Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Melih Gökçek'in Atatürk Orman Çiftliği'ni Talan Ederek Yaptığı ve Milyarlarca Lirayı Adeta Boşluğa Savurduğu Ankapark'ın Hikayesi

2.7bPAYLAŞIM

Yazık, çok yazık...

Kaynaklar: 1, 2, 3

Eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek'in en büyük proje iddiasıyla 2013 yılında yapımına başladığı ve yaklaşık 2 milyar lira harcadığı Ankapark battı!

Kiralayan şirketin maaşları ödeyemediği ve yalnızca bekçinin kaldığı Ankapark'ın batacağı, başkente turizm anlamında hiçbir şey katmayacağı, haciz geleceği o kadar belliydi ki... Ancak tabii ki İ. Melih Gökçek 'Avrupa'nın en büyük tema parkı' olduğunu düşündüğü bu projeye inanmıştı ve yapımı için Atatürk Orman Çiftliği arazisini talan etmekten çekinmemişti.

Bugün sizlere hem çiftlik arazisine hem de milyarlarca liraya mal olmasına rağmen kilit vurulan Ankapark'ın 2012'de başlayan hikayesini anlatacağız. Yer yer sinir krizlerine kapılabilirsiniz, baştan uyaralım...

Mansur Yavaş'ın aylar önce "Batıyor" dediği Ankapark'ın kapanmasıyla ilgili detaylar için: 👇

Melih Gökçek Yılda 10 Milyon Turist Çekeceğini Söylemişti: Ankapark Kapandı - onedio.com
Melih Gökçek Yılda 10 Milyon Turist Çekeceğini Söylemişti: Ankapark Kapandı - onedio.com

2012 yılında açıklanan ve 'Avrupa'nın en büyük tema parkı' olarak yola çıkılan projeyle Anadolu Bulvarı ile mevcut hayvanat bahçesi arasında bulunan oldukça büyük bir alan dönüşüme açıldı.

Mimarlar Odası ve Peyzaj Mimarları Odası'nın itirazlarına ve UNESCO tarafından tescillenmesi talebine rağmen yan yana inşa edilecek Tema Park ve Doğal Yaşam Parkı projelerinin tanıtımına başlandı. Atatürk Orman Çiftliği içerisindeki hayvanat bahçesinin yıkılacağı ve komşusu olan adadaki 900 bin metrekarelik çiftlik arazisinin üzerine de Doğal Yaşam Parkı tesis edilmesi planlandı.

2013 yılında projenin adı konulurken ve tanıtımları yapılırken, 2014 yılında Ankara 5. İdari Mahkemesi, Ankara’daki AOÇ arazisinde yürütülen ana imar planı hakkında şehircilik ilkelerine uymadığı gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Atatürk Orman Çiftliği arazisini de içine alan 21 bin dekar alanda kurulacak Tema Park için devletten 383 milyon liralık yatırım teşviki alan İ. Melih Gökçek, rekorlar kitabına girecek dinozorlardan, ışık ve müzik gösterilerinden, 10 milyon turist çekeceğinden bahsediyordu ancak hayalleri bir süreliğine suya düşmüştü. Mimarlar Odası, mahkemenin verdiği kararla Ankapark projesi inşaatının durdurulması gerektiğini açıkladı. Danıştay'ın da kamu yararı ve hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdiği proje için "Durduramazsınız arkadaş" diyen Melih Gökçek inşaatı durdurmamış, bu nedenle Ankara Barosu devam eden inşaatlar için Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu.

2015 yılı suç duyuruları, yürütmeyi durdurma kararları ve itirazlarla geçerken İ. Melih Gökçek Ankaralılara hayatlarının en büyük sürprizlerini yapmaya başladı: Robotlar, dinozorlar ve havaya savrulan 342 milyon lira...

2015 yılının hemen başında parkın yüzde 90'ının tamamlandığını söyleyen İ. Melih Gökçek, belediye meclisinde imar planı değişikliğinin onaylanmasını sağlamıştı. Yenileme kavramının çıkarıldığı proje Atatürk Orman Çiftliği Hayvanat Bahçesi’ imar planı olarak yeniden düzenlenerek karara bağlanmış, böylelikle proje alanındaki çalışmaların, kabul edilen karar doğrultusunda devam edeceği açıklanmıştı. Yürütmeyi durdurma kararları, suç duyuruları, itirazlar, 2015 yılına kadar Mimarlar Odası tarafından açılan 64 davaya rağmen İ. Melih Gökçek'i hiçbir şey durduramamıştı. Hatta 1 Nisan günü tanıtım için saraya giden yoldaki kavşağa 3.5 metrelik bir heykel dikmişti. Oyun parkına çevirdiği Ankara'da 342 milyon liraya dinozorlar, robotlar, saatler diken İ. Melih Gökçek, hukuk dışı olmasına rağmen inatla mücadelesine devam ediyordu.

2016 yılı itibariyle bir sakız gibi uzayan projeye yıl sonunda mahkemeden onay çıkarken, 2017 yılının Mayıs ayında Melih Gökçek ile beraberindeki turizmciler roller coaster'da mahsur kaldı.

Yine yeniden davalar, soruşturmalar, suç duyuruları sürerken İ. Melih Gökçek 23 Ekim 2017'de Twitter'dan istifa edeceğini duyurmuştu. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve getirilen Mustafa Tuna, ''Millete sorarız ne istiyorlarsa onu uygularız" demişti ancak Tuna'nın 2018 bütçesi için Ankapark’a 122 milyon 400 bin TL bütçe ayırdığı da dikkatlerden kaçmamıştı.

Yıllarca süren maliyet tartışmaları, açılacak mı endişesi, mahkemeler, hakaret davaları derken Ankapark 20 Mart 2019 günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açıldı.

Erdoğan'ın toplam maliyeti 1 milyar 396 milyon lira olarak açıkladığı Ankapark'ın açılışıyla beraber sorunlar da başlamıştı. Roller coster'ın bozulduğu ve vatandaşların metrelerce yükseklikte asılı kaldığı, raylardan güvenliksiz bir şekilde inmek zorunda kaldığı sosyal medyada günlerce konuşulmuştu. 

Ve işte bugün artık Ankapark'a kilit vurulduğunu konuşuyoruz. Projenin ta en başından İ. Melih Gökçek bu kadar inat etmeseydi ne olurdu elbette bilemiyoruz ama sosyal medyada tepkilerin ardı arkası kesilmiyor. Ankapark'ın geleceğini, yarattığı kirliliğin yol açacağı maliyeti düşünmek istemiyor, sizi vatandaşların tepkileriyle baş başa bırakıyoruz. İşte o paylaşımlar...

👇

👇

👇

👇

👇

👇

👇

👇

👇

👇

👇

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
abucii-ciii-cii

Ya sen nasıl bir gen israfısın ya.. Hala inanamıyorum senin gibi bi üç kağıtçıyı ankara'nın başına hangi akla hizmet getirdi bu halk?? Kimse konuşmasın, vırvır etmesin. Oyları siz verdiniz.

ahmet.burma.9

İ. melih gökçek (ibrahim değil) Atatürk Orman Çiftliği'ni katletmek için elinden geleni yaptı ve başarılı da oldu. Ankara'yı parsel parsel sattı. Keşke tüm bunları hesabını soracak, burnundan fitil fitil getirecek birileri çıksa.

taner-imamoglu

Melih Gökçek bu parayı genetik bilimine harcasaydı belki dinozorları geri getirebilirdi, AOÇ'de yerinde dururdu. Büyük fırsat kaçtı.

soldanyazar

harika!! hahahah

fyildiz

Parsel parsel Ankara'yı birbirlerine peşkeş çektiklerini itiraf ettiklerinde susan topluluk, Çukurambar'ı bina yığınına dönüştürüp oranın AOÇ'ye bağlı en değerli arazisini amerikan konsolosluğuna sattıklarında susan topluluk, ODTU ormanlarını bir gecede yok edip yol yapan, "yol medeniyettir" diyip susan topluluk, önceden parasını ödeyip kartına doğal gaz yükleten daha sonra "sen bu karta yüklediğindeki m3 fiyatıyla şimdiki aynı değil" diyip fiyat farkını ödemesi istendiğinde susan topluluk, AOÇ arazisine "itibardan tasarruf yapılmaz" diyip saray dikildiğinde susan topluluk ve bunun gibi nice s....melere susan topluluk...Çocuklarımıza bırakmamıza engel olduğunuz baharlar bahçelerinize uğramaz olur inşallah. Ha bide aklıma geldi şimdiki başkan kaldırmış öyle okudum ama Esenboğa'ya giderken Saray'da röveşata atan bir ucube vardı, anladınız gerisini:)

rapsodi_

Hesap soranda yok, Muz Cumhuriyetin de .

Görüş Bildir