Medvedev, Türkiye'ye Ekonomik Tedbirlere İmza Attı

 > -

Moskova hükümeti basın dairesinden yapılan açıklamaya göre Medvedev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatı doğrultusunda hazırlanan ve ‘Rusya’nın ulusal güvenliğinin sağlanması ve suç eylemlerinden korunması çerçevesinde, Türkiye’ye özel ekonomik tedbirler uygulanmasını öngören kararnameyi’ imzaladı.

Kararın detayları şöyle sıralandı:

Rusya ile Türkiye arasındaki düzenli havayolu uçuşlarında güvenlik önlemlerinin artırılması için Ulaşım Bakanlığı'nı görevlendirdi.

Türkiye'den alımı durdurulacak tarım ürünleri listesine portakal, mandalina, üzüm, kayısı, şeftali, çilek, salatalık ve domates de girdi.

Rusya Ekonomi Bakanlığı, Türk şirketlerinin faaliyetlerine sınırlama getirilecek iş ve hizmetlerin listesini 10 Aralık'a kadar hazırlamakla görevlendirildi.

Rusya Ulaşım Bakanlığı, Türk TIR'larına 2016 için verilen taşımacılık izinleri gerek görülmesi hâlinde iptal etme hakkına sahip olacak.

Türkiye ile ticari-ekonomik işbirliği alanında yürütülen hükümetler arası çalışmaların sonlandırılması talimatı verildi.

Rusya ve Türkiye arasında 14 Mayıs 1992 tarihinde, Rus-Türk Hükümetler arası Karma Ekonomik Komisyonu (KEİK) kurulmuştu.

Türkiye ile yeni yatırım ve ticaret anlaşmaları için yürütülen müzakereler durduruldu. Ortak yatırım fonu oluşturulması hazırlıklarına son verildi.

Rus tüketici hakları ajansı Rospotrebhadzor, Türkiye'ye tur satışlarının durdurulması yönündeki karara uyulup uyulmadığını denetlemekten sorumlu olacak.

Türkiye’ye uygulanan ekonomik tedbirlerin Rus piyasasında enflasyona yol açmaması için tedbirler geliştirecek

Rusya Bakanlar Kurulu’nun Türkiye’ye uygulanan ekonomik tedbirlerin Rus piyasasında enflasyona yol açmaması için tedbirler geliştireceği belirtildi. Bu çerçevede Rusya Sanayi Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı, ürünlerin fiyatlarını takip edip gerekmesi halinde fiyat artışlarını önlemek ve ürün arzını artırmak için önlem alacak.

Sputnik

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir