Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Daha 30 Yaşında Bile Olmayan, Dünyanın En Genç Kadın Milyarderi Elizabeth Holmes İle Tanışın

 > -

Üniversiteyi terkeden, kendine 'insanlığa yardım etmek' hedefini koyan, korkusuzca iş dünyasına atılan ve kurduğu şirket bünyesinde yıllarca yürüttüğü çalışma ile tıp dünyasına çok büyük bir yenilik getiren bu kadının öyküsüne daha yakından bakmalısınız! Onun adı Elizabeth Holmes, dünyanın en genç kadın milyarderi.

Kaynak: http://elitedaily.com/money/entrepreneur...

1. Henüz 19 yaşındayken, Elizabeth'in aklındaki soru şuydu: "Başarılı olmanın sırrı okulu bırakıp hayallerimizin peşinden koşmak mı?"

Dünyanın en başarılı insanlarından bazıları üniversiteyi hiçbir zaman bitiremiyor. Örneğin, Bill Gates ve Mark Zuckerberg, Harvard Üniversitesi'ndeki öğrenimlerini tamamlamamış iki isim. Bu iki isim de, okulu çok erken bıraktılar çünkü Microsoft ve Facebook gibi büyük projelerin peşindeydiler. Teknoloji dünyasının çok yakından tanıdığı bir diğer isim olan Steve Jobs da, Reed Üniversitesi'ndeki öğrenimi bırakıp Apple Krallığı'nı kurma girişimlerine başlamıştı. Bu durumda akla şu soru gelebiliyor: Başarılı olmanın sırrı okulu bırakmak mı? Geleneksel düşünce yapısının bize söylediğine göre, bu dünyada bir yerlere gelebilmek için önce okulu bitirip diplomamızı elimize almalıyız. Fakat bu adamlar, onlara sunulanı reddederek hayallerinin peşinden gittiler ve milyar dolarlar kazandılar. Sadece para kazanmakla kalmadılar, diğer bir taraftan yaptıkları işler ile dünyayı da değiştirdiler. Tartışmalı bir konu olsa da, diyebiliriz ki bu adamlar dünyaya 'pozitif' yenilikler getirdiler.

2. Okulu bırakıp başarılı olan ve insanlığa büyük katkılar sağlayan kadın: Elizabeth Holmes

Belki de Bill Gates ve Steve Jobs gibi örnekler, Peter Thiel'in, gençleri okulu bırakıp hayallerinin peşinden gitmeye teşvik etmesinin sebebini oluşturuyor. Geçtiğimiz günlerde, okulu bırakıp hayallerinin peşinden gitmiş olan bir diğer kişi daha 'dünyanın milyarderleri' listesine girdi, ve bu kadın yalnızca 30 yaşında!

3. "Neden tüm hayatını riske atarak bunu yapıyorsun?"

Elizabeth Holmes, henüz 19 yaşında Stanford Üniversitesi'nde ikinci sınıf öğrenciyken, okulu bırakma kararı aldı ve kendi şirketini kurma hayalini kovaladı. Şirketinin adı Theranos. Okula ödediği paranın çok daha verimli bir şekilde kullanılabileceğini düşünen Elizabeth, kurduğu şirket ile sağlık sektörüne devrim niteliğinde yenilikler getirdi. Kimya öğretmeni Channing Robertson ile okulu bırakma ve kendi şirketini kurma fikrini paylaştığı zaman, Elizabeth'e sorula soru şuydu: "Neden tüm hayatını riske atarak bunu yapıyorsun?"

4. "Dünyada eşi benzeri olmayan bir teknoloji yaratmak istiyorum ve bu teknoloji ile etnik köken, yaş, cinsiyet, ülke farkı gözetmeden insanlığa yardım etmek istiyorum."

Elizabeth'in Kimya öğretmenine verdiği cevap bu şekildeydi. Bu sözleri söylerken gözlerinde beliren ateş ve arzu, kimya profesörünü hemen ikna etmişti ve profesör, Elizabeth'in başarıya ulaşacağına tüm kalbiyle inanmıştı.

5. Elizabeth'in amacı, kan testlerini daha kolay hale getirecek yeni bir teknoloji geliştirmekti.

İğnelerden nefret ediyordu ve kan testlerini daha basit, herkes tarafından kolaylıkla ulaşılabilen ve en önemlisi daha ucuz bir işlem haline getirmek istiyordu. On yıllık süre boyunca, belirlediği amaç uğruna çalışmalarına devam eden Elizabeth başarıya ulaştı ve kan alma prosedürünü küçücük bir parmak ucu işlemine dönüştüren teknolojiyi geliştirdi.

6. 'Parmak ucundan kan alma' teknolojisi ile tıp dünyasında yaşanan büyük devrim!

Elizabeth'in yarattığı teknoloji, parmak ucundan kan örneği alma işlemi için kullanılan bir donanım ve yazılımı içeriyor. Parmak ucundan alınan kan "nanotainer" ismi verilen ufak bir şişede depolanıyor.

7. Geleneksel kan alma işleminin sonuçlarını almak bazen haftalar boyunca sürebiliyordu ve sonuçlarda hata olma olasılığı oldukça yüksekti.

Bazı insanlar iğnelerden ve kan görmekten oldukça korkuyor, ve bu insanlar iğne ile kan vermemek uğruna kendileri için çok önemli olabilecek tedavilerden kaçınıyor. Örneğin Birleşik Devletler'de, kendilerine kan örneği vermesi gerektiği söylenen hastalardan %50'si bu işlem için laboratuvara gitmiyor. Elizabeth'in geliştirdiği teknoloji kan verme korkusunu ortadan kaldırıyor ve bu işlemden korkan insanlar için kan verme prosedürünü çok kolay bir hale getiriyor.

8. Yeni teknoloji sayesinde, insanlar bir doktora veya laboratuvara gitmeye gerek kalmadan, yalnızca bir eczaneye giderek kan verebiliyor ve birkaç saat içerisinden sonuçları alabiliyor.

9. Dahası, bu teknoloji sayesinde, bir damla kan örneği birden fazla test için kullanılabiliyor.

10. Eski sistemde, eğer sigortanız karşılamıyorsa, kan verme işlemi oldukça pahalı olabiliyordu.

Fakat geliştirilen bu yeni teknoloji ile kan vermek oldukça ucuz ki, Elizabeth'in temel hedeflerinden biri de buydu.

11. Yeni teknoloji ile kan verme işlemi tamamen acısız, doğruluk oranı yüksek, ucuz ve hızlı.

12. Elizabeth'in şirketi Theranos 9 milyar dolar değerine ulaştı.

13. En genç milyarder kadın: Elizabeth Holmes

Şirketin %50'sine sahip olan Elizabeth ise 4.5 milyar doların sahibi. Forbes dergisinin 'Amerika'nın En Zengin 400 İnsanı' listesine göre, Elizabeth Holmes ülkedeki 'üçüncü en genç milyarder' ve 'en genç milyarder kadın' sıfatlarını elinde bulunduruyor.

14. Elizabeth'in şirketi Walgreens ile ortak oldu ve önümüzdeki yıllarda daha da büyüyeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

15. "Başarılı bir insan olup olmadığımızı belirleyen şey, insanların hayatında bir değişiklik yaratıp yaratmadığımızdır."

Fakat bir gerçek var ki, Elizabeth bu şirketi milyarder olmak için değil, insanlık adına bir şeyler yapmak için kurmuştu. Bu konudaki fikirlerini Eliabeth'in kendi ağzından paylaşalım: "Başarılı bir insan olup olmadığımızı belirleyen şey, insanların hayatında bir değişiklik yaratıp yaratmadığımıza bağlıdır. Şirketimin amacı, insanlara ihtiyacı olan bir teknolojiyi sunmaktı. Eğer bunu başardıysak bir farklılık yaratmışız demektir."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ulas-bingol

Hahahahaha kadın dolandırıcı çıktı.

dilek74

deha özgürlük ortamında nefes alabilir.Bizde öykl bir geçim derdi var ki kafası çalışan yada bir şey yapmak isteyen insanlar ne destek görebiliyor ne de nefes alabiliyor .çok girişimci var ama kafa hep kısa yoldan para kazanmak bir şeyler üreteyim deiğişik şeyler yapayım yok yeni gençlerde de hedefleri yok bizim ülkede zor vessalam

ekber-fotouhi

Siz üniversite okuyup okumadığına bakmayın. Değişiklik için hedefi olan girişimcidir! tabi Loj'ların desteği olmasaydı bu kadar olmazdı ama o Loj'lar da nedense hep gözlerindeki ateşi görebiliyorlar! bizimkiler gözünde o ışığı görürlerse hemen şunu söylerler; '' Bak oğlum hemen heyecanlanma, bu işler bu kadar kolay değil. sen sakin ol ben sana anlatırım... Eveeettt kardeşim, bu işler kolay değil.... sonra.... sonra....E noldu! bak sana başka bir iş teklif edicem, çok karlı!?!....''.

entropy

ıyıde arkadas o yaptıgı seyı kendı kendıne yapmadı sonucta unıversıte ıkıncı sınıfa kadar okumus bı donanım sahıbı olmus guzel bı hamle ılede amacına ulasmıs hadı pızza dukkanı acsaymıs bakalım ne kadar yol alıyordu o mılyarder olanlar oku bıraktıkları ıcın mılyarder olmadılar buldukları ıcat ya da her ne ıse onu hayata gecırmek ıcın bıraktılar yanı okuma ve dananıma sahıp olmak okul aracıgılı ıle olur bıll gates ılk okula baslamasaydı yapabılırmıydı bunca seyı bu tur yazılar ınsanlarda okulu bırak zengın ol okula gıtme zengın ol algısı yaratıyor onlar 6 mılyar nufuslu dunyada toplasan 15 20kısı gerıye kalan ınsanlar ıcın gecerlı degıl

Gizli Kullanıcı

kimse coşup da böyle bir şey denemesin, büyük hayal kırıklığına uğrarsınız. adamların sistemi bizde yok; kendinizi bir anda geçinmek için sevmediğiniz bir işte üç kuruş maaş ile çalışır ve çevrenizdekilere "bak benim böyle böyle fikirlerim vardı ama kıymetim bilinmedi" hikayeleri anlatır halde bulursunuz. paşa paşa okulunuzu okuyun ve bir şeyleri değiştirebilecek yerlere geldikten sonra hayallerinize koşun.

Görüş Bildir