Maganda Denetimi Geliyor: Düğün Sahibi Silah Kullanılmayacağına Dair Taahhütname Verecek

 > -

Düğün, nişan, asker uğurlaması gibi eğlenceleri kana bulayan silahlı kutlamaların önüne geçilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı valiliklere genelge gönderdi. Buna göre düğün veya nişan sahipleri, organizasyonlar öncesinde silah kullanılmayacağına dair taahhütname verecek.

Hürriyet gazetesinden Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliğine gönderilen ‘düğün’ genelgesinde, düğün ve nişan törenlerinde havaya ateş açılmasına müsamaha gösterilmemesi istendi. Genelgede, son zamanlarda düğün, nişan ve benzeri organizasyonlar sırasında ateşli silahla havaya ateş açılması nedeniyle üzücü olayların yaşandığına dikkat çekilerek, ‘yaşanan üzücü olayların kamuoyunda tedirginliğe ve kamu düzeninin sorgulanmasına neden olduğu’ vurgusu yapıldı.

Muhtarlar ihbar edecek

Vatandaşların can güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi için ülke genelinde bayram, düğün, uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama faaliyetlerinde valiliklerden gerekli önlemlerin alınması istendi. Genelgede düğün, nişan gibi kutlamalara izin verilirken silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması hususlarına ilişkin organizasyon sahiplerinden taahhütname alınması istendi.

Ayrıca muhtarlara da düğünlerde silah kullanan magandaları ihbar etmesi görevi verildi.

'Mutluluğa kurşun sıkma, geleceği karartma'

Genelgede, düğün-nişan sahipleri ile organizasyon yapan kişilerin açık alanlarda yapılacak kutlamalarda havaya ateş açılmaması/silah kullanılmamasına yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan ‘Mutluluğa kurşun sıkma, geleceği karartma’ yazılı afişler, davetlilerin görebileceği şekilde alanlara asılması istendi.

Ateş açan kamu personeli hakkında disiplin işlemi başlatılacak

Silahıyla havaya ateş açan kamu personeli hakkında disiplin işlemi başlatılması, gerekli cezaların verilmesi talimatı da verilen genelgede, bu kamu görevlileri hakkında idari para cezası uygulanıp uygulanmadığının da takip edilmesi gerektiği vurgulandı.

Ayrıca kolluk kuvvetlerine düğünde davetli de olsa, ihbar, tutanak altına alma ve müdahale gibi yükümlülüklerini yerine getirmesi istendi. Görevini yerine getirmeyen kolluk kuvvetleri hakkında ise soruşturma açılması istendi.

Umut Vakfı Kurucu Başkanı Nazire Dedeman Çağatay, genelge dolayısıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya teşekkür mektubu gönderdi.

Çağatay, konu hakkında yaptığı açıklamada ise şunları söyledi: 

"Halkımızın özellikle de nişan, düğün ve asker uğurlama törenleri sırasında rastgele ateş açması nedeniyle her yıl yüzlerce üzücü olay yaşanıyor, sonucunda da insanlarımız ölüyor, yaralanıyor. Ancak tüm uyarılarımıza rağmen önüne geçilemedi. İtiraf etmeliyim ki, bugün (dün) son dakika haberi olarak ‘Nişan, düğün genelgesi’ haberini duyunca çok mutlu oldum. En azından 25 yıldır yaptığımız mücadele bir nebze de olsa başarıya ulaştı, diye düşündüm. Ama asıl bundan sonrası önemli. Sayın Soylu’dan, İçişleri Bakanlığı ve emniyet personelinden bu genelgenin ciddiyetle uygulanmasını sağlamalarını rica ediyorum."

Gelenge sosyal medyanın da gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir