Kültürlenmek de Pahalandı: Müze ve Ören Yerlerine Yüzde 50 Civarı Zam

 > -

Türkiye peş peşe gelen zamları konuşuyor. En son zam ise müze ve ören yerlerine geldi. 1 Ekim tarihinden itibaren müze ve ören yerlerine giriş yaklaşık yüzde 50 daha pahalı olacak. Denizli’deki Pamukkale’ye giriş ücreti 35 TL’den 50 TL’ye, Topkapı Sarayı’na giriş ise 40 TL'den 60 TL'ye çıktı. Müzekart da yüzde 40 zam ile 50 TL'den 70 TL'ye yükseldi.

Sözcü'den Sercan Meriç'in haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı, müze ve ören yerlerini işleten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’ne gönderdiği yazıda giriş ücretlerine 1 Ekim 2018 tarihinden geçerli olarak zam yapıldığını duyurdu.

Örneğin, en gözde turistik yerlerden Denizli’deki Pamukkale’ye giriş ücreti 35 TL’den 50 TL’ye çıkarıldı. Zammın yaklaşık oranı ise yüzde 50 civarında oldu.

Topkapı Sarayı’na giriş ücretine de yüzde 50 oranında zam yapıldı. 40 TL olan giriş ücreti yeni zamla 60 TL'ye çıktı.

İzmir Efes Örenyeri 40TL iken 60 TL, Nevşehir Göreme 30 TL iken 45 TL oldu.

Denizli’de Laodikya Antik Kenti’ne giriş ücreti de yüzde 50'lik zamla 10 liradan 15 liraya yükseltildi.

Müze ve ören yerlerinin listesi ve yapılan zamlar...

Müzekart'a da zam

Müzekart’a da zam geldi. 50 TL olan “Müzekart+”ya yüzde 40 zam geldi, ve yeni fiyatı 70 TL oldu. “Müzekart İndirimli” 20 TL’den 30 TL’ye çıkartıldı. Museumpass Türkiye 210 TL’den 315 TL’ye yükseldi.

Milli Saraylar'a yüzde yüz zam yapılmıştı

Milli Saraylar'a bağlı müze, köşk ve kasırlara haziran ayında yüzde yüz zam yapılmış, 2.5 TL olan giriş ücreti 5 TL'ye çıkarılmıştı. 

Dolmabahçe Sarayı’nın ziyaret ücreti de 15 TL artarak, Türk vatandaşları için 45, yabancılar için 90 TL olmuştu.  Meclis Başkanlık Divanı kararıyla yapılan bu ücret artışlarına sesli rehberlik hizmetinin getirdiği maliyet gerekçe gösterilmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir