Korona Günlerinde Cinsel İlişki Yaşamak İsteyenlerin Kafasındaki Soru İşaretlerine En Net Cevaplar

94PAYLAŞIM

Şu günlerde cinsel ilişki düşünen de ne bileyim...

Sosyal mesafeyi epey açmak zorunda kaldığımız şu günlerde, kafalardaki soru işaretleri de bir türlü bitmiyor. Tahmin edersiniz ki bu soruların bir kısmı da cinsel yaşamla ilgili. "Nasıl yapacağız o işleri?" diyenlerdenseniz şöyle buyurun...

BBC News, cinsel sağlık uzmanı ve gazeteci Alix Fox ile Dr. Dr Alex George'a merak edilen soruları sormuş. Uzmanların aşağıdaki cevapları bizce işinize yarayabilir. Buyurun bakalım birlikte:

Yeni kişilerle cinsel ilişkiye girmek tehlikeli mi?

Dr Alex George: Şu ortamda yeni kişilerle cinsel ilişki kesinlikle tavsiye etmem çünkü sizde virüs varsa diğer kişiye geçirebilirsiniz.

Alix Fox: Virüsü taşıyan bazı kişilerin herhangi bir hastalık belirtisi göstermediğini de unutmayın. Dolayısıyla tamamen sağlıklı hissediyor olsanız bile virüsü başkalarına geçiriyor olmanız mümkün ve bu da onların da virüsü yakın temas ile başkalarına geçirmesi demek.

Yakınlarda tanıştığım biriyle öpüştüm ve sonraki günlerde bu kişi hastalık belirtileri göstermeye başladı. Ne yapmalıyım?

Dr Alex George: Eğer koronavirüs belirtileri gösterdiğini düşündüğünüz biriyle öpüştüyseniz ya da cinsel ilişkiye girdiyseniz mutlaka kendinizi izole edin. Belirtileri gösterip göstermediğinizi gözleyin. Göstermeye başlarsanız o zaman kendinizi daha sıkı karantinaya alın. Belirtiler ağırlaşırsa bulunduğunuz ülkede verilen telefon numarasını arayın.

Alix Fox: İlişkilerimiz içinde hepimiz hem kendimizden hem de diğer kişiden sorumlu olmalıyız. Eğer hastalık belirtilerini göstermeye başladıysanız ve yakın bir zamanda birisiyle öpüştüyseniz-ilişkiye girdiyseniz onlara haber vermelisiniz. Aynı şekilde ilişkiye girdiğiniz kişi belirti gösteriyorsa siz de kendinizi izole etmelisiniz

Koronavirüs salgını öncesinde partnerimle ilişkide prezervatif kullanmıyordum. Şimdi kullanmalı mıyım?

Alix Fox: Bunun cevabı prezervatifi daha önce hangi sebeple kullanmadığınızda yatıyor.

Eğer her ikiniz de cinsel ilişkiyle geçen bir hastalık taşımadığınızı testlerle belirlediyseniz bu yüzden prezervatif kullanmıyor olabilirsiniz. Heteroseksüel bir ilişkiniz varsa ve menapoz öncesinde planlanmamış hamileliklerden kaçınmak için başka korunma yöntemleri kullanıyorsanız bu nedenle de kullanmıyor olabilirsiniz. Bu durumlarda prezervatif kullanmamaya devam edebilirsiniz. Fakat eğer başka sebeplerle örneğin cinsel ilişkiyle geçen hastalıkları umursamadığınız için ya da daha güvenilmez bir doğum kontrol yöntemi kullandığınız için kullanmıyorsanız, şimdi prezervatif kullanmaya başlamak daha bir önem kazanıyor.

Bir başka kişinin vajina ya da penisine dokunmakla koronavirüs kapabilir miyim?

Dr Alex George: Bir kişinin vajina ya da penisine dokunuyorsanız, muhtemelen öpüşüyorsunuz da. Virüsün tükürükle geçtiğini biliyoruz. Esasen koronavirüsün ağzınızdan ellerinize, cinsel organlarınıza ve bir diğer kişinin ağzına burnuna geçişine olanak veren her şey koronavirüsün bulaşma ihtimalini de artırır. Bu ihtimali en düşük düzeye çekmemiz gerekiyor. Onun için birlikte yaşamadığınız biriyle temas içinde olmamak gerçekten çok önemli.

Yani kısacası uzmanlar ortalık sakinleşinceye kadar bir süre rahat durun, hem kendinize hem de başkalarına zarar vermeyin diyor. Herkese bol sabır ve sağlık diliyor, sözü Malatyalı İbrahim ağabeyimize bırakıyoruz...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yaren_80

sakız çiğnersek orucu bozarmı ile yarışır bu sorular

maru123

Herkes sikişsin. Bu kadar korkmayın sikişten. Her insan hayatında bir defa sikişmeli. Eğer erkekseniz sikilmenide tavsiye ederim. Hatta hem sikersen aynı anda ise birisi sizi sikerse x2 kaliteli zevkli sikiş tadı çıkarabilirsiniz. Gayler neden gay oluyor sanıyorsunuz. Götten giren yarrağın zevkini hiç bir am vermediği için. Merak edenler için guugledan prostate orgrasm olarak aratıp gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Bu arada gay değilim, yarrağım ise 54 kilometre kare.

yaren_80

o ne gardaş yarısını bana ver:KAHTALI MIÇI

dusunebilen-varlik

Sen kafayı sıyırmışsın

celineee

yani su donemdeki en embesil sorularin da cinsellik sorulari oldugunu dusunuyorum, yok prezervatif kullanirsak bulasir mi, yok su pozisyon daha mi guvenli vs. yahu bulasmasi icin ayni evin icinde ayni havayi solumanin yeterli oldugu bir virusten bahsediyoruz, neyin kafasi bu anlamis degilim

Görüş Bildir