Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İmkanı Olanların Mutlaka Ziyaret Etmesi Gereken Dünyanın En İyi 25 Müzesi

 > 
294PAYLAŞIM

1. Chicago Sanat Enstitüsü - A.B.D

Dünyanın en harika sanat koleksiyonlarından birine sahip olan enstitü, klasik rönesans mimarisine sahip. Girişte bulunan iki gümüş arslanın ziyaretçileri karşıladığı bu bina, aynı zamanda 'Amrikan Gotik' eserlerini de barındırıyor.

2. Ulusal Antropoloji Müzesi - Meksika

Chapultepec Parkı'nda bulunan bu büyük ulusal antropoloji müzesi, dünyanın kendi alanında en kapsamlı müzelerinden birisi olarak biliniyor. Bugünün Meksika topraklarında yaşamış birçok eski ulusun kültürüne ait eserlerin sergilendiği müzede, ziyaretçiler her şeyi görmek için tüm günlerini harcamak ve oldukça hızlı ilerlemek zorunda.

3. Ermitaj Müzesi ve Winter Sarayı - St. Petersburg / Rusya

Dünyanın en ünlü sanat müzelerinden birisi olan Ermitaj Müzesi, Winter Sarayı içerisinde bulunuyor ve 2.7 milyondan fazla sanat eseri barındırıyor.

4. Getty Merkezi - Lon Angeles / A.B.D

Van Gogh, Monet ve Cezanne gibi isimlerin eserlerine ev sahipliği yapan Getty Merkezi, oldukça ilginç bir mimariye ve bahçeye de sahip. Yolunuz düşerse burayı mutlaka ziyaret edin!

5. Accademia Galerisi - Floransa / İtalya

Avrupa'da resim alanında eğitim veren ilk okul olan Accademia Galerisi, 15 ve 16. yüzyıllara ait oldukça önemli eserlere ev sahipliği yapıyor. Eğer siz de büyük bir hayranıysanız, hemen söyleyelim: Michelangelo'nun eserlerini de burada bulabilirsiniz.

6. Orsay Müzesi - Paris / Fransa

Eğer sanat hakkında hiçbir şey bilmiyor olsanız bile, Orsay Müzesi kaçırılmamalı! İzlenimcilere ait en iyi eserlerin bir araya geldiği bu müzede, sanat dünyasında çok ünlü olan iki ismin çalışmalarını yanyana görmek hiç de şaşırtıcı olmayacaktır.

7. Metropolitan Sanat Müzesi - New York / A.B.D

Metropolitan Sanat Müzesi, dünyadaki en büyük ansiklopedik sanat müzesidir. 2 milyondan fazla sanat eserinin bulunduğu bu müzede, birbirinden oldukça farklı kültürler ile karşılaşmak mümkün.

8. Acropolis Müzesi - Yunanistan

Modern bir müze olan Acropolis, etrafında birçok antik kalıntıyı da barındırıyor. Ziyaretçiler hem modern müzeyi, hem de antik kalıntıları tek seferde ziyaret edebiliyor.

9. Prado Müzesi - Madrid / İspanya

Velasquez, Goya ve El Greco gibi sanatçıların eserlerini barındıran Prado Müzesi, dünyadaki en geniş sanat koleksiyonlarından birine sahip.

10. Yad Vashem - Kudüs / İsrail

Dünyanın en önde gelen katliam anıtlarından birisi olan Yad Vashem, 1953 yılında kuruldu. Kapalı ve açık alan müzeleri, anıtlar, bahçeler, heykeller ve dünya çapında çalışmalar yürüten eğitim merkezlerinin bulunduğu bu alanı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

11. Ulusal İkinci Dünya Savaşı Müzesi - New Orleans / A.B.D

Bu müzenin kuruluş amacı, İkinci Dünya Savaşı'nda galibiyet kazanan Amerikan ruhunu yaşatmak ve ölenlerin sadakatini anmak.

12. Ulusal Galeri - Londra / İngiltere

Avrupa sanatına dair dünya çapında en geniş koleksiyona sahip galeri olan Londra Ulusal Galerisi'nin en güzel yanlarından birisi de ücretsiz ziyaret edilebiliyor olması. Bu galeride kalıcı olarak kendine yer bulmuş eserler, genellikle 1250 ve 1900 yılları arasından ve Batı tarzı sanat akımlarını temsil ediyor.

13. Vasa Gemi Müzesi - Stockholm / İsveç

Bu müze, dünyadaki en iyi korunmuş eski gemi koleksiyonunu içeriyor. Eğer gemiler ile ilgileniyorsanız, mutlaka ama mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir müze.

14. Ulusal Sanat Galerisi - Washington / A.B.D

Dünadaki en büyük koleksiyonlardan biris olan Washington Ulusal Sanat Galerisi iki binadan oluşuyor. Bir binada 13 ve 18. yüzyıllar arasında resmedilmiş eserler bulunurken, diğer binada modern sanat eserlerine yer veriliyor.

15. İngiliz Müzesi - Londra / İngiltere

Bu müze, belki de dünyanın en kalabalık müzelerinden bir tanesi. Bu nedenle, giriş esnasında oldukça uzun bir kuyrukta bekleme şansınız oldukça yüksek. Oldukça büyük olan İngiliz Müzesi'nin tamamını bir gün içerisinde görmek imkansız. Bu nedenle, danışmadan bir müze haritası alıp, sizin için ilginç olan koleksiyonlara yönelebilirsiniz.

16. Ayasofya Müzesi - İstanbul / Türkiye

1930 ile 1935 yılları arasında restorasyon çalışmaları nedeniyle halka kapatılan Ayasofya’da Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle bir dizi çalışmalar yapıldı. Bu çalışmalar arasında çeşitli restorasyonlar, kubbenin demir kuşak ile çevrilmesi ve mozaiklerin ortaya çıkarılıp temizlenmesi sayılabilir. Yüzyıllar sonra mermer zemindeki halıların kaldırılmasıyla zemin döşemesi ve insan figürlü mozaikleri örten sıvanın kaldırılmasıyla da muhteşem mozaikler tekrar gün ışığına çıkarılmıştır.

17. Ricardo Brennand Enstitüsü - Brezilya

18. Borghese Galerisi - Roma / İtalya

Roma'daki müzeler arasında en dikkat çekici eserlere sahip olan Borghese, 1613-1615 yılları arasında Vasanzio tarafından Kardinal Scipione Borghese için inşa edilmiş olan binada bulunuyor.

19. Louvre Müzesi - Paris / Fransa

Eski Paris Sarayı'nda bulunan Louvre  Galerisi'nin günümüz koleksiyonunda 400.000 adet sanat eseri bulunmaktadır. Mona Lisa ve Venus De Milo gibi sanat dünyasında büyük ses getirmiş eserler de bu müze de ziyaretçiler ile buluşuyor.

20. Rijksmuseum (Ulusal Müze) - Amsterdam / Hollanda

Hollanda'nın resmi müzesi olan Rijksmuseum, Orta Çağ'dan günümüze kadar, Hollanda toplumunun hikayesini gözler önüne seriyor.

21. Altın Müzesi - Kolombiya

Altın Müzesi, dünyadaki en önemli eski İspanyol metalurjik eserlere sahip. İspanyol toplumu ile ilegilenenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken önemli bir müze.

22. Smithsonian Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi - Washington DC / A.B.D

Wright kardeşler tarafından 1903 yılında tasarlanmış Flyer ve Lindbergh'in Spirit of St. Louis isimli mühendislik harikası bu müzede ziyaretçilerini bekliyor.

23. Inhotim - Brezilya

Bernardo Paz tarafından kurulan bu müze, oldukça ilginç bir çağdaş sanat koleksiyonuna sahip.

24. Te Papa Tongarewa - Yeni Zellanda

Yeni Zellanda hakkında her şeyi, oldukça geniş olan Te Papa Tongarewa binasının içerisinde öğrenmek mümkün.

25. Qin Terra-cotta Savaşçıları ve Atları Müzesi - Çin

Dünyadaki en önemli arkeolojik buluntulardan birkaçına sahip olan Qin Terra-cotta Savaşçıları ve Atları Müzesi, 7000 civarında savaşçı ve at figürünü bünyesinde bulunduruyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hope

ah imkan olsa nerelere gidecezde..

Görüş Bildir