Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Koronavirüs Salgınına Karşı Açılan Savaşa Karşı Ülkemizde Geliştirilen Uygulama: 'Hayat Eve Sığar'

8PAYLAŞIM

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salı gününün akşamında düzenlediği basın toplantısında Koronavirüs vakalarının tespit edilebilmesi ve takibine karşı 'Hayat Eve Sığar' adında bir mobil uygulamanın geliştirilme sürecinde olduğunu belirtti.

Koronavirüs salgınını kontrol altına alınabilmesi ve hasta takibini sağlayabilmek için avantajlı bir ortam yaratacağından da söz etti.

Uygulamanın birkaç gün içerisinde kullanıma açılacağını ifade etti. Sağlık Bakanı, "Burada hem takip hem de kendi durumlarını görebilecekleri bir sisteme geçmiş oluyoruz" dedi.

Kendilerini evde izole etmesi gereken hastaların ya da hastalık şüphesi taşıyan kişilerin 'dijital yöntemle takip edileceğini' ifade eden Bakan Koca, "Gerekirse hemen kendisini uyaracağımız bir sistemin hazırlıklarını tamamladık. Vakaların izole olmalarını, evde takibini, hareketliliğini, dışarı çıkıp çıkmadığını görmek üzere bir aplikasyon geliştirildi. Bu sistemin ayrıntılarını daha sonra açıklayacağım" dedi.

Uygulamanın basın toplantısında bizlere sunulan tanıtım görseline göre 'aile takibi' ile renklerle belirlenen 'risk bölgeleri' kategorileri oluşturulacak.

Sağlık Bakanlığı basın müşaviri basın toplantısının ardından gazetecilere uygulamadaki renklerin anlamlarına dair yaptığı açıklamada "Kırmızılar durumu ciddi hastanede, maviler durumu orta, morlar evde izlem, yeşiller sadece virüs var şikayeti yok, evde izolasyon ve izlemde" dedi.

Bakan Koca, BTK ve üç cep telefonu operatörünün işbirliğiyle geliştirilen uygulamanın işleyişiyle ilgili birkaç gün içerisinde açıklık getireceğini belirtti.

Fahrettin Koca, uygulamayla ilgili olarak "Vakalarımızı takip etmek için, izole olmalarını görmek üzere bir çalışma yaptık. Bu üç operatör ve BTK'nın (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) işbirliğiyle olan bir tablo. Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde devreye girecek. Bir aplikasyon geliştirildi, hastalarımız indirmek zorundalar. Hem takip, hem de kendi durumlarını anlık görebilecekleri bir sisteme geçmiş oluyoruz. Hareketliliği gördüğünde bir mesajla kendisini uyaran, evde izole olmasını hatırlatan ve devamında gerektiğinde emniyet kuvvetlerinin de devreye gireceği bir sistemden bahsediyorum. Önümüzdeki bir iki gün içerisinde İletişim Başkanlığımız da açıklamalar yapmış olacak." dedi.

İngilizcede 'contact-tracing app' adıyla geçen bu tip uygulamaları, salgın sürecinin başından bu yana Çin, Güney Kore, Singapur, Tayvan, Hindistan ve İsrail'de de kullanılıyor.

Avrupa ülkeleri de salgın için benzer uygulamalara ihtiyaç duyuyor. Cep telefonlarındaki verilere erişen uygulama, siber güvenlik uzmanları ve bireysel verilerin korunması için yürütülen kampanyaların destekçileri tarafından pek de destek görmüyor.

Veri ve bireysel gizlilik ihlaline neden olabileceği, devletlerin halk üzerinde baskı kurmasına sebebiyet verebileceği gerekçesiyle eleştiriliyor. Öte yandan bakıldığındaysa salgınla mücadelede bu yöntemin etkili olacağını düşünenler çoğunluğu oluşturuyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-efe-ince

Abi sokayım uygulamanıza. Para verin insanlara para. Sokağa çıkma yasağı uygulayın. Sikimsonik şeylere yatırım yapacağınıza kökten çözüm bulun şuna.

coldhearted

Gayet yerinde ve pratik bir uygulama. Umarım buna da "Bunlar siyonist oyunu" diyen sığırlar çıkmaz. Saygılar.

ksawako

keske en bastan yapsaydiniz uygulamayi ama yine de super

Gizli Kullanıcı

Muhteşem! Etrafımızdaki potansiyel hastalara göre hareket etmek harika. Ayrıca test sayısının artışı sayesinde potansiyelleri de test yapmadan izole edebilecekler. Çabalarımız sonuç verecek inanıyorum.

Görüş Bildir