Görüş Bildir
Haberler
Kuzey Kore Liderinden İdam Mesajı: Hizipçi Pislik Tasfiye Edildi

Kuzey Kore Liderinden İdam Mesajı: Hizipçi Pislik Tasfiye Edildi

Onedio Medya
01.01.2014 - 23:59 Son Güncelleme: 02.01.2014 - 00:07

Kuzey Kore Liderinden İdam Mesajı: Hizipçi Pislik Tasfiye Edildi

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, yılbaşı mesajında ilk defa eniştesinin idam edilmesine değinip infazı “hizipçi pisliğin tasfiyesi” olarak nitelendirdi.

Devlet televizyonundan yayımlanan yılbaşı mesajında Kim Jong-un, eniştesinin idamı için “Bu kararlı eylem ülkenin birliğini kuvvetlendirmiştir.” dedi.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti 13 Aralık günü, ‘vatana ihanetle’ suçlanan Chang Son-Thaek’in idam edildiğini duyurmuştu.

İdam kararı, nükleer silahlara sahip Kuzey Kore’deki istikrara ilişkin endişelere yol açtı.

Kuzey Kore’nin yeni yıl mesajı, Güney Kore ve bölgedeki diğer güçler tarafından Pyongyang’ın politik amaçlarına ilişkin ipuçları içerebileceği nedeniyle yakından inceleniyor.

Kim Jong-un, eniştesinin idam edilmesine atıfta bulunup iktidardaki Komünist Parti’den 'hizipçi pisliğin tasfiye edilmesinin, ülkenin birliğini 100 kat arttırdığını” söyledi.

Kuzey Kore lideri, “Partimizin, parti karşıtı, devrim karşıtı unsurların arındırılmasına yönelik aldığı bu yerinde karar, partimiz içindeki dayanışmanın sağlamlaştırılmasına yardımcı olmuştur” diye konuştu.

Kim ayrıca, Güney Kore’yi ve ABD’yi ‘savaş kışkırtıcısı’ olmak ve nükleer silahları yarımadaya taşımak için ‘çılgınca’ uğraşmakla suçladı.

Kuzey Kore lideri ‘kazara çıkabilecek bir çatışmanın olağanüstü büyük bir nükleer felakete’ yol açabileceğinin altını çizdi.

Kim Jong-un, Kuzey Kore’nin savunmasının güçlendirilmesi çağrısında bulunup ülkenin gururu ve halkın mutluluğunun 'namlunun ucunda' olduğunu ifade etti.

İdam edilen Chang, Kim Jong-il’in kız kardeşiyle evliydi. Chang’ın, 2011’de babasından sonra liderlik koltuğuna oturan Kim Jong-un’a rehberlik ettiğine inanılıyor.

Ülkenin en önemli ikinci ismi olarak görülmesine rağmen Chang, Komünist Parti’nin özel bir oturumundan silahlı muhafızlar tarafından apar topar çıkarılmış ve Chang'ın tüm rütbelerinin söküldüğü açıklanmıştı.

Resmi haber ajansı KCNA daha sonra yaptığı açıklamada, Chang’ın askeri bir mahkemede devleti devirmeye çalıştığını itiraf ettiğini duyurmuş, Chang bu açıklamadan kısa bir süre sonra idam edilmişti.

Uzmanlar, Chang’ın düşürülmesinin sebeplerinden birinin, ekonomik reformlara verdiği destek olabileceğini söylüyor.

1950-53 dönemindeki savaştan bu yana Kore'nin iki tarafında kurulan hükümetler arasında barış anlaşması imzalanmadığından, yarımada bugün de resmen bir savaş bölgesi.

ABD ise Güney Kore’de yaklaşık 28 bin asker konuşlandırmış durumda.

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın