Mülkiye'nin 80 Yıldır Kutladığı 'İnek Bayramı' Güvenlik Gerekçesiyle Yasak

 > 
213PAYLAŞIM

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin 80 yıllık geleneği 'İnek Bayramı' üniversite rektörlüğünce 'güvenlik gerekçesiyle' yasaklandı. 

Fotoğraf: Mert Kaplan

Mülkiye’de her yıl mayıs ayında düzenlenen İnek Bayramı, 'imam' kılığına girmiş bir öğrenci tarafından 'inek duası' okunması ve 'ferman' adında eğlenceli atışmalar ile başlayıp hazırlanan pankart ve flamalar eşliğinde düzenlenen yürüyüşle devam ediyordu.

Rektörlük, etkinliğe 'güvenlik gerekçesiyle izin verilmeyeceğini' duyurdu

Rektörlükten yapılan açıklama şu şekilde:

“Rektörlüğümüze ulaşan çeşitli güvenlik tehditlerine dair bazı duyumlar sebebiyle, üniversitemiz Cebeci Yerleşkesi’nde 02-31 Mayıs 2017 tarihleri arasında bilimsel ve akademik etkinlikler dışındaki hiçbir faaliyete izin verilmeyeceği Ankara Üniversitesi Rektörlüğünce bildirilmiştir. Bu nedenle, 04-05 Mayıs 2017 tarihleri için planlanan İnek Bayramı yapılamayacaktır.”

Sosyal medyada bir grup, İnek Bayramı'nın 'dini değerleri aşağıladığını' savunmuştu.

Mülkiyeliler Birliği'nden açıklama: 'Sistematik saldırının yeni bir aşaması'

Yapılan açıklamada 'Fakültemize, öğrencilerimize ve öğretim üyelerimize yönelik iki yıldır sürdürülen sistematik saldırının yeni bir aşamasıdır' denilerek, 'Başta öğrencilerimiz olmak üzere fakültemize karşı gelişebilecek herhangi bir saldırıdan, iki gündür bu provokasyonu planlı bir biçimde örgütleyenlerle, buna boyun eğen üniversite yönetimi sorumludur' ifadelerine yer verildi.

Rektörlüğün 'iptal' kararına sosyal medyadan bazı yorumlar ise şöyle oldu 👇

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir