Gizemi Bitmek Bilmeyen Kuzey Kore Hakkında 18 Acayip Bilgi

 > 
5.9bPAYLAŞIM

Narnia bile Kuzey Kore'den daha gizemsiz.

1. Kuzey Koreli arkeolojistler ülkede unicorn yuvası bulduklarını iddia ediyor.

Tabii onların iddia ettiği unicorn bizimkinden biraz farklı, ejder başlı şeklinde. Eski krallarının bunları sürdüklerine de inanıyorlar.

2. Bilinenin aksine dünyanın en büyük stadyumu Kuzey Kore'dedir. Rungrado 1 Mayıs Stadyumu'nun kapasitesi 150bin kişi.

3. Güney Korelileri cezbetmek için sınırda kurdukları Kijong-dong isminde bir model şehirleri var, fakat orada kimse yaşamıyor.

4. Kim Jong-un amcasını idam ettirdi ama nasıl? Bir kafese çırılçıplak koyup üzerine 150 tane aç bırakılmış köpek salarak.

5. İncil okurken veya porno izlerken yakalanırsanız bunun cezası idam.

6. Kuzey Kore resmi olarak ateist bir ülke ve nüfusun %71'i ateist.

7. 1968'de esir aldıkları bir Amerikan savaş gemileri var.

8. Kuzey Kore'de marijuana, yani esrar yasak değil. Hatta uyuşturucu olarak bile görülmüyor.

9. Son 60 yılda 23.000 kadar Kuzey Koreli Güney Kore'ye iltica etti. Güney Kore'den iltica edenlerin sayısı ise sadece iki. Sayıyla 2.

10. 18'i kadınlar, 10'u da erkekler için olmak üzere devlet tarafından belirlenmiş toplam 28 saç kesim modeli var. Birini seçmek zorundasın.

11. Kuzey Kore'de kot giymek yasak. Fakat rengi siyah olursa sıkıntı yok.

12. Kendilerine komünist demiyorlar, Juche adında bir ideolojileri var.

Nedir ne değildir diyenler için: Juche - Vikipedi

13. NASA kadar olmasa da bir uzay programları var. Adı NADA

14. 1 Ocak'ta biz 2015'e girdiğimizde Kuzey Kore 103 yılına girdi. Çünkü takvimlerinin miladı "ebedi başkan"ları Kim İl-sung'un doğum yılı. (1912)

15. Kuzey Kore'nin imajını zedelediği iddiasıyla ülkede fakir olan insanların fotoğraflanması yasak.

16. Ülkede okur-yazar oranı %100

15 yaş ve üstü olup okuma-yazma bilmeyen yok.

17. Ülkede çalışır durumda trafik ışığı yok denecek kadar az. Zaten çok araç olmadığından trafik polisleriyle işi hallediyorlar.

18. Kaynakları kısıtlı olduğundan tarımda gübre olarak insan dışkısı da kullanılıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
duz_hatun

Tarımda insan dışkısı Türkiye'de de kullanılıyor. Ankara Çayı'ndan ne aktığını sanıyorsunuz :) :) :) Ankara'nın kanalizasyonu :) :) e bu suyla da az buz bir arazi sulanmıyor hani.

yagiz-sayili

Burda bazı arkadaşlar "kuzey kore dünyaya kök söktürüyor" "kendi kendine yetebilen bir halk" falan diye yardırmış ama üzülerek söylemek istiyorum ki dünyadan bir habersiniz be :d o savunduğunuz Kuzey Kore anca kendi halkının beynini yıkayıp kendi halkına aslan kesilen bir ülke. Uluslararası yardımlar olmasa halkı 2 günde açlıktan kırılacak duruma gelebilecek bir ülke. Kuzey Kore halkının yetersiz beslenmeden dolayı Güney'e göre 10 cm daha kısa olduğunu da bilmiyorsunuzdur siz tabi :) Burdan ahkam kesmek kolay gidin oraya yerleşin bakalım 2 günden fazla dayanabilecek misiniz. Amerikan düşmanlığı yapıcam diye diktatör sevdalısı olmaya ne kadar meraklısınız ya

pamirv

çok bilen akıllı arkadaşım. Sen kuzey kore hakkında ne bildiğini derin derin anlat bana bende sana kim ahkam kesiyor göstereyim istersen ? İnternetten 2 konu başlığı okuyup kuzey kore'yi anlatmışsın da; verimsiz toprağa sahip bir ülkenin gıda yardımı alması çok doğal, yönetimle ne alakası var. Bizde verimli toprak var da n'oluyor, samanı bile ithal ediyoruz. 2000 lerin başında G. kore'yi göt korkusundan uyuyamaz hale getirdiğini bilmiyorsun mesela. Amerika'nın sırf K.kore saldırısına karşı 3 milyar dolar savunma bütçesi ayırıp araçlar, silahlar ürettiğinide bilmiyorsun. Nerde okuduysan kandırmışlar seni. Diktatör sevdalsımıyım sence ben ? İyi düşün. Bizimkiler gibi göt yalaması değiller bu yüzden o konuda gıpta ediyorum heriflere. Gidip orda yaşamak istediğimi yada yaşam tarzlarına imrendiğimi kim söyledi sana ?

yagiz-sayili

İstedikleri kadar uyutamaz hale getirsinler bu bir marifet mi ? Kuzey Kore diktatörlüke yönetiliyor mu yönetilmiyor mu ? Halkının beynini yıkıyor mu yıkamıyor mu ? İnsanlar açlıktan kırılıyor mu kırılmıyor mu ? Ülkede din özgürlüğü düşünce özgürlüğü konuşma özgürlüğü var mı yok mu ? GSYİH'sinin %20 sini askeri harcamalara harcıyor onu da belirtiyim. İstediği kadar kapitalizm düşmanı olsun benim gözümde ve dünyanın gözünde hiç bir bok değil. Kim Jong mudur nedir onu da kimsenin taktığı yok zaten merak etme

g.f.

18 adet saç stili nedir ya? saç stilimi kolay değiştirmem ama tek düzeliği dayatırsan, sıkıntı olur arıza çıkartırım :)

eray-bolukcu

Ayrı güzergahı seçen 2 ayrı ülkenin(din, dil, ekonomi, kültür vs. bakımından aynı olan) yıllar sonra geldiği durum düşündürmeli. Tıpkı bir laboratuvar deneyi gibi. Bütün değerler aynı sadece sistem farklı(burada kapitalizm'e karşı kominizm'i kastetmiyorum). Yok kültür insanı geri bırakır, yok ideoloji geridir, yok genetiğimizde problem var vs. tatavalarına karşı güney ve kuzey korenin tarihsel gelişimi bize gösteriyor ki sistemler insanları refaha eriştirir.

akatsuki1971

kimseyle dalga geçmeyi seviyorum herkes kendi hayatından mesuldür ama kardeşler şu kuzey koreyi görünce bi gülme geliyor bana. sanki ilkokul çocukları aralarında tiyatro oynuyorlar gibi. kimsenin takmadığı bir lider. kimsenin takmadığı bir ekonomi yaşantı. ritüeller. ağlama krizleri falan filan çok ilginç bir ülke güney ile nasıl kardeş ülkeymiş bunlar anlamadım valla :)

Görüş Bildir