Lale Mansur: 'Dünyada Atatürk Kadar Kullanılan Başka Bir Tarihi Şahsiyet Var Mıdır Bilmiyorum'

 > -
Abone ol

Sanatçı Lale Mansur, bugün kendisini Atatürkçü olarak tanımlayan birçok kişinin aslında son derece tutucu olduğunu ve geçmişte birçok hata yaptığını söyledi. Mansur ayrıca "Dünyada Atatürk kadar tarihi şahsiyet olarak kullanılan başka bir kişi var mı bilmiyorum." açıklamasını yaptı.

Sabah gazetesinden Tuba Kalçık’a konuşan Lale Mansur, “Dedeniz, Çanakkale'de Atatürk'ün silah arkadaşı Servet Paşa. Korgeneral olarak emekli olmuş babanız da kurtuluş mücadelesinin önemli isimlerinden Hüsrev Gerede'nin yeğeni. Ailenizde böyle Atatürk'ü yakından tanıyan kişiler olması sizin ona bakışınızı nasıl etkiledi?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

"Atatürk bu ülke için çok önemli şeyler yaptı ama tapmak ayrı bir durum"

"Dünyada Atatürk kadar tarihi şahsiyet olarak kullanılan başka bir kişi var mı bilmiyorum. Bu ülke için çok önemli şeyler yaptı ama tapmak ayrı bir durum. Bugün kendini 'Atatürkçü'yüm' diye tanımlayan birçok kişi aslında son derece tutucu. 'Ben Atatürkçüyüm' diyenlerin geçmişte yaptığı birçok hata var aslında. Mesela 'Atatürkçü'yüm' diyenler geçmişte dindar insanları aşağıladılar, 'Başörtüsünden dolayı bunlar üniversiteye gidemez' dediler."

"Üniversitelerde 'Başörtülüler otursun, diğerleri devam etsin' dediler"

Mansur ayrıca "'Haydi Kızlar Okula' kampanyası yapıp sonra kızlar üniversiteye gelince de 'Başörtülüler otursun, diğerleri devam etsin' dediler. Çok tutarsız bir durum bu. Bugün yaşadıklarımızda geçmişte yapılan bu hataların çok büyük etkisi var. Bu yapılan hatalar bumerang gibi bize geri dönecekti ve döndü. Ve bunun Atatürk'le hiçbir alakası yok, bunu da belirtmek isterim." açıklamasında bulundu.

Mansur'un bu açıklamalarına sosyal medyadan da tepkiler geldi...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir