Liselilerin Protesto Dalgası Büyüyor: İzmir Atatürk, Bakırköy ve Beyoğlu Anadolu da Bayrak Açtı

 > 
5.3bPAYLAŞIM

Türkiye’nin köklü eğitim kurumları İstanbul Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi, Vefa Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi, Notre Dame de Sion Lisesi ve bazı diğer liselerin ardından İstanbul Bakırköy Anadolu Lisesi, İzmir Atatürk Lisesi ve Beyoğlu Anadolu Lisesi öğrencileri de yayınladıkları bildiriyle okul yönetimlerini protesto etti. 

İzmir Atatürk Lisesi öğrencileri, yayımladıkları bildiriye Gençliğe Hitabe'den bir parçayla başladılar. Bildiride 'okulumuzda geçirdiğimiz dört yıl içinde öğrenciler tarafından sevilen idealist öğretmenlerin baskıyla susturulduğunu, korkutulduğunu, yetkisizleştirildiğini; yandaş sendikalardan olanların yetkilendirildiğini gördük' ifadeleri yer aldı.

İstanbul Erkek Lisesi'nde Protesto: Öğrenciler Konuşma Yapan Okul Müdürüne Sırtını Döndü - onedio.com
İstanbul Erkek Lisesi'nde Protesto: Öğrenciler Konuşma Yapan Okul Müdürüne Sırtını Döndü - onedio.com

Protestolar, İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerinin, müdürlerinin konuşma yaptığı sırada sırtını dönmesiyle başlamıştı

Bakırköy Anadolu Lisesi öğrencileri: 'Orta çağ zihniyetine sahip, gerici bir kurumla birlikte olmak istemiyoruz'

Bakırköy Anadolu Lisesi öğrencilerince bugün yayınlanan ‘Karanlık zihniyetlere karşı aydınlık mücadelesini sürdüren yol arkadaşlarımıza selam olsun’ başlıklı bildiride şu ifadeler kullanıldı: 

'Bakırköy Anadolu Lisesi öğrencileri olarak, ortaçağ zihniyetine sahip, gerici bir kurumla birlikte olmak istemiyoruz. Bilinsin ki hiçbir zaman bilimsel, çağdaş ve laik eğitimden vazgeçmeyecek, okulumuza gerici faaliyetleri ve gerici kurumları sokmaya çalışan her kişiye karşı onurlu mücadelemizi sürdüreceğiz!'

Lise Öğrencilerinin İtirazı Artıyor: 'Sessiz Kalmayacağız' - onedio.com
Lise Öğrencilerinin İtirazı Artıyor: 'Sessiz Kalmayacağız' - onedio.com

Beyoğlu Anadolu Lisesi öğrencileri önümüzdeki yıldan itibaren okuldaki karma eğitime son verilmesini protesto etti

Okul idaresine karşı bir tepki de Beyoğlu Anadolu Liseli öğrencilerinden geldi. Okulun öğrencileri karma eğitim veren Beyoğlu Anadolu Lisesi'nin alınan bir kararla önümüzdeki yıldan itibaren kız lisesine dönüştürülmesini yayınladıkları bildiriyle protesto etti.

"Karanlıktan Aydınlığa" sloganıyla yayınlanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

"Her öğrencinin farklı bir renk olduğu okulumuz Beyoğlu Anadolu Lisesi'nin kız lisesine çevrilmesiyle renklerinin yarısını kaybetmesine müsade etmeyeceğiz. Köklü liselere yapılan bu itibarsızlaştırmanın karşısında biz de karanlığa sırtımızı dönerek, okula ilk geldiğimiz gün öğrendiğimiz 'karanlıktan aydınlığa' sloganını kızlı erkekli yaşatacağız."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir