Görüş Bildir
Haberler
Milli Eğitim'in Ricasıyla Diyanet Talimat Verdi: 'Vaaz Vasıtasıyla Seçmeli Din Derslerine Teşvik Edin'

Milli Eğitim'in Ricasıyla Diyanet Talimat Verdi: 'Vaaz Vasıtasıyla Seçmeli Din Derslerine Teşvik Edin'

Diyanet İşleri Başkanlığı, seçmeli dini dersinin tercih edilmesi için 81 il müftülüğüne talimat gönderdi. 'Vatandaşların vaaz ve sohbet vasıtasıyla teşvik edilmesi' istendi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

ANKA'nın haberine göre, Diyanet İşleri Başkanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı’nın talebi üzerine ortaokul ve liselerde 3-21 Ocak arasında yapılacak seçmeli ders tercihleri için müftülüklere talimat gönderdi. İmamların, seçmeli din derslerinin tercih edilmesi için, cuma namazlarında ve sohbetlerde “Yavrularımızın, bu dersleri tercih etmeleri için gerekli hassasiyeti gösterelim. Rabbimizin emaneti olan ciğerparelerimizin, Allah’ın rızası doğrultusunda yaşayan nesiller olarak yetişmelerinin bizim sorumluluğumuzda olduğunu unutmayalım” yönünde vaaz vermeleri istendi.

Milli Eğitim Diyanet'ten talep etti

Milli Eğitim Diyanet'ten talep etti

Millî Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, 6 Ocak 2021 tarihinde, Diyanet İşleri Başkanlığı’na yazı gönderdi. Yazıda, ortaokul ve liselerde seçmeli ders olarak okutulan ‘Kuranı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler’ ders tercihlerinin 3-21 Ocak 2022 tarihleri arasında yapılacağı bildirildi. Millî Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan “konunun vatandaşlara duyurulmasını” talep etti. Millî Eğitim Bakanlığı’nın talebi üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı aynı gün 81 il müftülüğüne yazı yazdı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak imzalı yazıda, Milli Eğitim Bakanlığı’nın talebi hatırlatıldı ve şu talimat verildi:

“Mezkûr derslerin tercih edilmesine katkı sağlamak amacıyla Ek'te yer alan bilgi notu çerçevesinde Cuma vaazları ve sair zamanlarda gerçekleştirilecek vaazlar/sohbetler vasıtasıyla vatandaşlarımızın teşvik edilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim.”

Vaaz örneği de gönderildi

Vaaz örneği de gönderildi

Yazının ekinde yer alan bilgi notunda ise imamların vaaz ve sohbetlerde yapacakları bilgilendirmenin bir örneğine yer verildi. Bilgi notunda şu ifadeler yer aldı:

“Yavrularımızı Kuran ve sünnetten beslenen iman şuuruyla, ibadet sevgisiyle ve ahlak bilinciyle yetiştirmek hepimizin vazifesidir. Onların iyi birer insan, örnek birer mümin olması hepimizin gayesidir. Bu gayeye hizmet edecek önemli bir hususu siz değerli cemaatime hatırlatmak istiyorum: Bildiğiniz üzere Kuranı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler dersleri okullarımızda seçmeli olarak okutulmaktadır. Seçmeli derslerin belirlenmesi işlemleri 03-21 Ocak 2022 tarihleri arasında yapılacaktır.

Yavrularımızın, bu dersleri tercih etmeleri için gerekli hassasiyeti gösterelim. Rabbimizin emaneti olan ciğerparelerimizin, Allah’ın rızası doğrultusunda yaşayan nesiller olarak yetişmelerinin bizim sorumluluğumuzda olduğunu unutmayalım. Yüce Rabbimiz, çocuklarımızı anne babasına karşı hayırlı; dinine, milletine ve insanlığa faydalı nesiller eylesin.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
18
17
5
4
2
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ao no Sekai

devam edin böyle siz ama bilmediğiniz bir şey var işe yaramıyor aksine ters tepiyor insanlar sizi görünce midesi bulanıyor halkı dinden soğuttunuz pis şarlat... Devamını Gör

RaRaRa

Beyin yıkamaya devam edin siz zaten başka türlü ayakta kalamazsınız çünkü bir yalana ve saçmalıklara inanıyorsunuz

rcpbyrm

matematik , türkçe , fen , kimya gibi gereksiz dersleri kaldırıp yerine din dersi koyalım mı?