Milli Eğitim Bakanı Açıkladı: 'Öğretmenlere Yüksek Lisans Hedefi Koymamız Söz Konusu Olacak'

 > 
75PAYLAŞIM

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye Eğitim Meclisi Toplantısı'nda konuştu. Öğretmenlerin hizmet içi eğitiminin yeniden modelleneceğini söyleyen Selçuk, 4 sene içinde bütün öğretmenler için 'yüksek lisans' hedefi koymayı düşündüklerini söyledi. 

Tek tip, zorunlu bir yabancı dil eğitimi yerine herkesin ihtiyacını gözeten bir bakış açısı

AA'nın aktardığına göre TOBB Sosyal Tesisleri'nde konuşan Bakan Selçuk, 'bir ortak müfredat yap, aynı ders saati sayısındaki aynı müfredatı bütün Türkiye'ye uygula' sistemi ile yürütüldüğünü söylediği yabancı dil eğitimi ile ilgili olarak, "Mesela bir çocuk ortaokul sona kadar yabancı dil dersini aldı ama sonra bir meslek lisesinde belli bir alanda liseyi bitirdi. Hayatı boyunca da bir vatandaşlık birikimi olarak ihtiyacı olan yabancı dilin dışında bir yabancı dil ihtiyacı olmayabilir. Turizm lisesinin yabancı dil ihtiyacı farklı olabilir, sosyal bilimlerde çok farklı bir yabancı dil stratejisi gerekebilir. Diyelim ki niye sosyal bilimler lisesinde yoğun olarak belli çocuklarımız açısından İbranice dersi vermiyoruz? Bizim günlük sorunlarımızın, tarihi sorunlarımızın İbranice ile ilişkisi var mı? Elbette var. O zaman biz bunu da verebilmeliyiz. Yani herkese tek tip zorunlu bir eğitim yerine herkesin ihtiyacını gözeten bir yabancı dil bakış açısından söz etmeye çalışıyorum." ifadelerini kullandı.

"Öğretmenlerin yetiştirilmesi konusunda, 12 Eylül'den bu yana bir değişiklik yapılmadı"

Öğretmenlerin yetiştirilmesi ile ilgili, "Öğretmen okullarının dejenerasyonu ile birlikte 1970'lerdeki terör belası nedeniyle dejenerasyonundan sonra bizim eski köy enstitüsü, öğretmen okulu, yüksek öğretmen okulu geleneğimiz kırıldı. Biz bu geleneği bıraktık, bir eğitim fakültesi modeline geçmeye çalıştık fakat bu da dokuya uymadı." diyen Selçuk, yeni bir modele geçiş için hazırlanıldığını ifade etti.

"Hedef, 4 sene içerisinde bütün öğretmenlerimizin yüksek lisans sahibi olması"

Öğretmenlerin yetiştirilmesi konusunda YÖK ile birlikte çalışacaklarını söyleyen Ziya Selçuk, "Formasyon dediğimiz şeyin sistemi nasıl sıkıntıya soktuğuna şahitsiniz, bununla ilgili bir takım çalışmalar olacak. Bütün öğretmenlerin hizmet içi eğitiminin tümüyle yeniden modellenmesi söz konusu olacak. 4 sene içinde bütün öğretmenlerimizin ulaşabildiğimiz kadarıyla yüksek lisans sahibi olması konusunda bir hedef koymak, gözetmek söz konusu olacak." dedi.

"Uzun soluklu bir maraton, zamana ihtiyaç var"

İş garantili liseler açılacağını belirten Milli Eğitim Bakanı, yapılacak düzenlemelerin takvimi ile ilgili, "Gün gün göreceksiniz, bu hafta, önümüzdeki hafta göreceksiniz, onlarca yenilik gelecek. Hepsinin altyapısını kurmaya çalıştık. Hemen haftaya yeni uygulamalar başlayacak ama bunlar sistemi rahatsız eden şeyler değil. Diyelim ki haftaya ASELSAN ile protokol imzalayacağız. Savunma sanayi teknolojileriyle ilgili, lazer optik ve benzeri konularda iş garantili lise açıyoruz. Bunun gibi onlarca yüzlerce okul açacağız. Hemen kısa sürede açacağız. Bunun gibi çok sayıda projeleri peş peşe göreceksiniz. Uzun soluklu derken birkaç sene bir şey yapmayacağız anlamında söylemiyorum. Her gün yapacağız ama bunun verimi, kaidesinin oturması açısında zamana ihtiyaç var." açıklamasını yaptı.

'Öğretmenlere yüksek lisans' açıklaması sosyal medyanın da gündemindeydi...

Bu Haber ile İlgili Linkler

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir