Mahkeme Tecavüzle Suçlanan Sanıkları 'Cinsel İstismar'dan Suçlu Buldu, İspanya Ayağa Kalktı!

 > 
62PAYLAŞIM

İspanya'da tecavüzle suçlanan 5 kişinin mahkeme tarafından 'cinsel taciz'den suçlu bulunması ülkeyi ayağa kaldırdı. Başkent Madrid'de ve diğer şehirlerde sokağa dökülen kadınlar mahkemenin verdiği cezayı 'Utanç verici', 'Hayır, hayır demektir' sloganlarıyla protesto etti.

Bir kadına toplu tecavüzle suçlanan 5 erkeğin cinsel taciz suçundan ceza alması protestolara neden oldu.

📷: Reuters

İspanya'nın başkenti Madrid, Barcelona, Sevilla, Bilbao ve Valencia dahil çok sayıda kentte binlerce kişi tarafından mahkemenin verdiği karar protesto edildi. Kararın verildiği Navarra bölge mahkemesinden yürüyüşe geçen eylemciler de "Bu taciz değil tecavüz" sloganları attı.

Polis eylemcileri mahkeme kapısında durdururken bazı eylemcilerle polis arasında arbede yaşandı.

📷Reuters

Protestolara katılan kadınlar ellerini kırmızıya boyadılar.

📷Reuters

Mahkeme kendilerine 'Kurt sürüsü' diyen 5 erkeğe 9 yıl hapis cezası verdi.

📷Reuters

Pamplona kentindeki mahkeme cinsel ilişkinin kadının rızasıyla gerçekleştiğini savunan 5 erkeği cinsel taciz suçundan 9 yıl hapis cezasına ve 50.000 euro tazminat cezasına çarptırmış ayrıca kadınla 15 yıl boyunca iletişim kurmalarını yasakladı.

5 kişi 18 yaşındaki bir kadına tecavüz etmekle suçlanmıştı.

📷: EPA

Kendilerine "Kurt sürüsü" adını veren José Ángel Prenda, Antonio Manuel Guerrero, Ángel Boza, Alfonso Jesús Cabezuelo ve Jesús Escudero 2016'da Pamplona'daki ünlü Boğa Güreşi Festivali sırasında 18 yaşında bir kadına tecavüz etmekle suçlanmışlardı.

WhatsApp grubu üzerinden organize olan 'Kurt sürüsü' ise saldırıyı görüntülemişti.

📷Reuters

Mahkeme ise kararına gerekçe olarak savcılık makamının 5 kişinin, etrafını sardıkları genç kadınla, onun rızası olmadan cinsel ilişkiye girdiklerini ve ona karşı şiddete başvurduklarını kanıtlayamamalarını gösterdi.

Savcılar her bir zanlı için 22'şer yıl hapis cezası istemişti.

📷Reuters

Ancak mahkeme kadının cinsel ilişkiye rızası olmadığını kabul etse de grubu tecavüzden değil cinsel tacizden suçlu buldu. Mahkeme 3 yargıçtan birinin grubun beraat etmesi yönünde oy kullandığını da belirtti.

Kadın dernekleri, suçlu bulunanlara verilen 9 yıl hapis cezasını yeterli bulmadıklarını ve kararı temyize götüreceklerini açıkladı.

📷Reuters

İspanya yasaları, şiddet ve tehdit içermeyen cinsel istismar ile ve tecavüz suçları arasında net bir ayrıma gidiyor.

Kaynak: BBC Tükçe, Sputnik

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir