorsunuz madem farklı birşeyler lazım 12.sırada her hafta ondan sonra vay efendim yine mi içerik bu konu mu kalmadı zaten bunlarda başka birşey bilmiyor demek ki neymiş tam tersine işi bildikleri için konu bu insanlar bunları izlemek istiyor yıllarca amcasının karısına sulanan kocasını yiğeniyle aldatan içeriğe ayıla bayıla izlemedi mi bu millet arz/talep sonuç bu şimdi kimse yalandan ağlamasın...

hanimhatun

erkekler 3 damla kana anlam yüklerse kadınlarda 3 kuruşa diktirir 😂😂😂 eee ne oldu kanı gördünde erkeklik egon mu tatmin oldu ??? 40 ından sonra kalkmıyacak bi organ için değer mi beee 😅😅😅

mustafa-kemal18

Dizideki kadın karakter istisna olay yaşamış o yüzden onu aşağıdaki mantığımdan uzak tutuyorum. Kadınlar geçmiş, erkekler gelecektir. Gençlik yıllarında fedakarlık yapmadan onunla bununla yatan bir kadın, gelecekte evleneceği erkek onu aldatırsa oturup ağlamasın. Erkeğin değeri gelecekte belli olur. Adam bakıyor karısı değerliyken hiçbir fedakarlık yapmamış, kolay ilişkiler yaşamış. Eee o zaman ben neden kadına fedakarlık yapayım yahu der haklı olarak gider çatçatçat aldatır. Bu işler böyle hanımlar lütfen kusura bakmayın. Feminist düşünceye zarar veren mantık bu ama madem bekareti önemsemiyorsunuz o zaman erkekte önemsemez. Fakat yukarıdaki mantık erkeğin karakterine işler.

queen_of_the_7_kingdoms

Ne saçma bi mantık!Kadını daha önce yaşadıgı ilişkilerden sorumlu tutup evlenince aldatmak,bravo,erkeklerin çogu adına konuşup zekanızı belli ettin,tebrik ederim..Biz de sizin önceki ilişkilerinize göre aldatalım ozaman?Herkes birbirini aldatmak için evlensin!...

nunnananna

Kadınlar geçmiş erkekler gelecektir. Vay beeee... Ne söz ama,baban kim senin gözüm Aristo mu??? Dallamaya bak. Erkeklere gelince istedikleri gibi para vererek bile sevişmek norm olsun, kadına gelince evlenmeden yaşadığı ilişkiler için evlendikten sonra aldatılması reva görülsün! Böyle konuşuyorsan evlenmeden önce ilişkiyi her iki cins için de uygunsuz göreceksin ya da olağan karşılayacaksın!Senin için bekaret önemliyse sen de kimseyle yatmayacaksın!Ha yatıyorsan o zaman eşinin de yatmasını olağan karşılayacaksın.

rabidus

Sizin bakış açınızda yanlış, kadın bunu daha önce yaşar veya yaşamaz kendi kararı (tecavüz hariç) daha sonra birlikte olduğu kişiye bunu söyler erkekte problem olarak görmezse sıkıntı yok. Gizlenir ve sonra ortaya çıkarsa problem olabilir. Olayın bekaret kısmı iki taraf içinde geçerlidir erkeğin ben yaparım karım yapamaz deme hakkı yoktur bir taraf için ne kadar yasak veya önemliyse diğer taraf içinde aynı derecede karşılıklı olmalıdır. Uzun lafın kısası bakire bir eş istiyorsan sende ona aynı saygıyı gösterip bakir olmayı bileceksin.

ilknur-aktemur

Neyse ki her erkek senin bu saçma sapan mantığındaki değil. Kadın kimsenin malı olmadığı gibi kimseninde geçmişi değil birader. Bir adam benim dünüm olmadığı gibi geleceğim de değil! Benim pusulam benim, ben! Kıblemde benim, pusulamda! Hayat birleştirmek aradığım kişi bu diyebiliyorsan olur. Evlenmek için evlenip ya da sonunu düşünmeden evlenip sonra da saçma sapan adına yok iradesizlik yok şeytana uyma dediğiniz yanlışların bedelini de kadının geçmişine yüklemeye kalkıyorsunuz ya pes!

akatsuki1971

hhahaha ulan sanırsın ki millet kanada da alaskada norveçte ne biliiim iskandinav ülkesinde yaşıyor. Ulan yemeğin tuzu az diye karısını 47 yerinden bıçaklayanların ülkesi burası alllooooo. kendinize gelin. Bu toplumdan ne yiyiyorsa dizi ve senaryo olarak onu sıçıyor senaristlerve mal gibi de izliyor millet. lahmacun seven kaz yağında kızartılmış somon füme sevecek dil heralde. tabi ki en ufak anlaşmazlıkta silahı çekip adam vuranları izleyecek kadını mal görenleri izleyecek ben de diyorum bunların kabul edemedii şey neymiş. bırak şimdi bunları akşama çukuru izle sen editör bak bakalım ülkedeki şiddeti mi körüklüyor bu dizler yoksa ülkedeki şiddet mi doğuruyor böyle dizileri, onu irdele burda

queen_of_the_7_kingdoms

İkisi de.Yani ülkede böyle şeyler oluyo diye bir de bunların dizisini mi izlemek zorundayız?Böyle mi olmalı yani?Bu yangına körükle gitmektir!..

tc-nesrin-ogur

izlemeyin bu diziyi. olmaz olsun..

deniz-usta2

Tecavüz yüzünden müdafa amaçlı öldürdüyse kendini bu suç değil meşru müdafa hapis bile yatmaz, niye orada suç'muş gibi saklanıyorki yaptığı şey

zgkrgc

suc olur cunku adam benim yolumu kesti gittim sikayetci oldum takipsizlik cikti neymis hakaret etmisim... ettim evet yolumu kesti bende bagirdim. ama ne oldu karsilikli hakaret dediler konuyu kapattilar. ne olacak bu adam bu gazla daha fazlasini yapacak ben katil olucam cunku kendimi koruyacagim. sonra durumu anlatinca o dava acilmamis sen de hakaret etmissin deyip beni alacaklar iceri. sikeyim adaleti de boyle adaleti olan ....

Görüş Bildir