Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mısır Libya'daki IŞİD Hedeflerini Bombaladı

 > -
Abone ol

IŞİD'in, Libya'da kaçırdığı 21 Mısırlı Hristiyanın öldürülmesini gösteren video klibini yayımlaması ardından, Mısır, Libya'daki IŞİD hedeflerinin bombalandığını açıkladı.

Mısır devlet televizyonu, şafak vakti yürütülen operasyonda kampların, eğitim alanlarının ve cephaneliklerin bombalandığını bildirdi. Görgü tanıkları Libya'nın doğusunda yer alan, IŞİD'in kontrolündeki Derna kentinin vurulduğunu anlatıyor.

Mısır Devlet Başkanı Abdül Fettah el-Sisi, IŞİD'e "cevap verme hakkına sahip olduklarını" söylemişti.

Sisi, "Mısır, bu insanlıktan uzak canilere misilleme olarak, uygun bir zaman ve şekilde cevap verme hakkına sahiptir. Mısır ve tüm dünya, aşırı ideolojileri savunan aşırı görüşlü gruplara karşı yoğun bir savaş halindedir." dedi.

BBC muhabiri Orla Guerin, Sisi'nin geçmişte de, Libya'daki militanların yalnızca Mısır için değil, tüm Orta Doğu için tehlike yarattığını belirtmişti.

Mısır, Libya yönetimine ve Libya ordusuna öteden beri destek sağlıyor.

IŞİD'le müttefik olduklarını belirten Libyalı cihatçıların sosyal medyada paylaştığı videoda, turuncu mahkûm kıyafeti giyen, diz çöktürülmüş rehinelerin başları kesilerek idam edildiği görülüyor.

Videoda öldürülen Kıptilerin inançları yüzünden hedef alındığı belirtiliyor; ölenlerin "düşman Mısır kilisesine bağlı oldukları" ifade ediliyor.

Kıpti Hristiyan olan Mısırlı işçiler, Libya'nın doğusunda, geçen Aralık ve Ocak aylarında İslamcı grupların kontrolündeki Sirte'de kaçırılmıştı.

IŞİD militanları Libya'da çeşitli saldırılar yürüttüklerini öne sürüyorlar.

Mısır'daki saygın ilahiyat üniversitesi El-Ezher, Kıptilerin öldürülmesini "barbarca" diye niteledi.

IŞİD tarafından kaçırılan Kıpti Mısırlıların yakınları

Yaklaşık 87 milyon nüfuslu Mısır'da, Kıptilerin sayısının 9 ila 15 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Mısır Devlet Başkanı Sisi, geçen hafta başında Libya'da çalışan Mısırlıların ülkeden ayrılmaları tavsiyesinde bulunmuştu.

Mısırlı lider bugün de tüm Mısır vatandaşlarına Libya'ya seyahat yasağı getirdi.

Fakat uyarılara ve Libya'daki kargaşa ortamına rağmen, birçok Mısırlı iş bulmak için Libya'ya gidiyor.

Öldürülen Kıptilerden birinin ağabeyi, "Bu insanlar eğlenmek için, çalmak, dövmek için gitmemişti Libya'ya. Bu insanlar çalışmaya, biraz para kazanmaya gitmişti." dedi.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir