Görüş Bildir
Haberler
Merkez Bankası Enflasyon Tahminini Yüzde 13,9'a İndirdi

Merkez Bankası Enflasyon Tahminini Yüzde 13,9'a İndirdi

FreiGeist
31.07.2019 - 10:51 Son Güncelleme: 31.07.2019 - 12:02

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, 2019 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 14,6'dan yüzde 13,9'a düşürdüklerini açıkladı ve ekledi: '2020 yıl sonunda yüzde 8,2’ye, 2021 yıl sonunda ise yüzde 5,4’e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ediyoruz.'

TCMB Başkanı Uysal, "Enflasyon Raporu 2019-III Bilgilendirme Toplantısı"nda sunum yaptı. 🎥

Enflasyonu düşürmeye odaklı sıkı bir para politikası duruşu ve güçlü politika koordinasyonu altında, enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakınsayacağını öngördüklerini belirten Uysal, şöyle devam etti:

'Bu çerçevede, enflasyonun 2019 yıl sonunda yüzde 13,9 olarak gerçekleşeceğini, 2020 yıl sonunda yüzde 8,2’ye, 2021 yıl sonunda ise yüzde 5,4’e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ediyoruz. 

Enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2019 yılı sonunda yüzde 11,5 ile yüzde 16,3 aralığında (orta noktası yüzde 13,9), 2020 yılı sonunda yüzde 5,2 ile yüzde 11,2 aralığında (orta noktası yüzde 8,2) gerçekleşeceğini öngörmekteyiz. 

Nisan Enflasyon Raporu’nu takip eden dönemde enflasyon belirgin bir düşüş göstererek tahmin aralığının altında gerçekleşti. Enflasyondaki düşüşün yanı sıra parasal sıkılaştırmanın da etkisiyle enflasyon beklentilerinde öngördüğümüz iyileşme ve ithalat fiyatları ile gıda fiyatlarındaki aşağı yönlü güncellemeler yıl sonu enflasyon tahminimizi bir önceki rapor dönemine kıyasla olumlu etkiledi. 

Diğer taraftan, çıktı açığındaki yukarı yönlü sınırlı revizyon ile alkollü içecekler ve tütün grubundaki vergi ayarlamaları bir önceki rapor dönemine göre yıl sonu enflasyon tahminlerimize yükseltici etkide bulundu. Bu doğrultuda, nisan ayında yüzde 14,6 olarak açıkladığımız 2019 yıl sonu tüketici enflasyon tahminini yüzde 13,9’a indirdik. Diğer taraftan, aşağı ve yukarı yönlü katkıların birbirini dengelemesiyle 2020 yılına ilişkin enflasyon tahminlerimizde herhangi bir değişikliğe gitmedik. 2019 yıl sonuna dair enflasyon tahminimizi, 0,7 puan aşağı yönlü güncelledik.'

"Para politikası kararlarını alırken bağımsız şekilde hareket ediyoruz" 🎥

Murat Uysal, 'Dolarizasyonda bir miktar daha pozitif döneme gireceğimizi öngörüyoruz.' dedi. 

'Parasal duruşu belirlerken enflasyon eğilimini geçici etkilerden arındıran ana eğilimlere odaklanıyoruz' diyen Uysal soruları da yanıtladı. 

'Faiz indirimi devam edecek mi' sorusuna '3 PPK toplantımız kaldı. Kayda değer alanımız var diyoruz. Boyut ve zamanlama, finansal istikrardaki gelişmeler ve veriler dikkate alınarak karar verilecek bir husus' yanıtını verdi. 

İhtiyat akçesinin yarıya yakınının Hazine hesaplarına geçtiğini açıklayan TCMB Başkanı Murat Uysal, 'Para politikası kararlarını alırken bağımsız şekilde hareket ediyoruz. Son toplantımızda da bu şekilde karar verdik' dedi.

📌 Enflasyon Raporu 2019-III, Enflasyon Görünümü ve Tahminler 👇

📌 Başkan Murat Uysal’ın Enflasyon Raporu 2019-III konuşmasından öne çıkan başlıklar 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
32
24
9
6
3
3
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Sercan Aslan

Merkez Bankası şu an tam bir kukla birileri şunu yapacaksın şunu söyleyeceksin diyor o da yapıyor damat eylül ayında enflasyonun tek haneli görebiliriz demiş... Devamını Gör

Lestat

"Para politikası kararlarını alırken bağımsız şekilde hareket ediyoruz" istemsiz bir gülme aldı beni nedense.

Fatih Öztürk

önemli olan gıda enflasyonu. inşallah dediğiniz gibi olur siz batırdınız siz çıkarın. çıkaramıyorsanızda bırakın gidin. başkaları yapsın.