Görüş Bildir
Haberler
MEB, PISA'ya Alternatif Sınav Yaptı: Çocuklarımız Fen Bilgisi ve Matematikte Yine Kötü

MEB, PISA'ya Alternatif Sınav Yaptı: Çocuklarımız Fen Bilgisi ve Matematikte Yine Kötü

Batuhan
01.12.2017 - 11:15 Son Güncelleme: 01.12.2017 - 17:03

Milli Eğitim Bakanlığı uluslararası eğitim ölçeği PISA'ya alternatif bir sınav yaptı. Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi ismiyle yapılan sınava 38 bin 8. sınıf öğrencisine 51 soru soruldu. 100 öğrenciden 26.4'ü matematikte, 17.9'u da fende en alt düzeyde çıktı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın en önemli uluslararası eğitim ölçeklerinden PISA sınavında Türkiye'nin 72 ülke içinde son sırada yer alması konusunda yaptığı 'PISA tek başına bir ülkenin seviyesini göstermeye yetmez' açıklaması sonrası öğrencilerin MEB'in kendi yaptığı araştırmadan da benzer sonuç çıktı.

İşte detaylar... 👇

38 bin öğrenci katıldı

38 bin öğrenci katıldı

Vatan gazetesinde yer alan habere göre, ABİDE 2016 geçtiğimiz yıl nisan ve mayıs ayında 81 il 495 ilçe 1299 okuldan 38 bin 8. sınıf öğrencisinin katılımıyla yapıldı. Araştırmada matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler ve Türkçe'den 51 soru öğrencilere soruldu.

Matematikte %89 'alt yeterlilikte'

Matematikte %89 'alt yeterlilikte'

MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından öğrenci başarısındaki gelişimin izlenmesi için yapılan ABİDE araştırması, Türkiye'de matematik testinde öğrencilerin yüzde 89'unun orta ve daha alt yeterlilik seviyesinde olduğunu ortaya koydu. Aynı araştırmaya göre öğrencilerin fen bilgisinde yüzde 85'inin, sosyal bilgilerde yüzde 73'ünün, Türkçe'de ise yüzde 71'inin orta ve daha alt seviyede olduğu belirlendi.

Türkçe dersinde %6.4'ü ileri düzeyde

Türkçe dersinde  %6.4'ü ileri düzeyde

Türkçe dersinde öğrencilerin yüzde 3.6'sının düzeyi temel altı, yüzde 22.4'ünün temel, yüzde 44.6'sının orta, yüzde 23'ünün orta üstü ve sadece yüzde 6.4'ünün ileri düzeyde olduğu belirlendi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Matematikte ileri düzey oranı sadece %3.1

Matematikte ileri düzey oranı sadece %3.1

Matematik testinde ise öğrencilerin 26.4'ünün düzeyi temel altı, yüzde 33.6'sının temel, yüzde 28.7'sinin orta, yüzde 8.2'sinin orta üstü ve sadece yüzde 3.1'inin ileri düzeyde olduğu belirlendi.

Fen ve teknoloji dersinde %17.9 temel altı

Fen ve teknoloji dersinde %17.9 temel altı

Fen ve teknoloji dersinde öğrencilerin 17.9'unun düzeyi temel altı, yüzde 34.4'ünün temel, yüzde 33.3'ünün orta, yüzde 10.3'ünün orta üstü ve sadece yüzde 4.1'inin ileri düzeyde olduğu belirlendi.

Sosyal bilimlerde %10.3'ü ileri düzeyde

Sosyal bilimlerde %10.3'ü ileri düzeyde

Sosyal bilgiler testinde ise öğrencilerin 6.3'ünün düzeyi temel altı, yüzde 25.7'sinin temel, yüzde 40.9'unun orta, yüzde 16.8'inin orta üstü ve yüzde nün ileri düzeyde olduğu belirlendi.

Uluslararası sınavla örtüşüyor

Uluslararası sınavla örtüşüyor

ABİDE araştırmasında elde edilen bulguların genel olarak Türkiye'nin katıldığı uluslararası durum belirleme çalışmaları PISA ve TIMSS sonuçlarıyla örtüştüğü görüldü. Araştırmada öğrencilerin eğitim hedefleri yükseldikçe ABİDE'de değerlendirme yapılan alanlardaki puanların da arttığı sonucuna ulaşıldı. Eğitim hedefi yükseköğrenime devam etmek olan öğrencilerin başarılarının hedefi liseyi bitirmek olan öğrencilere kıyasla daha yüksek olduğu görüldü.

TIMSS 2011 ve PISA 2015 uygulamasına katılan öğrencilerin de eğitim beklentileri yükseldikçe PISA ve TIMSS puanlarının arttığı ortaya konulmuştu.

Ayrıca bakınız 📌

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
156
80
56
36
18
15
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
portside

Siz gerçekten bizim okulları okul mu sanıyorsunuz ? Çoğu devlet okulun etrafı parmaklıklar ile çevrili. Amaç çocukları hapishane de gibi içeride tutmak. Çocu... Devamını Gör

goofy

Türkçesi " neresinden tutsak , elimizde kalıyor eğitim sistemimiz "

Pasif Kullanıcı

Benim düşüncem; önce ilkokul öğretmenlerinin kalitesini değiştirsinler. Herşey ordan başlıyor aslında. Daha 4 e giden kız kardeşime 3 sayfa dolusu bir metame... Devamını Gör

heavenghost

' Zaten işten yorgun argın gelmişsin sen zor çözüosun bide çocuğa anlatmaya çalışıyorsun.' Sorun bu işte öğretmen derste anlatmış ödevını vermış tekrar birin... Devamını Gör