Krala Hakaret de Suç Olmaktan Çıkartıldı: Hollanda Meclisi'nden 'Erdoğan Yasası'na Onay

 > 
72PAYLAŞIM

Geçtiğimiz yıllarda Alman komedyen Jan Böhmermann, ZDF kanalında Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında okuduğu şiir nedeniyle yapılan şikayet üzerine mahkemelik olmuştu. Hollanda Meclisi de benzer durumların yaşanmaması için harekete geçti.

Meclis, 'dost ülke liderlerine hakareti suç sayan' yasanın yürürlükten kaldırılmasını, oy çokluğuyla kabul etti.

Düzenlemeye, Hollanda Kralı'na hakareti suç sayan yasanın kaldırılması da eklendi.

Yasanın iptali önerisi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2 yıl önce Alman komedyen Jan Böhmermann'a hakkında açtığı hakaret davası sonrasında gündeme gelmişti.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, 'Erdoğan Yasası' olarak adlandırılan düzenleme, iktidar ortağı Liberal Sağ Parti (VVD) tarafından Meclis'e sunuldu.

'Uzun kollarıyla Batı değerlerini baltalayamazlar.'

VVD Milletvekili Joost Taverne, yasanın yürürlükten kaldırılması önerisinin gerekçesini, "Yurtdışındaki liderler, uzun kollarıyla bizim mahkemelerimizi kullanarak, temel Batı değerlerimizi baltalayamazlar" diye açıkladı.

Hollanda Meclisi'nde Salı günü ele alınan öneri kabul edilirken, Türkiye kökenli politikacıların kurduğu DENK aleyhte oy kullandı.

Kral da artık memur statüsünde olacak.

Hükümet ortağı Demokratlar 66 Partisi'nin (D66), düşünce özgürlüğünü engellediği gerekçesiyle gündeme getirdiği öneri, küçük bir değişiklikle kabul edildi.

Değişiklik önergesi ile Hollanda Kralı, normal vatandaş yerine, memur statüsüne alındı.

Yürürlükten kaldırılması kabul edilen eski düzenlemede, krala hakaret edenlere 5 yıla kadar hapis cezası öngörülüyordu.

Düzenleme, krala hakaretin de normal yurttaşlar gibi 3 aylık hapis yerine, kamu personeline hakaret edenlere verilen 4 ay hapisle cezalandırılması şeklinde değiştirildi.

Hükümet ortakları Hıristiyan Demokrat Parti (CDA) ve Hıristiyan Birliği (CU) ile koyu Protestan Toplumcu Reform Partisi (SGP) bu düzenlemeye karşı çıktı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir