Mansur Yavaş'ın Tanıttığı Yemek Siparişi Uygulamasına Yemeksepeti Kurucusundan İronik Bir Yanıt Geldi

8PAYLAŞIM

Sizce belediyeler özel sektörle rekabete girişmeli mi?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, Ankara esnafına destek için Lezzet Ankara isimli bir uygulamaya geçildiğini duyurdu.

Popüler yemek siparişi uygulamalarının aksine komisyon alınmayacağını da ekledi.

Pandemi nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan esnafa destek amaçlı olduğu belirtilen uygulama tartışmalara neden oldu.

👇

👇

Ancak eleştiriler de çokça geldi.

👇

En çok dikkat çeken tepki ise Yemeksepeti kurucusu Nevzat Aydın'dan geldi. Uygulamayı ironik bir şekilde eleştirdi.

Ardından başka birine yazdığı yanıtta da rekabet ortamından şikayet etti.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlara alalım.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selimkazak

Bence iyi olmuş Yemeksepeti zaten tekeldi şimdi getiryemek çıktı trendyol yemek vs rekabet iyidir kusura bakmasınlar...

sallasan

Eski bir lokanta işletmecisi olan ben yemek sepetine başvurduğumda %25 e yakın komisyon istiyordunuz. Birde nakit ödemede o kadara geliyordu. Yemek çeki veya yemek kartında bu orana %8 daha ekliyorsunuz. Bunu da belirtmesini isterdim Nevzat Aydın'ın.

umut-solmaz

Biz de mansur’u cb olsun istiyorduk bu kafayla ekonomiyi daha da batırır. Mansura hayatta oy vermem

aaabbbcccddd

yav he he. 20 yıldır sabrettiğimiz şeylere bakınca bu kadar kolay vazgeçmek komik.

umut-solmaz

Mansur’un rekabet ettiği kurumlar yemeksepeti, getir, trendyol sırayla ülkeye 589, 550, 728 milyon dolar döviz soktu. Şu an dünyada girişimlere büyük yatırımlar yapılıyor ama bunların çok azı türkiyeye giriyor. Birkaç tane giren yatırımın da önünü devletçi politikalarla tıkımaya çalışıyoruz. Bu zihniyet nasıl ekonomiyi daha düzgün yapabilir? Bu devletçi politikanın sonu ekonomide ithal ikamesi yaptığımız döneme yeniden dönmek. Birkaç esnaf yüksek komisyon ödüyor diye devlet piyasaya rakip olamaz. Devletin rolü bir markanın tekelleşmesini önlemek markalarla rekabet etmek değil. Esnafın zararına gelince amerikada amazon yapay zekayla çalışan marketler yapıyor. Yani markette kimseyi çalıştırmıyor dünyanın gidişatına göre bazı meslekler kaybolacak bundan kaçamayız kaçarsak matbaanın gelişini kabul etmemiş osmanlı gibi geri kalırız.

umut-solmaz

Ekonomi Atatürk’e göre de çok önemliydi ki daha lozan görüşmeleri sonuçlanmadan izmirde ikdisat kongresi yapıp ekonominin geleceği hakkında planlar yaptı. O zaman Atatürk sıfırdan bir millet yarattı ülke yarattı yatırımların devlet eliyle olması şarttı. Fakat günümüzde Usa 2 dünya savaşı bir soğuk savaş kazanmışken bizim bu ekonomik hacmimizle devletçilik politikasını benimsememiz asıl komik olan şey. Her olumsuz yorumu lütfen aktroll olarak nitelendirmeyin. Şu an türkiyede değeri 1 milyar doların üstüne çıkmış 3 girişim var peak, trendyol, getir. Ülkenin en iyi üniversitelerinden çıkanlar burada çalışıyor. Ve güzel bir iş bulamadıklarında yurt dışına çıkıyorlar. Bu şartlarda bunlardan ikisinin büyümesini engellemek komik, ileriyi düşünmeden, günü kurtarmak için yapılmış hamleler ve bundan dolayı mansur yavaşı desteklemeyeceğim.

umut-solmaz

Ayrıca Nevzat aydın sırf ankarada 500 kişilik operasyon ekibi olduğunu söyledi yemeksepeti ankaradan çekilirse bu 500 kişinin parasını kim ödeyecek Mansur mu? Yine vergilerimizden bizden çıkacak o zaman bu zarar.

murat-tekin13

Bence gayet güzel olmuş komisyonsuz olarak karnını doyurur millet. Esnaf fiyatı indirmese bile pandemide çektiklerine sayılsın. Devletin aldığı kdv vergi vs vs vs tabağa gelene kadar bin tane vergi alınıyor yiyecekten birde bunlara komisyon ödeyelim. Çok güzel olmuş çok da iyi olmuş.

so_far_so_good

ulan gerizekalı yemek sepeti ve benzeri oluşumcular, siz esnafa destek attınız mı da şimdi gelip de destek veren platformu eleştiriyorsunuz? siz yeterince destek olsaydınız böyle bir girişime gerek olmayacaktı belki de! tek düşündüğünüz kendi cebinize giren komisyon paraları azalacak. yok bi de startup ekonomisiymiş. ulan gerizekalı yemek sepetinin startuplığı mı kaldı?

umut-solmaz

Yemeksepeti ülkeye 600 milyon dolar döviz sokarak görevini tamamladı. Bundan sonra bu gibi şirketlerin önünü tıkamak yabancı şirketlerin elinden alıp yerli esnafa vermek ve bir nevi robin hoodluk olarak görülebilir fakat yeni startupların yabancılardan yatırım almasını engeller. Pandemide batan esnaflar yemeksepeti yüzünden batmadı devletin esnafa destek olmamasından dolayı ve insanların evinde yemek yapmayı tercih etmesinden dolayı battı. Bunu yemeksepeti ve diğer şirketlere yıkmak saçma.

Görüş Bildir