Meclis, Kayıp ve Kaçak Elektrik Bedelini Tüketicinin Sırtına Yükledi

 > -

Elektrik Piyasası Kanun Teklifi TBMM’den geçti. Yasalaşan teklif, tüketicilerin haksız olduğu gerekçesiyle ödememek için mücadele ettiği kayıp kaçak bedellerinin tüketiciden karşılanmasını yasal zemine oturttu.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; 'Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi' TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Teklifin yasalaşması, elektrik tüketicilerinin kayıp ve kaçak bedelini ödemeye devam edeceği anlamına geliyor.

Yargıtay geçtiğimiz yıllarda, kayıp ve kaçak bedelinin tüketicinin sırtına yüklenmesini hukuk dışı bulmuştu

Yargıtay: Kayıp-Kaçak Bedeli Hukuka Uygun Değil - onedio.com
Yargıtay: Kayıp-Kaçak Bedeli Hukuka Uygun Değil - onedio.com

Yasaya eklenen hükümlerle, konunun hiçbir tereddüde mahal bırakmayacak şekilde düzenlenmesi amaçlanıyor. 

"Teknik ve teknik olmayan kayıp" tanımı yasada yer alacak.Teknik ve teknik olmayan kayıp, "Dağıtım sistemine giren enerji ile dağıtım isteminde tüketicilere tahakkuk ettirilen enerji miktarı arasındaki farkı oluşturan ve maliyeti etkileyen, teknik kayıp ve kaçak kullanım gibi sebeplerden kaynaklanan ve teknik sebebe dayanmayan kayıp" olarak tanımlanıyor. 

Gerçek veya tüzel kişinin, tabi olduğu tarifede öngörülen ödemelerden herhangi birini yapmaması halinde, söz konusu hizmetin durdurulabilmesini de içeren usul ve esaslar EPDK tarafından çıkarılan yönetmelikle düzenlenecek. EPDK tarafından tüketici özelliklerine göre abone grupları belirlenebilecek. EPDK tarafından düzenlemeye tabi tarifeler, doğrudan nihai tüketiciye veya nihai tüketiciye yansıtılmak üzere ilgili tüketiciye enerji tedarik eden lisans sahibi tüzel kişilere yansıtılacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Türkiye Büyük Millet MeclisiYargıtay
Görüş Bildir