Kulaktan Dolma Olduğu İçin Sizi Yaşatmak Yerine Öldürmesi Garanti 21 Hayatta Kalma Tekniği

-
Abone ol

Şehrin göbeğinde yaşayıp, vahşi doğada hayatta kalma tekniklerini çok sevdiğimiz için, TV'de bir sürü belgesel bize bu tür durumları nasıl atlatacağımızı söylüyor. Öğrendiklerimizin çoğunu da filmlerden görüyoruz. Peki bu hayatta kalma tekniklerinin hangileri aslında yanlış biliyor muydunuz? The Chive okuyucularının önerilerini sizler için derledik.

Kaynak: https://thechive.com/2019/06/07/survival...

1. "Issız bir yerde kaybolursanız su bulmak için kuşları takip edin"

Aslında geceyi geçirmek için herhangi bir yere doğru uçuyor olabilirler, bu yüzden onlara güvenemeyiz.

-Ana_Litvi

2. "Yılanlar korkunçtur, ses çıkarmadan oradan kaçın."

"Yılan görürseniz mutlaka ses çıkarın, yere sert basın. Çoğu insan yılandan korktuğu için sessiz olmaya çalışır fakat unutmayın yılanlar sizden, sizin onlardan korktuğunuzdan daha çok korkarlar.Yüksek sesle konuşun, yere sert adımlarla basın fakat gözleriniz ve kulaklarınız da açık tutumayı unutmayın."

-quokkafarts

3. "Otoburlar sakin ve insan canlısı hayvanlardır. Onların bulunduğu yerde erzak ve su bulmak mümkündür."

"Fakat unutmayın, ineklerden geyiklere kadar bu otobur canlıların birçoğu, eğer kışkırtılırlarsa sizi öldürebilirler. Vahşi yaşam alanında, evcil olmayan hayvanlara fazla yaklaşmayın. Otobur hayvanlar da agresifleşebilir."

-Torvosaurus428

4. "Aşırı susuz kalırsanız idrarınızı içebilirsiniz."

"İdrarın içinde oldukça fazla tuz vardır ve sizi daha çok susatacaktır."

-afsoon01

5. "Kaktüs suyu içilebilir."

"Sadece az sayıda bazı kaktüs çeşitlerinin suyu içilebilir. Diğer birçok kaktüs sizi zehirleyebilir."

-ATinyLadybug

6. "Vahşi bir kurt saldırısına uğradığınız zaman, eğilin ve ona tehlike teşkil etmediğinizi gösterecek bir pozisyon alın."

"Bunu yaparsanız, öldünüz demektir. Kurt sizi %100 öldürür. Yapacağınız en iyi şey, hayvana arkanızı dönmeden ve göz temasını elden bırakmadan yürüyerek uzaklaşmak. 

Fazla yüksek ses çıkarmayın ve agresif hareketlerde bulunmayın. Tıpkı boz ayılarda olduğu gibi, sizi ona saldıracak bir hayvan gibi görmesine sebep olacak ve onun içgüdülerini tetikleyecektir."

-GR33NB4N4N4S

7. "Bir yerde kaybolduğunuzu anlayınca önce yiyecek ve su bulun."

"Aslında önemli olan kendinize sıcaklık, soğuk ya da yağmurdan koruyacak bir sığınak bulmak ya da yapmaktır."

-TeslaBagel

8. "Kurşunu girdiği yerden çıkartmalı ve orayı temizlemelisiniz."

"Bir kurşunu saplandığı yerden çıkarmak, orada bırakmaktan daha tehlikelidir. Yaşamsal organlara zarar verebilir, ya da daha derine itebilirsiniz ayrıca kanamaya sebep olabilirsiniz."

-yeahwellokay

9. "Deprem anında kapı kirişlerinde durun."

"Kapı kirişleri artık eskisi gibi güçlü inşa edilmiyor, bu yüzden bu eskide kalmış bir hayatta kalma tüyosu. Bir masanın altında durmanız sizin için muhtemelen daha iyi olacaktır."

-ReaditAF97

10. "Kayıp birini polise ihbar etmeden önce 24 saat beklemek gerekir."

"Eğer birinin kaybolduğunu düşünüyorsanız, direkt olarak polise gitmeniz gerekiyor. Kayıp şahıs ne kadar erken polise haber verilirse, bulunma şansı o kadar çok olur."

-slenderman123425

11. "Vücut ısısını korumak için alkol alın."

"Çok az miktarda alkol almanız gerekiyor çünkü vücut ısınız sizi terletirse, kanınız daha çok cildinize doğru yayılacak ve sizi çok daha fazla üşütecek ya da donduracaktır."

-NZT-48Rules

12. "Pamuk farklı hava şartlarında giyilebilecek en sağlıklı materyaldir."

"Açık havada hayatta kalma durumlarında, pamuklu giyecekler en kötü tercihtir denilebilir. Çünkü pamuk nemi tutar, bu yüzden de sizi sıcak tutmaz."

-Suicidalsidekick

13. "Ormanda hayatta kalmaya çalışırken, bazı mantarlar yenilebilir."

"Eğer yiyecek avına çıkmanız gerekiyorsa, mantarlardan tamamen uzak durun. Zehirli olmayan bir türünü bulma ihtimaliniz oldukça düşük."

-cascadegaming

14. "Biri sizi bıçaklarsa, bıçağı çıkarın ve ambulans çağırın."

"Eğer bıçaklanırsanız, ve suçlu bıçağı ya da kesici delici aleti sapladığı yerde bırakırsa, kesinlikle yerinden çıkarmaya çalışmayın. Cismin girdiği yere bir bez sarın, acil servisi hemen arayın. Vücuda giren herhangi bir yabancı cismin profesyoneller tarafından yerinden çıkarılması gerekir."

-idiotsonfire

15. "Susarsanız kar yiyebilirsiniz."

"Eğer kış koşulları altında, dağda hayatta kalmaya çalışıyorsanız, su içmek yerine kar yemek vücut ısınızı düşürebilir. Vücut ısısını kaybetmek ise susuz kalmaktan çok daha tehlikelidir. Susadığınız zaman, karı eriterek su elde edin, ve ılık olarak için."

-Mr_leoplurodon

16. "Denizanası değen yere idrar dökmek gerekir."

"Denizanasının tahriş ettiği yere işemek sizi öldürmez ama çoğu zaman zehirli maddenin daha çok ortaya çıkmasına sebep olur."

-tenebrapetrichor

17. "Yılan sokan yeri emerek, zehri dışarı atmak gerekir. "

"Yılanın meydana getirdiği yarayı emmek, enfeksiyon riskine yol açar ve yarayı daha kötü hale getirebilir."

-Hamcnoo

1- Yılanı bulup, türünü anlamaya ya da öldürmeye çalışmayın. Bir kez daha size zarar verme riskine girmeyin.

2- Tıbbi yardım arayışına girin.

3- Mümkün olduğu kadar hareketsiz kalın. Kaslarınızı hareket ettirmek, sıvının lenf bezlerine ulaşmasına, kan dolaşımına karışmasına yol açabilir. 

4- Yanınızda biri varsa, yılan sokan yerinin hemen üzerine kompres uygulamasını sağlayın.

-SprogDeliveryUnit

18. "Hortum anında aksi yöne kaçmak en iyisidir."

"Hortumdan daha hızlı şekilde hareket etmek pek mümkün olmadığı için, kaçmaya çalışmak aslında yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Hortum yaklaşıyorsa, yer altında sığınacak bir yer bulun ya da bir çukura girmeye çalışın."

-schnit123

19. "Trafik kazası anında koltuğunuza yapışın."

"Kendinizi koruyarak, vücudunuzu daha serbest ve kasmadan bırakmak çoğu zaman daha az yara almanıza yardımcı olacaktır. Tıpkı alkollü kazaya karışanların araçtan elini kolunu sallayarak çıktığı gibi."

-MugglebornSlytherin2

20. "Batan bir gemiden kurtulunca, güvenli bir yere doğru yüzün."

"Ne kadar çok yüzmeye çalışırsanız, hayatta kalma şansınız o kadar azalır. Enerjinizi saklayıp, suyun üzerinde kalmaya çalışın. Suyun çok soğuk olmadığı durumlarda beklemek en iyisidir. Soğuk sularda ise hafif hareket ederek ısınızı sabit tutmaya çalışını."

-trendz19

21. BONUS: Doğru yapılan turnike uygulaması, filmlerde gördüğümüzün aksine oldukça fazla can yakar. Fakat sakın gevşetmeyin!

-bloatedplutocrat

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
begumdebegum

bonus bilgisi bu haliyle yanlış anlaşılmalara sebep olabilir. 15-20dk aralıklarla gevşetilip kan akışına izin verilir ve hemen tekrar sıkılır. ilk yardım bilgilerini tam olarak paylaşmak çok önemli. bence bu listede yer alması doğru değil, zaten diğer maddelerle bütünlüğü yok. editör dikkate alırsa memnun olurum.

hipergrafi

#16 Her deniz anası için işe yararmı bilmiyorum ama deniz yaban arısı olarakta bilinen bir Portekiz deniz anası vardır, dünyanın en tehlikeli zehirlerinden birine sahiptir. (Boru değil koskoca Portekiz turizmin en civcivli zamanında üremeye gelen bu hayvan yüzünden plajlarını kullanıma kapatmaya mecbur kalıyor.) Her neyse Portekiz'de bu deniz anası çarptığında uygulanması gereken ilk ilkyardım önlemi çarpan bölgeye temas etmemek ve bol sirke ile yıkamakmış. Çünkü hayvanın dokunaçları yaraya yapışıp kalıyor ve dokundukça daha fazla iğne aktifleşiyor. Sirke de kana karışan zehre etki edemese bile kimyasal tepkime yaratarak hala ateşlenmemiş olan iğneleri ortadan kaldırıyormuş.

hipergrafi

#3 İlginç bilgilerde okumuştum ABD'de geyik saldırısına uğrayarak ölen ve ağır yaralanan insanların sayısı kurt ve ayı gibi etçil hayvanlar tarafından saldırıya uğrayan insanlardan daha yüksekmiş. Özellikle yanında yavrusu varsa çok tehlikeli oluyorlarmış.

hipergrafi

Kimsenin yardımınıza gelemeyeceği boş bir noktada bir saldırgan tarafından kovalanıyorsanız kaçmak yerine kendinizi gözden kaybettirdiğiniz iki saniyelik bir an bile olsa bir kaya yada ağaç arkası vs bir yere saklanın ses çıkarmamaya dikkat ederek bekleyin. Gürültü çıkararak koşup yerinizi belli etmek yerine saklanıp sessizce beklemek sizi kör bir nokta haline getirir. Nereye bakacağını bilemeyen saldırganın sizi bulma ihtimali çok düşüktür.

armuli

10 numara yalan polis 24 saat geçmeden işlem yapmıyor

Görüş Bildir