Görüş Bildir
Haberler
Mardin'in 35 Yıllık Sinema Hasreti Bitiyor

Mardin'in 35 Yıllık Sinema Hasreti Bitiyor

Fatih UZUN
24.08.2014 - 17:48

Mardin'de 1935 yılında açılışı yapılan ve 1980 yılında kapatılan Lale Sineması, onarım çalışmalarının ardından yeniden perdesini açacak.

Yaklaşık 80 yıl önce kentin ilk sinema salonu olarak hizmet vermeye başlayan Lale Sineması, 1980 yılında kapatıldı. 34 yıldır kapalı bulunan sinemanın yeniden açılması için kısa süre önce çalışma başlatıldı.

Restorasyon çalışmaları süren sinemada incelemede bulunan Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Arkeoloji Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Güner Coşkunsu, gazetecilere yaptığı açıklamada, restorasyonda Mardin'de sinema tarihini ve kültürünü gösterebilecek çok güzel eserlerin olduğunu söyledi.

Bu eserlerin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Coşkunsu, 'Mardin'de bir sinemanın olmaması büyük bir eksikliktir. Mardin'de geçmişte 10 sinema varmış. Ülkelerin gelişmişlik seviyesi sinemaya, sanata ve eğitime verdikleri önemle ölçülür' dedi.

'Açılışa Fatma Girik'i davet edeceğim'

İşletme sahibi Abdulhalim Taş ise restorasyon çalışmalarının ardından geçmişte kullanılan sinema malzemelerini oluşturulan bir bölümde sergileyeceklerini dile getirerek, 'Mardin'i yeniden sinema ile kavuşturmanın sevincini yaşıyoruz. Restorasyon için bugüne kadar 400 bin lira harcama yaptık. 1980 yılında maddi imkansızlıklar nedeniyle kapatılan sinema salonunu yaklaşık 35 yıl aradan açmaya karar verdik' dedi.

Restorasyonda bulunan eski sinema posterlerini gösteren Taş, '50 yıldır yırtılmayan tek poster Fatma Girik'in film posteri. Bu nedenle açılışa Fatma Girik'i de davet edeceğim' diye konuştu.

AA

İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
3
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Rang de Basanti

Güzel günler göreceğiz:)