Lise Öğrencileri, Öğretmenlerinin Desteği ile Bomba İmhada ve Fizik Tedavide Kullanılabilecek Robot Kol Tasarladı

22PAYLAŞIM

Öğrenciler ve öğretmenlerinden fizik tedavi ve bomba imha gibi alanlarda kullanılabilecek robotik kol... Bolu'da İzzet Baysal Şükran Günleri kapsamında Mimar İzzet Baysal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin öğretmenlerinin yardımıyla yazılımı ve tasarımını yaptığı bomba imha ve fizik tedavi gibi alanlarda kullanılabilecek olan robotik kolun tanıtımı yapıldı.

Robotik kol, yapılan yazılım sayesinde bilgisayar sensörüyle kameraya tutulan elin yaptığı parmak hareketlerinin birebir aynısını yapıyor.

Robotik kol hakkında bilgiler veren bilgisayar öğretmeni Yusuf Akgül, “Projedeki amacımız insan el hareketlerini bir kamera vasıtasıyla algılayıp, bunu sayısal sinyallere dönüştürmek. Bu dönüştürdüğümüz sinyalleri de akabinde kendi tasarlamış olduğumuz, motorlardan oluşan mekanik bir robot kola göndermek. Kendi geliştirdiğimiz yazılım sayesinde elimizin eklemlerini hareket noktası olarak işaretliyor. Elimi hareket ettirdikçe bir açı sinyaline dönüştürüyor. Bu şekilde hareketi sağlamış oluyoruz” dedi.

Bomba imha ve fizik tedavide kullanılabilir.

Akgül, robotik kolun fizik tedavi ve bomba imhası gibi alanlarda kullanılabileceğini aktararak şöyle konuştu:

“Bu çalışmalar örneğin fizik tedavi ünitelerinde kullanılabilir. Mesala, insanların bir kolu sağlam diğer kolu felçli. Sağlam kolundaki hareketleri mekanik kola aktararak, diğer kolun uyarılmasını sağlayabiliriz. Fizik tedavide uzman arkadaşlarla görüştüğümüzde bunun olabileceğini söylediler. Ayrıca, tehlikeli maddelere el sürmekten kaçınılması durumunda, bir bombayı alırken hassas bir şekilde alınması gerekiyor. Bizim yaptığımız mekanik sistem çok hassas bir sistem değil ama bunun daha hassası olduğunu düşünürseniz, oradaki tehlikeli cisimi ortamdan uzaklaştırma sağlayabilirsiniz.” 

Kaynak: DHA

İşte o robotik kol:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir