Microsoft'tan 'Vurur Yüze İfadesi' Uygulaması: Emotion Detection

 > -

Daha önce fotoğraflardaki kişilerin yaşını tahmin eden ücretsiz bir servis geliştiren Microsoft bu sefer geliştirdiği servis ile fotoğraflardaki kişi veya kişilerin gerçekte ne hissettiğini ortaya çıkarmak istiyor. Yani bir nevi "Vurur yüze ifadesi" ölçülebilir hale geliyor.

“Duygu Tespiti(Emotion detection)” olarak hayata geçirilen servise kendi bilgisayarınızdaki bir fotoğrafı yükleyebiliyor ya da internette bulunan bir fotoğrafın linkini vererek kullanabiliyorsunuz.

Servise fotoğrafı yükledikten sonra size 8 ayrı duygunun fotoğraftaki gerçek oranını söylüyor. Bu 8 duygu ise; mutlu, doğal, sinirli, kibirli, bıkmış, korkmuş, üzgün ve şaşırmış olarak ayrılmış.

8 duygu içindeki oranlarıyla birlikte gösteriliyor...

Servis size fotoğraftaki kişinin hislerini bu 8 duygu içindeki oranlarıyla birlikte gösteriyor. Örneğin uygulamaya göre bu fotoğrafta Kemal Sunal 1 üzerinden 0,99997 mutlu.

Mutluluğun fotoğrafı...

Hande Soral ise bu fotoğrafta yüzde 100 mutlu. Diğer bir deyişle bu fotoğrafa mutluluğun fotoğrafı diyebiliriz.

Şota "nötr"

Şota bu fotoğrafta çok mutlu gözükmemesine rağmen uygulama "nötr" yorumunu yapıyor.

Amaç analizden çok kullanıcıların eğlenmesi

Microsoft hem yaş tanıma servisi hem de bu duygu tanıma servisiyle sadece kullanıcıların eğlenmesini amaçladığı çok açık. Şirket kendi içinde geliştirdiği ‘makine öğrenme’ dili projelerini bu şekilde açık yaparak daha da geliştirmeyi hedefliyor.

Boyutu 4 MB’dan küçük olan ve JPEG, PNG, GIF uzantısındaki tüm fotoğraflar için ‘Microsoft Duygu Tespit‘ servisini hemen kullanabilirsiniz.

CNN Türk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir