Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mobilde En Çok Faturaları Şikayet Ettik!

 > -

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na yılın üçüncü çeyreğinde iletilen şikayetlerin yaklaşık yüzde 40'ı mobil hizmetlere yönelik gerçekleşirken, bu sektördeki her iki şikayetten biri faturalardan kaynaklandı. İnternet servis sağlayıcılığı hizmetinde en fazla şikayet ise bağlantı sorununa ilişkin oldu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) verilerine göre yılın üçüncü çeyreğinde gelen şikayet sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23,2 artışla 27 bin 862 olarak gerçekleşti.

Peki en çok neleri şikayet ettik?

Söz konusu şikayetlerin;

  • 10 bin 908'i mobil, 

  • 12 bin 154'ü internet servis sağlayıcıları, 

  • 3 bin 349'u sabit telefon, 

  • Bin 423'ü uydu platform, 

  • 28'i kablo TV hizmetleriyle ilgili yapıldı.

Şikayetlerin sektör bazında dağılımına bakıldığında, en fazla şikayetin yüzde 44 ile internet servis sağlayıcı hizmetleri ilgili olduğu görüldü.

Sektörel bazda milyon abone başına tüketici şikayeti sayısına bakıldığında ise; 

  • Aynı dönemde 1 milyon abone başına ortalama internet servis sağlayıcılığı hizmetine yönelik bin 287

  • Uydu platform hizmetlerine yönelik 350

  • Sabit telefon hizmetlerine yönelik 302

  • Mobil elektronik haberleşme hizmetlerine yönelik 146,

  • Kablo TV hizmetlerine yönelik 24 tüketici şikayeti geldi.

Bu yılın üçüncü çeyreği itibarıyla toplam şikayetlerin yüzde 48,2’si faturalarla ilgili olurken,

İnternet servis sağlayıcılığı hizmetinde de en fazla şikayet bağlantı sorununa ilişkin oldu ve bu şikayetler toplam şikayetlerin yaklaşık yüzde 45,3’ünü oluşturdu...

Tüketici şikayetleri nasıl yapılıyor?

Elektronik haberleşme sektöründe hizmet veren sabit ve mobil telefon hizmeti veren işletmeciler ile internet servis sağlayıcıları, uydu ve kablo-TV işletmecileri ile ilgili tüketici şikayetleri, sektörde denetleyici ve düzenleyici kurum olan BTK’nın "tuketici.btk.gov.tr" adresinden (sikayet.btk.gov.tr) yapılabiliyor.

'Cep'ten internet kullanımı katlandı

Öte yandan mobil internet kullanıcı sayısı yılın üçüncü çeyreği itibarıyla geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30,5 artmış durumda. 

Geçen yılın üçüncü çeyreğinde 37 milyon 538 bin 898 olan mobil bilgisayar ve cepten internet kullanıcı sayısı, bu yılın aynı döneminde 48 milyon 978 bin 66'ya yükseldi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir