Melektir! Şeytandır! "Kadın Dediğin" Kalıbıyla Başlayan Fıtrat Saçmalığı ve Tutarsız Yalanları

240PAYLAŞIM

"Kadın dediğin" ile başlayan, herkesin kafasına göre belirlediği dayatmalara,

"Kadın, fıtratı gereği" ile başlayan gerçekdışı ve komik iddialara bolca maruz kalıyoruz. 

Hem de her kesimden! "Kadın dediğin dırdır yapmayacak arkadaş!!!" tadında iğrenç romantik cümlelerin döndüğü rakı masalarından, "Kadın fıtratı gereği mantıklı düşünemez, duygusaldır" gibi çağdışı önermelerin büyük ciddiyetle sunulduğu dini vaazlere kadar... Herkes "kadın" denen bu aşırı gizemli varlığı tanımlama derdinde! 

"Vay be! Biz neymişiz?!" dedirtecek iddiaları bir araya getirdik ve aralarındaki çelişkilere şaşırırken, bir taraftan da iddiaların arkasındaki gerçekleri sunduk. 👇

Kadın = Yetişkin dişi insan

Bu kadar basit aslında!

Melek değil, şeytan değil... Normal insan işte!

Öncelikli olarak; kadına dair tuhaf iddiaların ortak yanı, kadının aşırılıklarla tasvir edilmesi!

Yani ya gerçek bir melektir; tüm varlığını, hayatını sırf iyiliğiniz için feda etmeye hazır, ruhunda ego zerreciği dahi bulunmayan, kendi varlığına öncelik vermeyen kanatsız bir melek! 

Ya da şeytandır; geceleri uyumaz ve yatağında tavanı izleyerek yapacağı kötülükleri düşünür. Sadece başkalarını incitmek için yaşar. Kaosu sever, acıdan beslenir! Adem babamızı kandıran da budur örneğin! 

Bu iddiaların en komik yanı, birbirlerini yalanlıyor olmaları!

Örneklerimize ve tutarsızlıklarına bakalım:

1. "Kadınlar çok tehlikelidir. Stratejik ve ince düşünürler, içten pazarlıklı olurlar. Unutmazlar, her hamleyi hesaplarlar ve intikam alırlar."

Bu örneğimizi özellikle ilişkiler konusunda sık sık duyabilirsiniz.

"Kadınlar asla unutmazlar ve affetmezler, doğru zamanı beklerler. Şeytan kadını görünce ceketini ilikler ve 'hoşgeldin üstadım' der."

Bu benzetmeyi duyunca "Vay be! Ben neymişim!" diyebilirsiniz... Ama hemen ümitlenmeyin. Çünkü bu iddiayı yalanlayan cümle, yine aynı zihniyetten çıkıyor:

"Kadınlar fıtratları gereği yumuşak ve teslimiyetçi olurlar. Bu yüzden askerlik, siyaset gibi alanlar onlara uygun değildir."

Haydaaaa! Az önce şeytana pabucunu ters giydiren sinsi yılanlardık; şimdi aklı siyasete, stratejiye basmayan saftirikler olduk. İlginç...

2. "Kadınlardan korkulur! Kıskanç olurlar, birbirlerini çekemezler. Gözleri yükseklerdedir!"

Evet, boş zamanlarımızda bizden daha zengin-güzel-başarılı olan insanların ayaklarını kaydırma planları yapıyoruz. 

Derkeeeeen, bu iddia da aynı zihniyet tarafından yalanlanıyor:

"Rekabetçilik ve liderlik, fıtrat gereği erkeğe aittir. Kadınlar ise merhametli olurlar ve rekabetçi değillerdir. Bu yüzden yarışmalar, spor müsabakaları onlara göre değildir."

Az önce dünyanın en hırslı, tehlikeli varlıklarıydık ama? 🤔

3. "Kadınlar zenginliği sever, para için evlenirler!"

Kadınlar tarafından reddedilen her gencin ağzından düşmeyen önerme bu! Biliyorsunuz ki bir kadın, bir erkeği reddettiyse; bunun sebebi asla o erkeğin karakteri, davranışları ya da tipi değil, kesinlikle ama kesinlikle parasız olmasıdır! 😂

"Kadınlar duygularına göre hareket ederler. Aşk için her şeyi yaparlar. Mantıklı karar veremezler."

Hmmm... Hangisine inansak? 🤔

4. "Kadınlar aslında erkeklerden çok daha acımasızdır! Dünyayı kadınlar yönetse şimdiki savaşların on katı yaşanırdı!"

Evet, yine "şeytan kadın" ekolünden bir önerme...

"Kadınlar yönetici pozisyonları ve liderlik için uygun değildir çünkü onlar annedir, fazla şefkatli olurlar. Oysa devlet meseleleri ciddidir!"

Hoooop! Bir anda yine melek olduk!

5. "Kadınlar fıtrat gereği fazla affedici olurlar. Tarafsız kalmaları zordur, bu yüzden hakim-yargıç olmak fıtratlarına terstir. Şahitlikleri yarım sayılmalıdır."

Minnoşuz ya, o yüzden.

"Kadınlar ASLA unutmaz ve ASLA affetmez..."

Vaaauv!

6. "Kadınlar duygularını gizlemeyi iyi bilirler. Ne düşündüklerini asla bilemezsiniz."

Çünkü niye? Çünkü çok aşırı gizemliyiz ya, o yüzden. Evet.

"Kadınlar duygularına engel olamazlar. Sağı solu belli olmaksızın duygusal tepkiler verirler. Dramatik ve nevrotik davranırlar."

Tüh ya, gitti bütün gizem...

7. "Kadınlar mazoşisttir, kendilerini üzecek piç erkekleri severler."

Oysa kadın-erkek ayırt etmeksiniz herkes ilişkiler konusunda en az bir kere yanlış kişiyi sevmiş ve üzülmüştür; bu neden bir cinsi komple mazoşist ve "piç sevici" yapsın ki?

"Kadınlar egolarını tatmin edecek, onları el üstünde tutacak erkekler isterler."

Mazoşizmden hedonizme hızlı bir geçiş oldu doğrusu...

8. "Her ay bir hafta kanayıp da ölmeyen bir varlığa güvenilmez! xd "

Acı eşiklerimiz yüksektir, doğum yapmak son derece acılıdır örneğin...

"Narin ve kırılgan olurlar, tırnakları kırılınca bile dünyayı ayağa kaldırırlar!"

Hmmm...

Bu örnekler uzar gider... O yüzden sadede gelelim:

Kadınlar, yetişkin insanın dişi olanı. Ne melek, ne şeytan, ne çok gizemli, ne de irrasyonel ve düşünme yetisinden mahrum varlıklarız... Tıpkı erkekler gibi, biz de yer yer salak, yer yer kurnaz olabiliyoruz. Bazen hırslıyız, bazen insancıl. Küllerinizi savuracak kadar acımasız olanlarımız da var; tıpkı erkeklerin içinde küçük yavru kedicikleri kurtarmak için büyük emekler sarfedecek kadar merhametli olanların olduğu gibi...

Şu saçma sapan genellemelere bir son versek mi artık?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kova-erkegi

Lafı uzatmaya gerek yok; Kadın,harika bir canlıdır. Anne olur karnında, seven olur kalbinde taşır.

the-mongol

İlk kez kadına dair bir yazı ve objektif olarak ele alınmış.Bir cinsiyet üzerine yığınla kötü söz yok.Fakat genellemeler sadece siz kadınlar için yok,erkekler için de her zaman bir sürü genelleme var.İş yaparken,günlük hayatta,babayken,bekarken vs.Taraflı bakılmadan yazıldığından güzel içerik.

domalt-trump

#8 'e cevap olarak yazılan "Acı eşiklerimiz yüksektir." kısmı biraz saçma olmuş sanki. Acı eşiği cinsiyetten bağımsız insandan insana farklılık gösterir. Ayrıca doğumun kadınlar için çok sancılı olması yaradılıştan kaynaklanan bir hatadan ötürüdür. İnsan dişisi doğada, cüssesine göre en büyük yavruyu doğuran dişidir. Mesela kocaman panda dolma kalem kadar yavru doğuruyor. Onuda hiç sancısız pıt diye çıkartıyor. :D

muazzez-balci

Hayatım onu cevap olarak yazmadık ki. Bazı kadınların acı eşiği yüksek olabilir, bazılarının ise düşük. Mesele o değil; mesele kadının ya feci acıları kaldırabilen Rambo, ya da kırılgan narin kuş olarak görülmesi. Bu gibi uç benzetmeler kadınlardan beklentileri de şekillendiriyor. Örneğin regl sancısı çeken kadına "nasıl doğum yapacaksın sen :D" diye burun kıvırılması ya da dövüş sporlarıyla ilgilenmek isteyen bir kız çocuğuna "kızlar yapamaz, canın acır kaldıramazsın" diye engel çekilmesi... Açıklayıcı olmuştur umarım <3

domalt-trump

Yazıyı keyifle okudum, sadece oraya takılmıştım. Aslında aynı şeyleri yazmışız. Böyle galeriler yapmak zorunda kalmadığımız günleri görürüz umarım. :)

thranduil-king-of-the-woodland

Aslında böyle bir içerik yapılması kız olarak beni üzdü sanki yine bir ayrımcılığa sokulmuşuz gibi hissettirdi. Böyle içerikler düşünmeniz güzel ama kimsenin fikrini değiştirmiyor maalesef. Son olarak kızlara kırılgan diyenlerden nefret ediyorum sen her ay o sancıyı çek sana çıtkırıldım densin. Bir kız size narin davranıyorsa ilgi görmek istediğindendir

red-factor

Hiçbir maddeyi okumadım. Açık konuşayım. Erkekler için denileni neden s.klemiyorsunuz acaba? 1- Erkek adam ağlamaz! ... 2- Erkek dediğin çalışır eve para getirir! ... 3- Erkek dediğin acısını belli etmez! ... 4- Erkeğin psikolojisi bozulmaz! ... 5- Erkek evin direğidir! ... 6- Erkek gerektiği zaman hem kendisini hem ailesini hem çevresini koruyacak! ... 7- Kadın çalışmak istemez ise erkek onu açıkta bırakmayacak gerekirse iki işte birden çalışacak! ... 8- Erkek çıtkırıldım olmayacak! Gerektiği zaman "höyt!" diyecek! .. Ve daha bunun gibi nicelerini sayarım. Ve bunu erkeklere hem kadınlar hem erkekler söylüyor. Onu ne yapacağız? Cem Yılmaz diyor ya; "Sen erkeğe bu kadar yükü yükle yükle yükle! Sonra hadi bakalım!". Sorsan "kadınlar eziliyor" denir. Bakın fiziksel şiddete karşıyım. Bunun içinde sapıkça emeller de dahil tabi. Ancak erkeğin ezildiğini kimse sallamıyor. Adam patronundan azar yiyor. Kapıcısından azar yiyor. Ev sahibinden azar yiyor. Trafikte azar yiyor. Otobüste bir kadına yanlışlık çarpsa azar yiyor. Ayağının teki 1 cm kısa olduğu için hafif topallasa "orospu" gibi yürüyor deniliyor. Dik yürüse barzo oluyor. Şişmansa sempatik, fakirse abazan, zenginse çapkın oluyor. Daha neler neler oluyor. Siz takmışsınız yok "kadın dediğin!" . Ulan ortaokul birinci sınıfta, dersten çıkarken aynı sınıftaki kızlarla kapı önüne geldik de, ben kibarlık olsun diye kapıyı açıp onların çıkmasını istedim diye "Amma da hanım evladı ha. Bu karısından azar da yer!" dediler benim için gözüme baka baka. Eee bunu ne yapacağız? Ya da köse denilen erkekler için "kadın gibisin yavrum!" gibi sözlere ne diyeceğiz? Bunu dillendiren kadınlar gördüm ben.

teknoooo

valla hacı bende okumadım ve bu onedionun yaptığı ayrımcılık tak etti aq ! hep kadınlar hep kadınlar ama erkeği hiç kimse siklemiyor bune ya... arkadaş bi tek bu olaylar size olmuyor bize de oluyor ama kimse dillendirmiyor bunları neden ? biz insan değil miyiz ? bizim duygularımız yok mu ? anca kadın varsa yoksa kadın.....

muazzez-balci

Arkadaşlar ne dediğinizin farkında mısınız? Sizi bu "erkek adam ağlamaz, karı gibi yürüme, sen çalış kadın evde oturacak" vs vs diye baskılayan zihniyet de kadını baskılayan zihniyetle aynı zaten :D

red-factor

Olabilir ama bu gözler en öncü "feminist" diye geçinen tiplerin, söylediğim cümleleri kurduğunu gördü.

pantheratigris

''amma hanım evladı ha.'' ''kadın gibisin yavrum'' gibi sözler de kadını AŞAĞI gören sözler. Size bunu söyleyen kızlar kendi cinsini aşağılamış. Erkekler de kendi cinsini aşağılıyor ''kadın gibisin '' diyerek. Ama düşük göstermek için örnek gösterdiği , işaret ettiği şey kadın oluyor. örn. Toplumda''erkek gibi kadın'' sözü vardır. Kadının yücelmesi için erkek gibi olması gerekliliğini işaret eder. Yanlışa yanlış demek gerekir ister erkek olsun ister kadın. Birini hedef göstermeye gerek yok.

teknoooo

zaten ben şunu diyorum erkekleri yazın biraz niye hep kadın olay o ! niye hep kadının sıkıntıları yazıyorsunuz biraz da erkeğin kini yazın.

bykzlt

Red erkeklerle ilgili bu yargıların bir çoğunu yine bizler yarattık. Erkek egemendir cinsiyetler arasında gücü elinde bulundurur, bu argümanlar kadının üstünde kurduğumuz egemenlikten çıkmıştır, erkek adamız biz hallederiz kadına kalmaz. İnsan zorbadır erkek daha zorba. Bizim sıkıntılarımız kadınların sıkıntıların dan pek bağımsız değil aslında. Ama bize sıra gelene kadar çok yol almak gerek herhalde. Şu konuda da haklısnız "bu gözler en öncü "feminist" diye geçinen tiplerin, söylediğim cümleleri kurduğunu gördü." o kısma girsek çıkamayız zaten. Özgürlüğünü dilinden düşürmeyen ayrımcılıklar üzerine dem vuran ama işine geldiği gibi davranıp düşünceleriyle çelişen sahte tipler bitmiyor.

Görüş Bildir