Kuzey ve Güney Kore Arasında Gerilim Artıyor

28PAYLAŞIM

Kuzey Kore Ve Güney Kore Arasında Gerginlik

Kuzey Kore'nin gerçek mühimmatla yaptığı tatbikat sırasında attığı top mermilerinin Güney Kore sularına düşmesi gerginliğe neden oldu

Kuzey Kore'nin gerçek mühimmatla yaptığı tatbikat sırasında attığı top mermilerinin Güney Kore sularına düşmesine, Seul yönetimi Kuzey Kore sularına doğru ateş açarak cevap verdiklerini açıkladı.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü, AFP'ye yaptığı açıklamada, Pyongyang yönetimine, Kuzey Kore sularına doğru ateş açarak cevap verdiklerini söyledi. Güney Koreli yetkililer, tarafların attığı top mermilerinin karaya ya da herhangi bir askeri hedefe isabet etmediğini belirtti.

Kuzey Kore ile sınır bölgesi yakınlarındaki Yeonpyeong Adası sakinleri ise olası can kaybını önlemek amacıyla sığınaklara gönderildi. Yeonpyeong Adası'nda 2010'daki tatbikat sırasında Kuzey Kore'nin açtığı ateşte dört kişi yaşamını yitirmişti.

ABD ile Güney Kore arasında halen devam eden askeri tatbikata tepki olarak, geçen günlerde füze denemesi yapan ve iki orta menzilli Nodong füzesi fırlatan Kuzey Kore, deniz sınırının kuzeyindeki yedi bölgede gerçek mermi ile tatbikat yapacağını duyurmuş, Seul yönetimi de mermilerin sınırı geçmesi durumunda misillemede bulunacağını açıklamıştı.

Batı deniz sınırı, iki ülke arasında sık sık tartışmalara neden oluyor. Kuzey Kore, Kore Savaşı'nın ardından Birleşmiş Milletler tarafından çizilen deniz sınırını tanımıyor.

T24

Haberin Tamamı İçin:

Kuzey ve Güney Kore Arasında Gerilim Artıyor

Kuzey ve Güney Kore birbirlerinin deniz sınırlarına ateş açarken, henüz bir toprak parçası veya insanın bulunduğu yaşam alanı vurulmadı. Agence France-Press’in Güney Kore Genelkurmay sözcüsüne dayandırdığı açıklamaya göre “Şimdilik her iki taraf da denize ateş ediyor.” Ateşin açıldığı bölgeye yakın bir adada yaşayan Güney Koreliler bulundukları yeri terk etti. Yetkililer Kuzey Kore’nin gerçek mermilerle yapılan bir tatbikat sırasında Güney Kore bölgesine ateş açtığını ve sonrasında Güney Kore’nin karşılık verdiğini belirtiyor.

WSJ Türkiye

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir