Meclis'te Gerilim: Ahmet Şık'ın Konuşması Kesildi, AKP Milletvekilleri Kürsüye Yürüdü

 > 
190PAYLAŞIM

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık'ın Meclis'te yaptığı konuşmadan rahatsız olan AKP milletvekilleri kürsüye yürüdü. Meclis Başkanvekili AKP 'li Mustafa Şentop Şık'ın sözünü bitirmesine müsaade etmedi. 

Meclis'te neler yaşandı? Birlikte bakalım. 

Ahmet Şık konuşmasında hükümeti sert bir dille eleştirdi.

Tartışma yaşandığı esnada TBMM Genel Kurulunda, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin birinci bölümü üzerinde görüşmeler yapılıyordu.

HDP Milletvekili Ahmet Şık da teklifin 1. maddesi üzerinde partisinin verdiği önerge üzerine yaptığı konuşma gerçekleştirdi. İlgili konuşmanın bir kısmı şöyle:

"Bugüne dek hükmünü sürdüğünüz fiili yönetim biçiminizi daha da şeditleştirmek, kötülüğünüzün iktidarını arşa değdirmek ve zulmünüzü meşrulaştırmak için darbeye karşı tedbir görünümü altında OHAL ilan etmeniz hiç şaşırtıcı değildi.

251 insanın canına mal olan bir kanlı kalkışmayı, “Allah’ın lütfu” diye görmenizin sırrı da burada saklıydı.

Darbeye direndiğini iddia edenlerin darbe hukukuna dört elle sarılması bu yüzden trajikomikti. Ama hem yaşanacak trajediye, hem de düşeceğiniz komik durumlara aldırmadan bunu yaptınız. OHAL’i ilan etmekte zaten hiç vakit kaybetmediğiniz gibi, 2 yıl boyunca bütün lütuflarından yararlanmaya da doymadınız.

Şimdi, yarattığınız toplumsal enkazın üzerine, bir de tüy dikmenin peşindesiniz. 
Yurttaşlara karşı, kelimenin gerçek anlamıyla bir canavara dönüştürdüğünüz hukuku, bu yasal düzenleme ile kalıcılaştırmak istiyorsunuz."

Ahmet Şık'ın 'ahlaksızlığınızı' ifadesini kullanması üzerine ise sözü kesildi. AKP sıralarından da tepki yükseldi.

Bu sırada bazı vekiller Ahmet Şık'ın üzerine yürüdü.

Yaşanan gerginliğin ardından Ahmet Şık'a TBMM İç Tüzüğü 161. madde gereğince 2 birleşim Meclis'ten çıkarılma cezası verildi.

Ahmet Şık'tan ilk açıklama Twitter'dan geldi: 'Hakikat canlarını acıtıyor.'

Meclis'te yaşanan gerilimin sosyal medya yansımaları ise şöyle oldu 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir