"Hakimleri, Savcıları Düşman İlan Etmek, Devleti Temellerinden Sarsmaktır"

 > -

İşte Feyzioğlu'nun Merakla Beklenen Konuşması...

İşte Feyzioğlu'nun Merakla Beklenen Konuşması...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Metin Feyzioğlu varsa ben yokum" diyerek katılamdığı Adli Yıl Açılış Töreni'ne katılan Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nu Yargıtay Başkanı Ali Alkan karşıladı. Gözler Feyzioğlu'nun konuşmasındaydı. Feyzioğlu, "Yargıya dolayısıyla adalete, ülkenin temellerine ve geleceğine yönelmiş açık ve yakın en büyük tehlike keyfiliktir, 'ben ne dersem odur' keyfiliğidir" dedi.

Adli Yıl Açılış Töreni'ne katılan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu çarpıcı mesajlar verdi.

İşte Feyzioğlu'nun mesajları...

  • "Adalet mülkün yani ülkenin temelidir. Hakimleri, savcıları düşman ilan etmek, devleti temellerinden sarsmaktır. Bu güzel ülkenin kahraman, fedakar, asil, namuslu, vicdanlı avukatları hakimleri, savcılarının düşmanı kin ve keyfiliktir. Biz kin tutmayız."

  • "Biz biliriz ki ilim ve sanat takdir edilmediği yerden göç eder. Oysa ilimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır. Aydınlık bir gelecek ancak bilimle fenle ve sanatla mümkündür. Adalet ise bütün bunların, öyleyse geleceğimizin güvencesidir. Yargıya dolayısıyla adalete, ülkenin temellerine ve geleceğine yönelmiş açık ve yakın en büyük tehlike keyfiliktir. "Ben ne dersem odur" keyfiliğidir. Sadece benim istediğimi düşünebilir, yazabilirsin keyfiliğidir. Benim dediğimi yapmazsan seni hain ilan ederim keyfiliğidir. Benim adamımsan idarenin her yerinde istediğin gibi yürür keyfiliğidir. Anayasa'yı tanımam, kanunu hiç tanımam keyfiliğidir. Yasama - yürütme - yargı benim olsun benim değilse hain olsun keyfiliğidir. Avukatı dışlamak yoluyla avukatın temsil ettiği vatandaşı sistem dışına atma keyfiliğidir. Her yapılan eleştiriye ve öneriye de geçmişte de zaten böyle değil mi diye cevap verip, vatandaşa daha iyi ve güzeli çok görme keyfiliğidir."

  • "Binlerce meslektaşımız Gezi'de öldürülenlerle, gözlerini yitirenlerle, yok edilen çevreyle ilgili davalarda yurttaşlarımızın açtığı binlerce davada dik duracaklar işlerini yerine geçirecekler. Adalet Bakanlığı baskısı olmadan adil yargılama yapmalarını sağlayacağız. Kişilere göre şekillenen değil çağdaş uygarlık düzeyine uygun bir yargı sisteminin gerekli olduğunu hep beraber anlatacağız. Her bireyin sisteme güvendiği ve hukuki güvenliğe sahip olduğu öağdaş demokratik bir ülke olacağız. O gün Cumhuriyet'in kuruluş nedenini yerine getirmiş olmanın gururunu yaşayacağız. Avukatın görevi insanların haklarını gökyüzünden alıp onların kullamını sunmaktır. "

"TBMM'ye sesleniyorum..."

  • "Avukata yapılan her saldırı aslında bu ülkede yaşayan herkese yöneltilmiştir. Etkin ve bağımsız savunmanın olmadığı ülkede hakimler ve savcılar idarenin memuru olmaktan ibarettir. Etkili sosyal güvencemiz hala yoktur. Kontrolsüz bir şekilde açılan hukuk fakültelerinden çıkanar sınavsız avukat olmakta ve kalite düşmektedir. Burdan Yüksek Öğrenim Kurumu'na sesleniyoruz. Birlikte çalışmaya hazırız. Ve TBMM'ye sesleniyoruz Avukatlık Sınavı'nı çıkarın. Türkiye Barolar Birliği olarak çağdaş bir taslak ortaya koyduk, bu taslak esas olarak alınmalıdır. Ben yaptım oldu şeklindeki kanunların topluma ağır darbe vuracağını belirtmek istiyorum. "

CNN TÜRK

Haberin Tamamı İçin:

Metin Feyzioğlu'nun Yargıtay Adli Yıl Açılış Töreni Konuşması

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir