Görüş Bildir
Haberler
KPSS Soruşturması: Başka Yayınevlerinin Soruları da İncelenecek

KPSS Soruşturması: Başka Yayınevlerinin Soruları da İncelenecek

Emre Ordu
05.08.2022 - 14:05 Son Güncelleme: 05.08.2022 - 14:07

İptal edilen KPSS hakkında yürütülen soruşturma devam ediyor. Sınavla ilgili şaibeler olduğunu, sadece Yediiklim değil, başka yayınevleri aracılığıyla da soruların çalınmış ya da kopyalanmış olabileceğini söyleyen yetkililer, sınav sorularının tespit edilen başka yayınevlerinin yayınları ile karşılaştırılacağını söyledi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

İptal kararıyla birlikte devam eden KPSS soruşturmasında ilk bulgulara göre Yediiklim Yayınevi’nin deneme sınavıyla, KPSS ilk oturumunda yer alan bazı soruların aynı olduğu tespit edildi.

Habertürk'ten Bülent Aydemir'in haberine göre, soru sayısına ilişkin spekülasyon yapıldığını belirten yetkililer, “Yediiklim yayınevinin deneme sınavıyla KPSS sınavında bire bir aynı olan ya da birbirine benzeyen soru sayısı iddia edildiği gibi 20 değil. 3-5 soru diyebiliriz” açıklaması yaptı.

Yetkililer, sınavla ilgili şaibeler olduğunu, sadece Yediiklim değil, başka yayınevleri aracılığıyla da soruların çalınmış ya da kopyalanmış olabileceğini belirtti. Yetkililer, sınav sorularının tespit edilen başka yayınevlerinin yayınları ile karşılaştırılacağını ekledi.

Başka sınavlara bakılacak mı?

Başka sınavlara bakılacak mı?

Aydemir'in ' Vatandaşın kafasında soru işaretleri var. Bu hayati meselede, diğer sınavlarda da şaibe olabileceği şüphesiyle yapılmış sınavların da iptal edilmesi söz konusu olabilir mi?' sorusuna yetkililer şu yanıtı verdi:

'Şu anda gündemimiz 2022 KPSS sınavı. Sadece bu sınavla ve yapılacak diğer oturumlarıyla ilgili iptal kararı aldık. Gerekirse diğer sınavlara da bakarız ancak süreç tamamlanmış, sınavlar açıklanmış. Çok uzun bir süreç. Bu konuya girmeyiz.'

Soru havuzları incelenecek

Soru havuzları incelenecek
İçeriğin Devamı Aşağıda

Aydemir yetkililere, çıkar amaçlı organize bir suç örgütü olup olmadığını sordu. Şu anda bununla ilgili net bir şey söylemenin mümkün olmadığın belirten yetkililer yapılacak teknik incelemenin ardından bunun belli olacağını ifade etti. 

ÖSYM’nin sınav takvimine geri dönmesi ve bundan sonraki sınavları sağlıklı yapabilmesi için de önlemler alındığı öğrenildi. KPSS ve diğer sınavların soru havuzları bu amaçla gözden geçirilecek. Yeni bir yaklaşımla bu soru havuzunun güncellenmesi, Devlet Denetleme Kurulu'nun (DDK) raporunda yer alacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
16
3
2
2
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Yönetici Bilal

Yeni ösym başkanı ismailağa cemaatinden, neyi temizleme peşindesiniz ki?

Halil Değerli

Adamlar hedef saptırıyor... .... Soruları biz verdik diyemiyorlar... ... Onlar bizden aldı diyorlar... .... 🤪😡😠👻

DesireNoFear

kimse de demiyor ki: ya ÖSYM'dekiler kıç büyütüp maaş alıp yayınevlerinin sorularını kullanmış midir?