Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Milat Olabilir: Mahkeme ‘Tutkulu Sevgi’ İndirimi Yapmıştı, Başsavcılık 'Tasarlayarak Öldürme' Dedi

 > 
165PAYLAŞIM

Geçtiğimiz eylül ayında tam 37 kadın öldürüldü. Şiddete karşı korunmak isteyen 300 kadın kimlik değiştirmek zorunda kaldı. Sadece ekim ayının ilk 10 gününde 20 kadın can verdi. Kadın cinayetlerinde mahkemeler tarafından alınan 'indirim' kararları ise kamu vicdanını yaralamaya devam ediyor. Bugün basına yansıyan bilgiye göre Yargıtay, hemen her kadın cinayetinden sonra kullanılan, son olarak öldürülen Helin Palandöken için de tekrarlanan ve yargılama sırasında ceza indirimine gerekçe gösterilen "aşıktım, kıskandım, küfür etti” gibi söylemler konusunda tarihi bir karar verecek. 

TRT sanatçısı Hatice Kaçmaz, evlilik teklifini reddettiği Orhan Munis tarafından öldürülmüştü.

Eşini trafik kazasında kaybeden ve üç buçuk yaşında bir kızı olan TRT sanatçısı Hatice Kaçmaz’a (33), defalarca evlilik teklif eden Orhan Munis reddedilmesine rağmen ısrarını sürdürdü. 

Kaçmaz, sürekli kendisini rahatsız eden Munis’le, büyük ısrarı sonucu parkta buluştu. Munis, yeniden reddedilince Kaçmaz’ı 15 yerinden bıçaklayarak öldürdü.

Mahkeme skandal bir karara imza attı ve sanığın ‘tutku derecesinde aşırı sevgiden kaynaklanan duygusallığın etkisi ve ruh hali üzerinde yarattığı hiddetle’ cinayeti işlediğine kanaat getirerek ceza verdi.

Hatice Kaçmaz Cinayeti Davasında ‘Tutku Derecesinde Aşırı Sevgi’ İndirimi... - onedio.com
Hatice Kaçmaz Cinayeti Davasında ‘Tutku Derecesinde Aşırı Sevgi’ İndirimi... - onedio.com

Orhan Munis’in cinayeti öfke patlaması altında işlemediği, cinayetin düşünme, karar, planlama ve icra safhalarının bulunduğunu vurgulayan Yargıtay Başsavcılığı ise kararın bozulmasını istedi.

Milliyet'ten Gökçer Tahincioğlu'nun haberine göre Yargıtay Başsavcılığı "Tutku değil yasarlama" dedi ve  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın da takip ettiği davada tebliğnamesini hazırladı. 

Başsavcı Yardımcısı Abdullah Er imzalı tebliğnamede, yerel mahkemenin yaptığı gibi “tasarlayarak öldürme” suçunun unsurları sıralandı. 

Tebliğnamede, buna göre, yüzlerce kez arayan, kısa mesajlar gönderen sanığın, “son kez görüşelim” diyerek Kaçmaz’ı buluşmaya ikna ettiği anımsatıldı. Sanığın 19.9 cm’lik bir bıçak alarak, bıçağı çorabına bağladığı, yeniden reddedilince Kaçmaz’ı yoğun kasıt altında, vücudunun hayati organlarının bulunduğu bölgeleri dahil 15 kez bıçakladığı vurgulandı. 

Cinayetin öfke patlaması altında işlenmediği, düşünme, karar, planlama ve icra safhalarının bulunduğu kaydedildi ve kararın bozulması istendi.

Yargıtay’ın tebliğname doğrultusunda karar vermesi halinde, kadın katillerinin “Sevgi ya da kıskançlıktan dolayı, öfke patlaması ile cinayeti işlediği, tahrik olduğu” gibi gerekçeler de bitecek...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir