Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mars'ta Yaşam Var mı? NASA, Gezegenin Yüzeyinde Oluşan 'Örümcekler' Hakkında Açıklama Yaptı!

 > -

Uzay çağının en merak edilen sorularından: "Mars'ta yaşam var mı ya da hiç oldu mu?" Bu sorunun cevabını vermeyi hedefleyen NASA kırmızı gezegenden yeni görüntüler paylaştı, biz de Metro'dan sizler için derledik.

Kaynak: https://metro.co.uk/2018/07/16/life-mars...

David Bowie 'Mars'ta hayat var mı?' diye soralı neredeyse yarım asır oldu ama hala bu sorunun cevabını verebilmiş değiliz.

NASA, yakınlarda kırmızı gezegende gözlemlenen 'örümcek'lerin fotoğraflarını paylaştı.

Bu fotoğraflar ne yazık ki Mars'ta uzaylı yaşamını kanıtlayamıyor.

İsimleri ne kadar havalı dursa da örümcekler aslında Mars'ın yüzeyinde doğal yollarla oluşmuş höyükler.

Bu fotoğrafta bahsettiğimiz örümcekleri görebilirsiniz.

Fotoğraflar NASA'nın Mars Reconnaissance Orbiter adlı uzay aracından çekildi ve kırmızı gezegenin Güney Kutbu'nu gösteriyor.

NASA'nın açıklamasına göre bunlar gerçek örümcekler değiller:

"Örümcek benzeri ışık saçan tümsekler, yüzeyin altında kalan karbondioksit buzlar ısınmaya başlayıp yayılınca oluşuyor."

"Bu Dünya'da rastlanmayan mevsimsel bir değişim. Dünya'daki kuru buz gibi Mars'taki karbondioksit buz ısınınca katı halden direkt gaza dönüşen kitle, yüzeyin altında sıkışıp kalıyor."

"Zamanla sıkışan karbon dioksit basınç oluşturuyor ve bir süre sonra buz yüzeyi kırabilecek güce ulaşıyor, yüzeyi kırdığı anda da toz dumanı olarak patlıyor."

"Gaz atmosfere salınıyor ve daha koyu tozlar yarıklarda kalıyor ya da rüzgarla taşınıyor."

"Süblimleşmiş karbon dioksitin yokluğunda yüzeyin üzeri bu örümcek benzeri şekillerde çürüyor."

Bu ay Mars gökyüzünde normalde olduğundan çok daha belirgin ve parlak gözlemlenebilecek.

Gelecek ay, 2003 yılından beri Dünya'ya hiç olmadığı kadar yakın konumuna ulaşacak kırmızı gezegen.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Bir sürü gezegen var sınırsız evren kim bilir ne yaşamlar var ve olacak da

denizsizzz

madem örümcek değil neden haber yaptınız

coldhearted

"Başka gezegenlerde hayat var mı diye merak ederiz, sanki bu gezegende yaşamayı becerebilmişiz gibi." - Aldous Huxley

dawkins06

Sizce de garip değil mi ? İnsanların dünyadan kaçma telaşı var gibi.. Mesela uzay ülkesi Asgardia.. Mesela Elan Musk aracılığı ile Marsta koloni kurma projesi ..İlk hedef 2050 yılı. Daha yaşam olup olmadığını bilmediğimiz bir gezegene koloni kurma fikri ? Kim böyle bir şeyi detaylı bilgiye sahip olmadan kalkışır ki? Nasanın sahip olduğu bilgilerin binde birini biliyoruz. Bu telaş da göz önüne alınca garip şeyler geliyor aklıma. Gerçi Nasa bu bilgilerin hepsini paylaşsa kaos ortamı olur insanlık buna hazır değil çünkü bu da bir gerçek. Evren denilen şey , hayat dediğimiz şey, nasıl oluştuğundan nasıl sonlanacağına kadar her biri bir gizem..

dawkins06

Nasıl gizem olmasın ki.. Sapiens dediğimiz çevredeki değişimleri algılayan bir beyine sahip şekilde evrilen tür olan bizlerin geçmişi daha kaç yıl ki.. 200 bin yıl ancak... Evrimsel süreci göz önüne aldığımızda, gezegenlerin yaşını (4,54 milyar yıl) göz önüne aldığımızda, evrenin yaşını (13,8 milyar yılı) göz önüne aldığımızda bizler daha bebeklik döneminde bile değiliz.. Sapiensler olarak daha kırkımız bile çıkmadı.. Daha agu bile diyemiyoruz.. Evreni tam anlamı ile çözmek için büyümemiz, okumamız yazmamız tahsil yapmamız gerek.. Tabi insanoğlu kendi soyunu tüketecek işler yapmaz ise..

paulnewman

Herşeyin geyiğini yapmaya meraklı,bilimden milim kadar hazetmeyen toplumumuzun bu ve bunun gibi konulara kafa yormak için hiçbir nedeni yok..

Görüş Bildir