Kudüs Eylemlerinin Simgesi Olan Fotoğraf: 16 Yaşındaki Filistinli Fevzi El-Cuneydi 'Askeri Mahkemeye Çıkacak'

 > -

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmesinin ardından, Filistin sokaklarında başlayan protestolarda bir fotoğraf protestoların simgesi haline geldi. Fotoğrafta, 16 yaşındaki Fevzi El-Cuneydi isimli Filistin'li çocuk, 25'e yakın silahlı İsrail askeri tarafından gözaltına alınıyor.

Fevzi El-Cuneydi'nin nerede olduğu öğrenildi.

İsrail askerleri tarafından gözleri bağlanarak gözaltına alınan Fevzi El-Cuneydi'nin amcası, yeğeninin nerede olduğunu öğrendiklerini açıkladı. 

Anadolu Ajansı'na konuşan Reşat El-Cuneydi, gözaltına alınan yeğeninin ilk olarak Beytullahim yakınındaki Gush Atziyon'daki askeri karakola götürüldüğünü, daha sonra Ramallah’ın batısındaki Ofer askeri cezaevine nakledildiğini söyledi.

Yeğeninin anne ve babasının kameralara konuşamayacak kadar hasta olduğunu, bu yüzden kendisinin onların yerine konuştuğunu belirten amca Cuneydi, yeğeninin serbest bırakılması için uluslararası insan hakları kuruluşlarına çağrıda bulundu.

Fevzi El-Cuneydi'nin 7 çocuklu ailenin en büyük oğlu ve geçimlerini sağlayan tek erkek olduğunu belirten amca El-Cuneydi, yeğeninin yevmiye usulü çalışarak hayatını kazandığını belirtti:

 "Fevzi okuyamadı. Ailesini geçindirmek için okulunu bırakmak zorunda kaldı. Babası sağ ayağında meydana gelen kırıktan dolayı yatağa mahkum, annesi de tedavi edilemez bir hastalığa (terminal illness) kapılmış durumda."

Fevzi El-Cuneydi, mahkemeye çıkacak.

Reşat El-Cuneydi ayrıca Fevzi El-Cuneydi'nin dün askeri mahkemeye çıkacağını ancak mahkemenin ertelendiğini söyledi ve yeğeninin serbest bırakılması için uluslararası insan hakları kuruluşlarına ve Filistin makamlarına acil müdahale çağrısı yaptı.

"Yılbaşından bu yana yaklaşık 700 Filistinli çocuk askeri mahkemelerde yargılandı."

Dünya Çocukları Koruma Hareketi Filistin Şubesi Müdürü Halid Kazmar yaptığı açıklamada, yılbaşından bu yana yaklaşık 700 Filistinli çocuğun İsrail askeri mahkemelerine çıkarıldığını aktardı ve İsrail’in dünyada çocukları askeri mahkemelerde yargılayan tek devlet olduğunu vurguladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriDonald TrumpFilistinİsrailanne
Görüş Bildir