Görüş Bildir
Haberler
'Müslümanın Dili Yumuşak, Sözleri Kadife Gibi Tatlı Olmalıdır'

'Müslümanın Dili Yumuşak, Sözleri Kadife Gibi Tatlı Olmalıdır'

FreiGeist
20.08.2015 - 09:11

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Merhamet âdeta İslam âleminden çekilmiştir' dedi ve ekledi: “Müslüman'ın dili yumuşak, sözleri kadife gibi tatlı olmalıdır”.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda ağırladığı il müftüleri kabulünde konuştu.

Erdoğan, 'İşte bugün 8 şehidimiz daha var. Sömürgecilerin bir buçuk asırdır altını sürekli olarak alevlendirerek kaynattıkları fitne kazanı her gün yeni canlar alarak fokurdamaya devam ediyor. İslam aleminin gözü Türkiye'nin üzerindedir. Müslümanların umudu Türki'yedir. Kendimize çeki düzen vermemiz gerekiyor. Şimdi bakıyorsunuz camimizden silahlar çıkıyor camilerimiz elden gidiyor' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Din adamları tek parti döneminin baskısından olumsuz etkilendi. Öyle ki ülkemizin bir döneminde din adamalarına sadece 'ölü yıkayıcı' gözüyle bakıldı. TV'lerde, filmlerde onlara sürekli kötü imajlar yüklenerek toplumda din adamları ile ilgili olarak olumsuz bir algı devamlı oluşturulmaya çalışıldı. Hala bu devam ediyor. Tek parti dönemindeki ilk dini kurumların kuruluş gayesi cenaze namazını kıldıracak din görevlisi ihtiyacını karşılamaktır. Öyle kuruldu. Adım öyle atıldı. O dönemin lideri konumunda olan şahıs, 'ölü yıkayıcısı kursları açmanızı istiyorum' diye talimatı verdi. Hamd olsun artık o sıkıntılı günler geride kaldı. Bana göre yeterli değil. Nitelik üzerinde çok büyük gayretler sarf etmeliyiz' diye konuştu.

'MÜSLÜMANIM DİYEN, MÜSLÜMANI ALLAH-U EKBER DİYEREK ALLAH-U EKBER DİYENİ ÖLDÜRÜYOR'

Erdoğan, 'Türkiye olarak üzerimizde çok önemli bir sorumluluk var. İslam dünyasının içine düşen krizi hep birlikte görüyoruz. İslam dünyasının dışında nüfusun çoğalmasına baktığınız zaman iki katı bile zor yakalamışlar. Ama İslam dünyasında neredeyse bire 5, 6 bir nüfus artışı söz konusu. Eksik olana aramızdaki birlik, muhabbet. Fikri kısırlıktan kurtulmamız gerekiyor. Merhamet âdeta İslam aleminden çekilmiştir. Kardeşin kardeşe kinle, düşmanla baktığını görüyoruz. Çok rahat öldürüyor Müslümanım diyen, Müslümanı. Allah-u Ekber diyerek Allah-u Ekber diyeni öldürüyor. İlim, İslam dünyasından kaçmış yerini cehalete şiddete bırakmıştır' ifadelerini kullandı.

'ZAMAN ZAMAN TABİ BEN DE SERT OLABİLİYORUM'

Erdoğan, 'Kuran ve Sünnet 'in rehberliğinden uzaklaşan Müslümanlar, mezhepçiliğin, kavmiyetçiliğin, maddiyatçılığın ağına düşmüştür. Taş gönüllerden zehirler saçılmaktadır. Halbuki kalbinde iman olan Müslüman kardeşine kin duymamalı, malına, canına kast etmemeli. Müslüman'ın dili yumuşak, sözleri kadife gibi tatlı olmalıdır. Zaman zaman tabi ben de sert olabiliyorum. Ama tabi ciğerler parçalanınca o hale getirebiliyorlar' açıklamasında bulundu.

'DİYANET İŞLERİ BAŞKANIMLA DA GEÇEN HAFTA DERTLEŞMİŞTİK'

Diyanet İşleri Başkanı ile geçen hafta yaptığı konuşmasına değinen Erdoğan, 'Müslümanları huzura, sükûna kavuşturmalıyız. Özelikle doğu ve güneydoğuda görev yapan kardeşlerime çok büyük bir sorumluluk düşüyor. Ayda bir huzur dersleri yaptığımız muhterem Diyanet İşleri Başkanımla da geçen hafta dertleşmiştik. Ne kadar camimiz var diye sormuştum. 85 bin. Ne kadar din görevlimiz var Kuran kursları ile birlikte? 125 bin. Böyle bir imkan, güç. Bunun özellikle ülkemizde İslam'ın anlaşılmasına doğru çok daha hareketli bir gücü devşirmesi lazım diye düşünüyorum' diye konuştu.

'GÜNDE 5 VAKİT SADECE NAMAZLA, BAŞLAYIP BİTEN BİR MESAİ'

İslam'ın doğru şekilde anlatılması gerektiğine vurgu yapan Erdoğan, 'Günde 5 vakit sadece namazla, başlayıp biten bir mesainin camideki imamlarımız ve siz değerli müftülerimiz de herhalde bitmez diye düşünüyorum. İslam'ın halkımıza tam anlamıyla anlatılması lazım. sadece Cuma namazları ile başlayıp Cuma namazları ile devam etmesi mi lazım. Bayramdan bayrama böyle mi gitmesi lazım' ifadelerini kullandı.

'ŞİMDİ BAKIYORSUNUZ CAMİMİZDEN SİLAHLAR ÇIKIYOR CAMİLERİMİZ ELDEN GİDİYOR'

Erdoğan, 'Şimdi bakıyorsunuz camimizden silahlar çıkıyor. Bu hale geldik. Camilerimiz elden gidiyor o hale geldik. Yapmamız gereken çalışma Ankara'ya geldikten sonra farklı olacağını düşünüyorum. Yeni bir heyecanın doğmasına inşallah bu buluşmanız vesile olacaktır' diye konuştu.

'SÖMÜRGECİLERİN BİR BUÇUK ASIRDIR ALTINI SÜREKLİ OLARAK ALEVLENDİREREK KAYNATTIKLARI FİTNE KAZANI'

Erdoğan, 'İşte bugün 8 şehidimiz daha var. Sömürgecilerin bir buçuk asırdır altını sürekli olarak alevlendirerek kaynattıkları fitne kazanı her gün yeni canlar alarak fokurdamaya devam ediyor' dedi.

'MÜSLÜMANI, MÜSLÜMANA KIRDIRMA PROJESİ TÜM CANLILIĞI İLE YÜRÜYOR'

Erdoğan, 'Müslümanı, Müslümana kırdırma projesi tüm canlılığı ile yürüyor. Bu ortamda bize düşen Müslümanları uyarmaya, hakkı ve hakikati anlatmaktır. İslam alemini gözü Türkiye'nin üzerindedir. Müslümanların umudu Türki'yedir. Kendimize çeki düzen vermemiz gerekiyor' dedi.

Hakime TORUN / ANKARA (DHA)

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
1
0
0
0
0