Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

7 Maddede Türkiye'de İş Kazaları

 > 
558PAYLAŞIM

1. Türkiye iş kazalarında Avrupa birincisi Dünya üçüncüsü

Türkiye, 100 bin çalışan başına ölümlü iş kazalarında Avrupa birincisi, dünyada ise üçüncü sırada. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) verilerine göre El Salvador ve Cezayir’in ardından işçi ölümlerinde üçüncü sırada olan Türkiye’de her yıl ölen işçi sayısı bin kişinin üzerinde. (Kaynak: Zaman)

Türkiye’de ölümle sonuçlanan iş kazası oranları ‘100 binde 20,5’ iken bu oran Norveç, İsveç, İsviçre ve Danimarka gibi ülkelerde ‘100 binde 2’ oranının altında.

2. Bu yıl sadece 9 ayda 1414 işçi iş kazalarında hayatını kaybetti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi verilerine 2014’ün ilk 9 ayında 1414 işçi iş kazalarına bağlı olarak yaşamını yitirdi. Ölenlerin 42’si çocuk.  (Kaynak: Hürriyet)

3. Türkiye'de her saat 80 iş kazası yaşanıyor bunların yüzde 90'ı kayda girmiyor.

DİSK tarafından  hazırlanan bir rapora göre Türkiye'de her saat 80 ve yılda toplam 706 bin işçi iş kazası gerçeği ile yüzleşiyor ve her on iş kazasından yalnızca bir tanesi SGK kayıtlarına yansıyor. (Kaynak: Disk-Ar)

4. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre her gün 4 işçi ölüyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de her gün 172 iş kazası meydana geliyor. Bu kazalar her gün ortalama 4 işçinin hayatına mal olurken, 6 işçi ise sürekli iş göremez hale geliyor. (Kaynak: Milliyet)

5. Türkiye ölümlü iş kazalarında Avrupa Birliği birincisi

Türkiye AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında ölümlü iş kazalarında açık ara önde. AB üyesi 27 ülke için ortalama ölümlü iş cinayeti oranı istihdam edilen 100 bin kişi başına 2.1 düzeyindeyken, Türkiye'de bu oran 14.3 ile yedi katını buluyor.(Kaynak: Radikal)

6. Son 12 yılda 14 bin 125 işçi öldü.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) verilerine göre 2002-2012 yıllar arasında 10 bin 742 işçi öldü. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin (İSİG) verilerine göre ise son üç yılda 3 bin 713 işçi yaşamını yitirdi. 12 yılda ölen işçi sayısı toplam 14 bin 125. (Kaynak: Zaman) (2014 yılı için İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin 9 aylık verisi esas alınarak rakam revize edilmiştir)

7. İş kazalarının yüzde 90'ı taşeron iş yerlerinde gerçekleşiyor.

Araştırmalara göre Türkiye’deki kazaların yüzde 90’ı taşeron iş yerlerinde görülüyor. İş kazalarında da Türkiye başı çekiyor. Çalışan her 100 bin işçiden İngiltere’de 0.6’sı, Norveç, İsveç, Finlandiya ve İsviçre’de 1.5’i, Fransa ve Almanya’da 2’si, Belçika’da 2.5’i, Avusturya ve Yunanistan’da 4’ü, Bulgaristan ve Güney Kıbrıs’ta 5’i, Türkiye’de ise 17’si iş kazalarında yaşamını yitiriyor. Türkiye ölümlü iş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada ise ilk 3’te yer alıyor. (Kaynak: Hürriyet)

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gokhan-bala

Ben İş Güvenliği Uzmanıyım. Ülkemizde çok üzücüdür ki denetimler çok yetersiz. Bununla beraber İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimlerinin ilk okul düzeyinden başlatılması gerekmektedir. Bir çok çalışanımız bana birşey olmaz mantığı ile çalışmaktadır. Ben bu işi 20 yıldır yapıyorum şimdimi birşey olacak şeklinde cahillikleri acı sonuçlar doğurmaktadır. Devletin bu işi ciddiye alıp diğer Avrupa ülkeleri gibi ilk okuldan eğitimlere başlayıp yetiştirmelidir.

Gizli Kullanıcı

İş Cinayetleri, ''Fıtratlaştırılmış'' ve kapitalist düzen işleyişinde yer alan kodamanların ''Daha fazla kâr'' ilkesini benimseyerek ucuz emek gücünü sonuna kadar sömürüp,işçi güvenliğini hiçe sayarak ''İş Kazaları'' şeklinde nitelendirilmiş halidir!

Görüş Bildir