Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

MHP'de Akşener ve Çağrı Heyeti Disipline Sevk Edildi

 > 
17PAYLAŞIM

MHP, genel başkan adaylarından Meral Akşener ile Çağrı Heyeti'ni tedbirli olarak disipline sevk etti. Twitter'dan açıklama yapan Meral Akşener ise, parti yönetiminin tavrını 'Yangından mal kaçırmak' olarak yorumladı.

MHP, tüzüğünün 11. maddesinin ihlali gerekçesiyle genel başkan adaylarından Meral Akşener ile Çağrı Heyeti üyeleri Ayhan Erel, Ali Sağır ve Mehmet Bilgiç'in, parti üyeliğinden kesin çıkarma cezasının uygulanması talebiyle tedbirli olarak Merkez Disiplin Kurulu'na sevklerine karar verildi.

MHP Tüzüğü'nün "Partili Üyelerin Görev ve Sorumlulukları"nı düzenleyen 11. maddesi şöyle:

"MADDE 11- Parti üyeleri;

  • a. Parti içinde karşılıklı sevgi, saygı ve ahlâk kurallarına uygun olarak partinin dayandığı fikir ve idealleri paylaşmayı, parti tüzük ve programındaki ilke ve esaslara göre birlik ve beraberlik içinde çalışmayı,

  • b. Partinin yetkili kurullarınca alınacak kararlara uymayı, verilecek görevleri kabul etmeyi, parti faaliyetlerinde kademe esasına ve disiplin hükümlerine riayet etmeyi,

  • c. Partinin amacını, ilkelerini, politikalarını ve görüşlerini benimsemeyi ve yaymayı,

  • d. Seçimlerde parti adaylarına oy vermeyi ve onların kazanması için güçleri nispetinde çalışmayı,

  • e. Parti içinde ve dışında partinin amaç, ilke ve politikalarına aykırı fiiller ile huzuru, birlik ve beraberliği zedeleyecek ifade, tavır ve davranışlardan kaçınmayı, beyan ve açıkça kabul etmiş sayılırlar."

Akşener'den ilk açıklama

Konuyla ilgili ilk açıklamasını Twitter hesabı üzerinden yapan Meral Akşener, "Güzel bir atalar sözümüz var: 'Yangından mal kaçırmak.' Tedbirli ihraç istemiyle disipline sevk edildiğimi öğrenince, hatırıma geldi" ifadelerini kullandı.

İnceleme başlatılmıştı

MHP Genel Merkezi, genel başkan adaylarından Meral Akşener hakkında inceleme başlatmıştı. 

Devlet Bahçeli, bir grup toplantısı sonrası gazetecilerin muhaliflerle ilgili 'Disiplin işlemi görecek miyiz?' sorusuna şu yanıtı vermişti:

"7 aya yaklaşan bir süreç içerisinde MHP’ni itibarsızlaştıran, MHP’yi tarlaya süren, korsan toplantılar yapan, tellere tırmanan, bayramlaşma alternatifini ortaya koyan birileri varsa ki, inceleniyor, Merkez Disiplin Kurulu’na sevkedilmek suretiyle gerekli işlem yapılacaktır ve MHP ayıklanacak, yeniden kaynaşarak yoluna devam edecektir."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir