Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

MMO Açıkladı: İşsiz Mühendis Sayısı 91 Bine Yükseldi

 > 
86PAYLAŞIM

Makine Mühendisleri Odası, mühendisler arasında işsizlik oranının yüzde 10’u aştığını, işsiz mühendis sayısının 2017’ye göre 18 bin kişi artarak 91 bine yükseldiğini açıkladı.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası (MMO), sanayinin sorunları bülteninin 48’incisini, sanayide emeğin durumuna, ücretlere ve işsizlik sorununa ayırdı. "Sanayide ücretler aşağı, işsizlik yukarı" başlıklı analizde mühendis işsizliğine de mercek tutuldu.

"Sanayi emeği reel ücret kayıplarına uğruyor"

TÜİK, Merkez Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve IMF verileri kullanılarak yapılan analizde, sanayide ücretlerin özellikle enflasyonun yükseldiği 2018’in ikinci yarısında hızla eridiğine dikkat çekildi ve "Kriz, hızla sanayi odaklı derinleşirken sanayi emeği reel ücret kayıplarına uğruyor" denildi.

Analizde "Sanayi çalışanları için geçerli olan ücretlerde erime ve işsizlik sorunu, mühendisleri de kapsamaktadır" ifadeleri yer aldı.

📌 Analizde paylaşılan verilere göre, mühendisler arasında işsizlik oranı 2018’de yüzde 10’un üstüne çıktı.

📌 İşsiz mühendis sayısı 2017’ye göre 18 bin kişi artarak 91 bine yükseldi.

📌 TÜİK verileri, mühendis işsizliğinin 2014’ten bu yana arttığına işaret ediyor.

2014’te sayıları 58 bin olan işsiz mühendis sayısı 2018’de 91 bine çıkarak 2014’e göre yüzde 57 artış yaşandı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir