Görüş Bildir
Haberler
Kovid-19 Araştırması: Her 100 Kişiden 14’ü, Aşının Yararlı Olduğuna İnanmıyor

Kovid-19 Araştırması: Her 100 Kişiden 14’ü, Aşının Yararlı Olduğuna İnanmıyor

Türkiye'de aşılama oranları bir türlü istenen düzeye gelmiyor. Uzmanlar, bunun nedenini aşı tereddüdünün yaygınlığına ve aşı karşıtlarının propagandasına bağlıyor. ‘Türkiye Geneli Covid-19 Aşısına Toplumsal Bakış’ başlıklı araştırma da ülkede azımsanmayacak sayıda insanın aşılarla ilgili olumsuz bir algıya sahip olduğunu ortaya koydu.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

MAK Danışmanlık tarafından geçen ay 67 ilden 18 yaş ve üzerindeki 5 bin 700 kişiyle yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleştirilen araştırmada şu bulgular elde edildi:

• Katılımcıların yaklaşık yüzde 14-15’i aşının yararına inanmıyor ve net bir aşı karşıtlığı ifadesi kullanıyor.

• Yüzde 14’ü Covid-19’un hayatımızı tehdit eden, çok ciddi ele alınması gereken bir virüs olduğunu düşünmüyor.

• Yüzde 14’ü “Bence herkes Covid-19 aşılarını yaptırmalıdır” önermesine katılmıyor.

• Yine yüzde 14’ü aşı yaptırmamanın virüsün yayılmasına katkıda bulunmak anlamına geldiği görüşünde değil.

Katılımcıların yüzde 41'i kısıtlamaların faydalı olmadığını düşünüyor

Katılımcıların yüzde 41'i kısıtlamaların faydalı olmadığını düşünüyor

Araştırmanın diğer sonuçları şu şekilde:• Yüzde 41’i, Covid-19 ile mücadelede kısıtlamaların çok faydalı olmadığını görüşünde.

• Neredeyse her 4 katılımcıdan 1’i (yüzde 24) aşı yaptırmayanlara toplu alanlara girmeme, toplu taşıma kullanamama gibi kısıtlamaların getirilmesine karşı çıkıyor.

• Katılımcıların yarısı, geleneksel yöntemlerle üretildiği için Sinovac aşısını BioNTech aşısına göre daha güvenilir buluyor.

• Sinovac aşısının üretim sürecinde yeterince test edilmediğini düşünenlerin oranı yüzde 30. BioNTech’te ise bu oran yüzde 50’ye çıkıyor.

Araştırma ayrıca, resmi kayıtların en az iki katı sayıda kişinin Covid-19’a yakalandığını gösteriyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
4
2
1
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
ToksiN06

Bende iş yeri baskısıyla maalesef aşı olmak zorunda kaldım amaçta buydu zaten sürü psikolojisine ayak uydurmaya zorluyorlar sizi!! Aşı olmak bir tercih bir h... Devamını Gör

thismail

dayım aşı oldu ve ertesi günü ayak parmağında morarma oldu, bir yere çarptığını düşünerek önemsemedi 1 hafta morluk ağrıyla beraber yayılınca doktora gösterd... Devamını Gör

mavibiyik

Şimdi efendim.. Bende aşının koruduğuna falan inanmıyorum. Sırf iş yerindeki mobbing nedeniyle mecburi olarak maalesef ki aşı oldum. O yüzden kimse 'aşı olma... Devamını Gör

OCREATUS

Eğitilemez bir kesim var. Bilimsel gerçekleri 3. Sayfa haberlerinden okuyan.. Komplo teorileriyle hayatlarina anlam kazandırmaya çalışan.