MEB'den Yeni Proje: Tüm Taksiciler Eğitim Görecek, Sınavı Geçemeyenler Trafikten Men Edilecek

 > 
209PAYLAŞIM

Milli Eğitim Bakanlığı ile İstanbul Taksiciler Esnaf Odasının ortaklaşa yürüttüğü "Taksi Eğitim Projesi" kapsamında verilecek eğitimi başarıyla tamamlayanlar taksicilik yapacak. Eğitimi tamamlayamayanlar ise artık taksicilik yapamayacak.

İstanbul'da taksicilerin müşterilerine ve özellikle yabancı turistlere yönelik davranışları uzun süredir gündemdeki yerini koruyordu.

10 Kilometrelik Yola 213 TL Alan Taksiciye 5 Yıl Hapis Talebi: 'Yolu Şaşırdım, Biraz Uzadı' - onedio.com
10 Kilometrelik Yola 213 TL Alan Taksiciye 5 Yıl Hapis Talebi: 'Yolu Şaşırdım, Biraz Uzadı' - onedio.com

MEB mesleki standardı yükseltmek için bir proje oluşturdu

Bu nedenle taksicilik mesleğinin standardını yükseltmeyi hedefleyen Milli Eğitim Bakanlığı ile İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, "Taksi Eğitim Projesi" için kolları sıvadı.

Yakın zamanda hayata geçirilecek eğitimler sonunda düzenlenecek sınavı başarıyla tamamlayan şoförlere, ilgili kurumlar tarafından sertifika verilecek.

Eğitimlere gelmeyen ve sınavı geçemeyenler trafiğe çıkamayacak

AA'da yer alan habere göre, İstanbul'da 50 bin taksiciyi ilgilendiren eğitimlere katılmayanlar ve sınavı geçemeyenler çalışma ruhsatı alamayacak, dolayısıyla denetimler sonunda araçları trafikten men edilecek.

"Adli ve idari yaptırımlar uygulanacak"

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, Milli Eğitim Bakanlığı ile ortaklaşa bir eğitim başlatacaklarını ve taksi şoförlerine eğitim verileceğini belirterek, "Sertifikası olmayan kişiler şoförlük yapamayacak. Şoförlük yapıp da yanlış yapanlar da meslekten ihraç edilecek. Adli ve idari yaptırımlar uygulanacak." dedi.

Aksu daha önce Uber konusunda 'sağı solu yakmak istemiyoruz' açıklaması yapmıştı

Taksicilerden Adliye Önünde Uber Protestosu: 'Sağı Solu Yakıp Yıkmak İstemiyoruz' - onedio.com
Taksicilerden Adliye Önünde Uber Protestosu: 'Sağı Solu Yakıp Yıkmak İstemiyoruz' - onedio.com

"Bu iş mafyalaşmış"

İstanbul Rehberler Odası Başkanı Hakan Eğinlioğlu, turistlerin yaşadığı sorunlarla ilgili pek çok şikayetin kendilerine yansıdığını, 25 yıllık profesyonel turist rehberi olarak da bu sorunları yakından bildiğini söyledi.

Türkiye'nin adına leke sürecek işler yapan insanların olduğunu ifade eden Eğinlioğlu, "Bu insanların büyük ölçüde baskı altında tutulması lazım. Özellikle Sultanahmet, Taksim ve çevresinde bu işi mafyatik bir şekilde yapan taksiciler var. Bunu herkes biliyor. Valilik ve emniyet bu işin üzerine de gidiyor. Böyle bir olay olduğunda turizm polisi hemen olaya müdahale ediyor. Söz konusu taksiciler gittikten 5 dakika sonra yenisi geliyor. Çok güzel organizasyon yapıyorlar. Bir, iki adamları olay yerinde duruyor. Polis gittikten sonra haber veriyorlar ve yeni taksiciler geliyor." dedi.

9 bin 876 taksiye ceza

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin, ticari taksilere yönelik denetimleri sonucunda 2018 yılında 9 bin 876 ticari taksiye ceza kesildi.

Ayrıca bakınız 👇

Taksicilerle Cebelleşen İstanbul Halkının Neden Uber'e Yöneldiğini Gösteren 17 Sebep - onedio.com
Taksicilerle Cebelleşen İstanbul Halkının Neden Uber'e Yöneldiğini Gösteren 17 Sebep - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir