Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mühendisler Ankara'daki Sel Baskınlarının Sebebini Açıkladı

 > 
54PAYLAŞIM

TMMOB Harita Ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara'daki sel baskınlarıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Yaşanılan sel felaketlerinin yönetimin kabahati olduğu belirtilen açıklamada "Mühendislik bilimlerinden yararlanmayı bilmeyen yöneticilerin elindeki kentlerde olağan mevsimsel yağmurların felakete dönüşmesi kaçınılmazdır. Ankara‘da yaşanan sel felaketleri ‘‘Takdiri Doğa değil, takdiri İdare‘‘dir. O da bellidir" denildi.

İşte TMMOB Harita Ve Kadastro Mühendisleri Odası'nın Ankara'daki sel baskınlarıyla ilgili basın açıklaması:

"On dakikalık yağmur Ankara‘yı felç etmek için yeterli oluyor. Yirmi yılı aşkındır Melih Gökçek tarafından yönetilen Ankara, olağan yağmurlara bile dayanamıyor. Her yağmur felakete dönüşüyor, caddeler ve sokaklar sel altında kalıyor. En tepedeki sorumlu ise, her zaman yaptığı gibi, bahaneler üretiyor ve "hiçbir altyapı buna dayanamaz" diyerek suçu doğaya yüklüyor. Derelerin yoğun olduğu Ankara, yağmur suyu drenaj sistemi oluşturulmadan, kent bütününde yollar bazında kırmızı kot uygulamaları hayata geçirilmeden, dere ıslah çalışmalarından, yeşil alanlardan yoksun, altyapısız, plansız ve programsız bir şekilde büyütülüyor. Dere yatakları imara açılıyor, kentsel yaşam alanları rant alanlarına dönüştürülüp yapılaştırılıyor. Sonuçta, olağan yağmurların bile toprakla buluşarak emilmesi ve taşınması imkansız hale getiriliyor.

"Ankara İyi Yönetilmiyor"

Bütün bunlar Ankara‘nın yıllardır iyi yönetilmediğini kanıtlıyor.

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası olarak bir kez daha ifade etmek istiyoruz ki, mühendislik mesleği, doğaya uyumlu, bilimsel, teknik ve sanatsal çalışmaların bütününü kapsar. Mühendislik bilimlerinden yararlanmayı bilmeyen yöneticilerin elindeki kentlerde olağan mevsimsel yağmurların felakete dönüşmesi kaçınılmazdır.

Ankara‘da yaşanan sel felaketleri ‘‘Takdiri Doğa değil, takdiri İdare‘‘ dir. O da bellidir."

ODA TV

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir