Mahalle Kültürü Arasında Büyüyen Çocukların Küçükken Oynadığı 8 Top Oyunu

0PAYLAŞIM

Mahalle kültürü içerisinde yetişmiş çocukların en büyük avantajlarından biri topa hakimiyettir. Çünkü mutlaka bir yerlerde oldukça beceri gerektiren bu top oyunlarını oynamışlardır...

1. Sıçratan Top

En az 4 kişi olarak oynanan bu oyunda ipin ucuna bağlı olan top esas kahramandır. Topa sahip olacak kişiyi seçmek için tekerleme söylenerek oyuncular arasında bir eleme yapılır. Seçilen ebe oyuncuların ayak altlarına doğru topu sallayarak oyunculardan birini ebelemeye çalışır.

2. Yakar Top

2 farklı grupla oynanan bu oyunun en temel amacı diğer grubun ortaya geçen karşı gruptan kişiyi vurmaya çalışmasıdır. Topun değdiği anda grup yanmış olur.

3. Alman Kale

Önce top sektirme kısmı ile kaleye geçecek olan kişi belirlenir. Kaleci gol yedikçe puanı artar. Pek çok farklı kuralı vardır.

4. Dalya

İki grup arasında oynanan heyecanlı bir oyundur. Çapı 30-40 cm olan çizilmiş bir dairenin içine eğri büğrü olması koşuluyla üst üste taşlar konulur.  Amaç top atılarak bu taşları yıkmaktır.

5. On Pas

İki takım halinde oynanan bir oyundur. Topu alan takım kendi aralarında paslaşmaya başlar.  Paslaşırken de birden ona kadar bağırılır. Paslaşma sırasında topun yere düşmesi ve rakip takımdan birine değmesi oyunu kaybetmeye sebep olur.

6. Renkli İstop

Kız erkek karışık oynan bir oyundur. Sayışma ile oynayacak oyuncu seçilir. Seçilen bu oyuncu topu havaya atarak bir kişinin ismini söyler. İsmi söylenen oyuncu topa doğru koşarak yere düşmeden yakalamaya çalışır. Diğer oyuncular ise toptan kaçarlar. Topu tutan oyuncu bir renk söyler. Bu rengi diğer oyuncular bulmak zorundadır. Daha sonra topu tutan oyuncu, rengi bulamayan oyunculardan birine doğru topu fırlatır, oyuncuyu vuramazsa bir puan alır. Vurursa topu attığı oyuncu bir puan alır.

7. Dokuz Aylık

Hem futbol ve hem basketbolda oynanan bir oyundur. Kaleye ya da pota geçen kişi 9 sayı yaparsa oyunu kazanmış olur.

8. Mahalle Turnuvaları

En güzel kısmı da mahallede yapılan futbol turnuvalarıdır. Bir araya gelen mahallenin tüm çocukları takımlara bölünür. Kaybeden takım kazanan takıma bir şeyler ısmarlamak durumundadır. 😎

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
oguzhan19300

dalye de amaç taşları yıkmak değil öncelikle iki takım oluşturulur bir takım yıkar diğer takım kaçar ve yıkılanları tekrar dizmeye çalışır onlar dizmeye çalışırken diğer takım dizmeye çalışanları vurmaya çalışır

ozzy_oz

kalbim çıt gözyaşım pıt 😌

taylan-kose

9 taş la ortada sıcanın ismini de ilk defa burada farkli gordum anketi yapan kesin izmirli

Görüş Bildir